Press Report: England Vest for Sidney

SIDNEY SHORROCK will make her England debut this weekend in Carmarthen.

The talented West Cheshire Athletic Club teenager secured a place in this weekend’s Schools International Track and Field Championships after achieving second spot in the Intermediate Girls Shot Put final at the English Schools Track and Field Championships.

Sidney threw a huge new personal best of 14.73m, improving her previous best of 12.97m, at Birmingham’s Alexander Stadium.

Sidney was one of eight West Cheshire AC members in action at Birmingham during the two-day fixture.

Ruby Wisbey, Kara Stoll, Seb Whiteley, Beth Manson, Ruby Billington, Alba March and Holly Bosworth were other West Cheshire AC members representing Cheshire at the prestigious event.

Ruby achieved fifth position in the Senior Girls long jump final with 5.58m, while Kara hit 47.56m for sixth spot in the Intermediate Girls hammer, and Seb powered his way to 12.87m for eighth place in the Junior Boys shot put final.

Beth clocked 42.45 seconds in the Junior Girls 300m, while Ruby cleared 1-48m in the Junior Girls high jump; Alba posted 12.45 seconds in the Intermediate Girls 100m, and Holly posted 26.46 seconds in the Intermediate Girls 200m.

Ruby Phillips, of Whitby High School, clocked 39.56 seconds for fourth spot in the Intermediate Girls 300m.

DAVE McKAY’S double success story helped point West Cheshire AC to third spot in Saturday’s Northern League West Premier Division match at Bury.

Dave launched the javelin to a winning mark of 44.66m and hit 10.78m for victory in the shot put alongside B winner, Will Scott, who achieved 8.63m.

The duo were joined in the winners’ circle by Hannah Cowley, Ruby Wisbey, Kara Stoll, Megan Kettle, and Fraser Campbell.

Hannah rounded the 3,000m in a winning time of 10:16.10, while Ruby won the B triple jump with 9.25m, Kara spun the B discus to a winning mark of 24.54m, Megan powered the B hammer to a winning distance of 34.70m, and Fraser negotiated the B 400m hurdles in a winning time of 74.90 seconds.

Other important point scorers included Alex Rutherford, Theo Shepherd, Alan Littler, Bradley Spurdens, Paul Morrison, Daniel Walker, Sammy Hollins, Matthew Jones, Fraser Campbell, Henry Robinson, Isaac Pembleton, Macey Jones, Ruby Wisbey, Carys Manson, Imogen Pughe, Debra Bemand, Cosette Wearden, Ellie Robinson, Joy Hickman, Jodi Bemand, Danielle Erskine and Sidney Shorrock.

MATCH RESULT: 1 Blackburn 407 points; 2 Sale Harriers Manchester 395.5; 3 West Cheshire 380.5; 4 Southport Waterloo 355.5; 5 Wirral 321.5; 6 Bury 261.

OVERALL POSITIONS (after three rounds): 1 Blackburn 18 league points (1202.3 match points); 2 Sale Harriers Manchester 15 (1167.8); 3 West Cheshire 11 (1082.5); 4 Southport Waterloo 9 (1025.5); 5 Wirral 7 (1004.5); 6 Bury 3 (789.3).

The next round will be held at Ellesmere Port Sports Village on Saturday, August 17.

FIXTURES this weekend include the Schools International Track and Field Championships, at Carmarthen, on Saturday; the Cheshire Track and Field League at Ellesmere Port Sports Village, on Saturday; the Under 13 and Under 15 Youth Development Track and Field League match at Bebington Oval, on Sunday, and the England Athletics Under 20 and Senior Track and Field Championships at Birmingham on Saturday and Sunday.

ENTRIES close on Friday, July 26, for the Northern Under 17s, 15s and 13s Track and Field Championships taking place at Derby next month.

The online entry link is: https://www.northernathletics.co.uk/upcoming-northern-athletics-championships/

WEST CHESHIRE AC will be organising the Guilden Sutton 10K Road Race on Sunday, September 15, and the online entry link is here: https://wcac.niftyentries.com/Guilden-Sutton-10k-Sun-15-Sep-2024

WEST CHESHIRE AC has a busy schedule of fixtures lined up for the year ahead.

West Cheshire AC will compete in the Under 13/Under 15 Youth Development League West Premier Division at Bebington Oval on Sunday, July 21.

The Club’s Northern Track and Field League squad will take part in West Premier Division fixtures at Ellesmere Port on Saturday, August 17.

West Cheshire AC will compete in the Cheshire Track and Field League on Saturday, July 20 (at Ellesmere Port); and Sunday, August 25 (at Oldham).

FURTHER details about West Cheshire Athletic Club can be found at: www.westcheshireac.co.uk

WCAC Endurance League

Emma Nutt, Clare Angell Mallon and Anest Muller remain 1, 2 and 3 in the women’s endurance league standings at the end of June. David Shearer continues to head the men’s table, followed by Michael Young and Mark Davies. See the Races page for full tables.

As per previous posts, this year’s league will run from January 1st to September 30th, to ensure that the Endurance League champions receive their awards at the WCAC Presentation Evening, which will take place in October this year. In future years, it will run from October 1st to September 30th, in line with other leagues and athletics seasons.

Press Report: More Medals for Macey and Mia

MIA JOHNSON and Macey Jones pocketed medals at the Welsh Schools Track and Field Championships.

The West Cheshire Athletic Club pair impressed during the fixture staged at Cardiff’s Leckwith Stadium on Saturday.

Mia blasted her way to a silver medal after clocking a time of 26.68 seconds in the Under 15 girls 200m.

And Macey secured a bronze medal from the Under 17 ladies 100m with a time of 13.0 seconds.

West Cheshire AC trio Michael Young, Steve Fernyhough and Graham Wells registered podium positions at Sunday’s Cheshire 10 Miles Road Race.

Michael clocked 53 minutes 35 seconds for second place in his over-35 age group and third position overall at the Chester fixture.

Steve achieved third spot in his over-40 age group and eighth position overall in a time of 57:28.

And Graham finished second in his over-50 age category and 11th position overall in a time of 58:56.

West Cheshire AC secured third team position at the Birchwood Ladies 5k Race near Warrington.

Nancy Farmer (second in 19:49), Nia Manson (11th in 21:52), Joy Hickman (second over-55 lady and 23rd overall in 23:39), and Lis Oats (10th over-45 lady and 82nd overall in 30:34) represented the purple and gold-vested outfit at the fixture.

FIXTURES this weekend include the English Schools Track and Field Championships, at Birmingham’s Alexander Stadium on Friday and Saturday.

And West Cheshire AC’s Northern Track and Field League West Premier Division squad will be heading to Bury on Sunday for their third round match.

The Cheshire Track Relay Championships scheduled to be held this month at Ellesmere Port Sports Village have been cancelled.

THE Northern Under 17s, 15s and 13s Track and Field Championships is taking place at Derby next month (closing date is July 26).

The online entry link is: https://www.northernathletics.co.uk/upcoming-northern-athletics-championships/

WEST CHESHIRE AC will be organising the Guilden Sutton 10K Road Race on Sunday, September 15, and the online entry link is here: https://wcac.niftyentries.com/Guilden-Sutton-10k-Sun-15-Sep-2024

WEST CHESHIRE AC has a busy schedule of fixtures lined up for the year ahead.

West Cheshire AC will compete in the Under 13/Under 15 Youth Development League West Premier Division at Bebington Oval on Sunday, July 21.

The Club’s Northern Track and Field League squad will take part in West Premier Division fixtures at Bury on Sunday, July 14; and at Ellesmere Port on Saturday, August 17.

West Cheshire AC will compete in the Cheshire Track and Field League on Saturday, July 20 (at Ellesmere Port); and Sunday, August 25 (at Oldham).

FURTHER details about West Cheshire Athletic Club can be found at: www.westcheshireac.co.uk

Press Report: Emma Stars for GB

EMMA HOLMES has starred for Great Britain in Germany.

The talented West Cheshire Athletic Club teenager teamed up in the women’s 4x400m relay team at the annual Mannheim International Meeting.

Emma combined with Kara Dacosta (Trafford), Jessica Astill (Stevenage & North Herts) and Charlotte Henrich (Invicta East Kent) to clock a time of 3:33.78 which is the third fastest time in the world under 20 rankings and was also a meeting record.

The quartet will be hoping to be part of the World Athletics Under 20 Track and Field Championships scheduled to take place in Lima, Peru, in August.

TEN West Cheshire Athletic Club youngsters will compete at next month’s English Schools Track and Field Championships.

Cosette Wearden will represent Merseyside in the 3,000m, while Emma Holmes, Sebastian Whiteley, Ruby Wisbey, Alba March, Holly Bosworth, Sidney Shorrock, Kara Stoll, Beth Manson and Ruby Billington will represent Cheshire at the prestigious fixture scheduled to be held at Birmingham’s Alexander Stadium, on Friday and Saturday, July 12 and 13.

Emma, who represented Great Britain at last month’s Loughborough International Meeting, is currently ranked 11th in the UK under 20 women’s rankings for the 200m and will be aiming to improve on her current personal best of 24.30 seconds when she lines up in the Senior Girls event.

Sebastian, who is currently 19th in the UK under 15 boys shot put rankings, will compete in the Junior Boys competition hoping to improve his personal best of 12.69m.

Ruby Wisbey’s personal best long jump of 5.61m earned her a top-40 place in the UK ranking lists and she will be aiming to match or better that performance in the Senior Girls event.

Alba will taste her first-ever English Schools Championships experience in the Intermediate Girls 100m and will be focusing her sights on improving her personal best of 12.57 seconds.

Holly will be making her second appearance at the event and will be planning to smash her personal best in the Intermediate Girls 200m of 25.8 seconds.

Sidney travels to Birmingham ranked 10th in the UK rankings for the under 17 ladies shot put after hitting a mark of 12.97m earlier this month at Stoke and will be hoping to secure a place in the Intermediate Girls shot put medal rostrum.

Kara is currently sixth in the UK ranking lists for the under 17 ladies hammer after powering her way to a distance of 49.50m earlier this month to strengthen her hopes of a medal in the Intermediate Girls event.

Beth plans to make her mark in the Junior Girls 300m having clocked a personal best of 42.71 seconds to secure 25th spot in the under 15 girls UK ranking list.

And Ruby Billington travels to Birmingham currently listed as third in the UK rankings for the under 15 girls high jump and will be aiming to match or better her personal best of 1-65m achieved earlier this month to secure the Cheshire Schools title at Ellesmere Port Sports Village.

Ruby Phillips, from Whitby High School, will compete for Cheshire in the Intermediate Girls 300m.

WEST CHESHIRE AC celebrated 12 victories at the penultimate round of the Under 13s and Under 15s Youth Development Track and Field League held at Preston.

Ruby Billington (1-45m) and Evie Whattaker (1-35m) teamed up for maximum points in the under 15 girls high jump.

Arwen Thorne (31.98m) and Emma Bradley (21.19m) combined for success in the under 15 girls javelin.

Mollie Garratt (12.0 seconds) and Poppy McKenna (12.5 seconds) grabbed glory in the under 13 girls 70m hurdles.

Violet Thorne (7.22m) and Amelia Owen (6.90m) teamed up for victories in the under 13 girls shot put.

Mia Johnson posted winning times of 12.7 seconds and 26.2 seconds in the under 15 girls 100m and 200m respectively.

Will Rawson won the under 15 boys B javelin with 27.32m, and Maya Jennings powered her way to a winning time of 42.8 seconds in the under 15 girls B 300m.

Other important point scorers for West Cheshire AC at Preston included Nathan Owen, Daniel Hughes-Shaw, Jack Owen, John Velasquez, Dan Hooker, Elliot Quaglierini, George Grimsditch, Dylan Gledhill, Max Henderson, Seb Whiteley, Lydia Walker, Imogen Fives, Beth Manson, Lauren Higgins, Millie Warren, Sophie Mulcaster, Mae Grant, Sophie Spencer, Satine Wearden, Emma Bradley, Artharva Ganesh, Rupert O’Connor, Leon Betteridge, Nia Manson, Amelia Snowden, and Rosie Grimsditch.

The final round will be held at Bebington Oval on Sunday, July 21.

JOSEPH MORRISON improved his 800m personal best and set a West Cheshire AC record at the Loughborough British Milers Club meet with a winning time of 1:48.72.

JON PARK, of West Cheshire AC, won the Estes Park Marathon in Colorado, USA, in a time of 2:59:54.

FIXTURES this weekend include the third round of the Under 17/Under 20 Youth Development League West Premier Division at Wigan on Sunday, and the UK Championships on Saturday and Sunday in Manchester.

WEST CHESHIRE AC will be organising the Guilden Sutton 10K Road Race on Sunday 15th September and the online entry link is here: https://wcac.niftyentries.com/Guilden-Sutton-10k-Sun-15-Sep-2024

WEST CHESHIRE AC has a busy schedule of fixtures lined up for the year ahead.

The Ellesmere Port Sports Village-based outfit will host the Cheshire County Track Relay Championships on Thursdays, July 4 and 11.

West Cheshire AC will compete in the Under 13/Under 15 Youth Development League West Premier Division at Bebington Oval on Sunday, July 21.

And the Club will participate in the Under 17/Under 20 Youth Development Track and Field League North West Division One at Wigan on Sunday, June 30.

The Club’s Northern Track and Field League squad will take part in West Premier Division fixtures at Bury on Sunday, July 14; and at Ellesmere Port on Saturday, August 17.

West Cheshire AC will compete in the Cheshire Track and Field League on Saturday, July 20 (at Ellesmere Port); and Sunday, August 25 (at Oldham).

FURTHER details about West Cheshire Athletic Club can be found at: www.westcheshireac.co.uk

Press Report: Kara Throws Far for Hammer PB

KARA STOLL powered her way to victory on Saturday at Stoke on Trent.

The talented West Cheshire Athletic Club teenager celebrated a new under 17 women’s personal best throw of 49.50m in the hammer while representing Cheshire at the Inter Counties Mason Trophy Schools Championships.

Kara was backed up in the Cheshire squad at the Northwood Stadium by club mates Sidney Shorrock, Ruby Billington, Seb Whiteley, Maya Jennings, Beth Manson, Dun Xue, Evie Smith, Hayley Holland, Alba March, Holly Bosworth, Freya Stamper-Clark, Dylan Gledhill, Imogen Fives, Seb Hulse, Nathan Owen, and Freya Fitton-Lawless.

Sidney hit a new personal best of 12.97m to finish second in the Intermediate Girls shot put event, while Ruby cleared 1-53m for second spot on countback in the Junior Girls high jump.

Seb Whiteley hit 11.88m for second place in the Junior Boys shot put, while Maya clocked 42.85 seconds for second spot in the Junior Girls 300m, and Beth was first B in the Junior Girls 300m with 42.86 seconds.

Dun nailed 40.37m for fourth place in the Intermediate Boys hammer and spun the discus 26.35m for eighth position, while Evie cleared 1-31m for fifth spot in the B Junior Girls high jump.

Hayley rounded the Intermediate Girls 800m in 2:37.73, while Alba clocked 12.72 seconds in her Intermediate Girls 100m, and Holly posted 26.17 seconds in the Intermediate Girls 200m.

Freya Stamper-Clark hit 17.66m in the Intermediate Girls discus, while Dylan hit 29m in the Intermediate Boys javelin, and Imogen clocked 14.24 seconds in her Junior Girls 100m.

Seb Hulse cleared 1-64m in the Intermediate Boys high jump, while Nathan clocked 12.35 seconds in his Junior Boys 100m, and Freya Fitton-Lawless rounded the Junior Girls 1500m in 5:13.69.

Ruby Phillips, of Whitby High School, won her Intermediate Girls 300m in a time of 40.23 seconds.

DAVE McKAY and Will Scott teamed up for maximum points in the men’s javelin at Litherland on Saturday.

The West Cheshire AC duo impressed at the second round of the Northern Track and Field League West Premier Division match.

Dave launched the javelin to 44.46m and Will won the B event with a throw of 40m, and Dave then won the B discus with 29.22m while Will won by B shot with 8.70m.

The pair were joined in the winners’ circle by Emma Holmes, Hannah Cowley, Ruby Wisbey, Alan Littler, and the women’s 4x100m relay team.

Emma posted a winning 200m time of 24.6 seconds, while Hannah rounded the 1500m in 4:51.7, Ruby achieved 4.53m for success in the B long jump, and Alan cleared 1.60m for victory in the B high jump.

The quartet of Emma, Ruby, Macey Jones and Carys Manson then joined forces to clock a winning time of 50.2 seconds in the 4x100m relay.

Other important West Cheshire AC point scorers were Alex Rutherford, Jacob Gardner, Bradley Spurdens, Matthew Jones, Paul Morrison, Henry Robinson, Fraser Campbell, Isaac Pembleton, Christian Holcombe, Victor Oyesola, Joy Hickman, Ellie Robinson, Emma Nutt, Cosette Wearden, Danielle Erskine, and Megan Kettle.

MATCH RESULT: 1 Blackburn Harriers & AC 394 points; 2 Sale Harriers Manchester 367; 3 Southport Waterloo AC 358; 4 West Cheshire AC 353; 5 Wirral AC 336; 6 Bury AC 257.

OVERALL STANDINGS (after 2 rounds): 1 Blackburn Harriers & AC 795 match points (12 league points); 2 Sale Harriers Manchester 765 (10); 3 West Cheshire AC 702 (7); 4 Southport Waterloo AC 670 (6); 5 Wirral AC 683 (5); 6 Bury AC 521 (2).

The next round will be held at Bury, on Sunday, July 14.

MICHAEL YOUNG of West Cheshire AC won the Trail Marathon Wales with a time of three hours seven minutes, and Angela Tegg won the over 50 women’s title.

WULLIE McGARRELL of West Cheshire AC improved his over-55 men’s 10k best with a new over-60 men’s club record of 36:47 at the Colshaw Hall 10k Road Race near Knutsford.

FIXTURES this weekend include the second round of the Under 13/Under 15 Youth Development League West Premier Division at Preston on Sunday.

WEST CHESHIRE AC has a busy schedule of fixtures lined up for the year ahead.

The Ellesmere Port Sports Village-based outfit will host the Cheshire County Track Relay Championships on Thursdays, July 4 and 11.

West Cheshire AC will compete in the Under 13/Under 15 Youth Development League West Premier Division at Preston on Sunday, June 23; and at Bebington Oval on Saturday, July 20.

And the Club will participate in the Under 17/Under 20 Youth Development Track and Field League North West Division One at Wigan on Sunday, June 30.

The Club’s Northern Track and Field League squad will take part in West Premier Division fixtures at Bury on Sunday, July 14; and at Ellesmere Port on Saturday, August 17.

West Cheshire AC will compete in the Cheshire Track and Field League on Sunday, July 21 (at Ellesmere Port); and Sunday, August 25 (at Oldham).

West Cheshire AC will also host the annual Cheshire v Merseyside Year 7 Schools Track and Field fixture in July.

FURTHER details about West Cheshire Athletic Club can be found at: www.westcheshireac.co.uk

WCAC Endurance League

Emma Nutt, Clare Angell Mallon and Anest Muller remain 1, 2 and 3 in the women’s endurance league standings at the end of June. David Shearer continues to head the men’s table, followed by Michael Young and Mark Davies. See the Races page for full tables.

As per previous posts, this year’s league will run from January 1st to September 30th, to ensure that the Endurance League champions receive their awards at the WCAC Presentation Evening, which will take place in October this year. In future years, it will run from October 1st to September 30th, in line with other leagues and athletics seasons.

Press Report: Schools Success for WCAC

WEST CHESHIRE ATHLETIC CLUB youngsters are aiming to score top marks at Stoke on Trent this weekend.

Sidney Shorrock and Ruby Billington will be planning to build on their impressive form when they represent Cheshire in the Inter Counties Mason Trophy fixture at Northwood Stadium.

Sidney smashed the Cheshire Schools Championships record on Saturday at Ellesmere Port Sports Village with 12.92m for victory in the Intermediate Girls Shot Put.

And Ruby cleared a new personal best and West Cheshire club record clearance of 1.65m for success in the Junior Girls High Jump.

There were 11 other victories for West Cheshire AC members at Saturday’s Cheshire Schools Track and Field Championships.

Kara Stoll powered her way to 49.18m for victory in the Intermediate Girls Hammer, while Reuben Baxter won the Junior Boys Long Jump with 5.18m.

Seb Whiteley hit 13.17m for success in the Junior Boys Shot Put, while Dun Xue nailed 40.99m for victory in the Intermediate Boys Hammer.

Matthew Jones rounded the Senior Boys 1500m in a winning time of 4:19.0, while Imogen Fives posted 13.3 seconds for top spot in the Junior Girls 100m.

Beth Manson clocked 43.6 seconds for victory in the Junior Girls 300m, and Ursula Archer spun the Intermediate Girls discus to a winning mark of 23.11m.

Alba March blasted her way to a 12.9 seconds success in the Intermediate Girls 100m, and Holly Bosworth won the Intermediate Girls 200m title in 27.2 seconds.

Other West Cheshire AC members aiming to make an impact at Stoke on Saturday will be Nathan Owen who clocked a new personal best of 11.9 seconds to win the Junior Boys 100m at the weekend.

Dylan Gledhill in the Junior Boys Javelin, as well as Millie Warren in the Junior Girls 100m, Erin Barnard in the Junior Girls 200m, Maya Jennings (Junior Girls 300m), and Evie Smith (Junior Girls High Jump).

Evan Miller (Intermediate Boys 400m), Seb Hulse (Intermediate Boys High Jump), Hayley Holland (Intermediate Girls 800m), and Freya Stamper-Clark (Intermediate Girls Discus) are other West Cheshire AC members preparing to represent Cheshire at Stoke.

Alex Rutherford pocketed two silver medals with personal bests of 11.4 (100m) and 23.4 (200m) in the Merseyside Schools Championships held at Bebington Oval.

Ruby Phillips, of Whitby High School, clocked a new championship best performance of 39.8 seconds for victory in the Intermediate Girls 300m at Ellesmere Port Sports Village.

FIXTURES this weekend include the second round of the Northern Track and Field League Premier West Division on Saturday at Litherland, and the Inter-Counties Schools Mason Trophy fixture at Northwood Stadium, Stoke on Trent, on Saturday.

WEST CHESHIRE AC has a busy schedule of fixtures lined up for the year ahead.

The Ellesmere Port Sports Village-based outfit will host the Cheshire County Track Relay Championships on Thursdays, July 4 and 11.

West Cheshire AC will compete in the Under 13/Under 15 Youth Development League West Premier Division at Preston on Sunday, June 23; and at Bebington Oval on Saturday, July 20.

And the Club will participate in the Under 17/Under 20 Youth Development Track and Field League North West Division One at Wigan on Sunday, June 30.

The Club’s Northern Track and Field League squad will take part in West Premier Division fixtures at Litherland on Saturday, June 15; at Bury on Sunday, July 14; and at Ellesmere Port on Saturday, August 17.

West Cheshire AC will compete in the Cheshire Track and Field League on Sunday, July 21 (at Ellesmere Port); and Sunday, August 25 (at Oldham).

West Cheshire AC will also host the annual Cheshire v Merseyside Year 7 Schools Track and Field fixture in July.

FURTHER details about West Cheshire Athletic Club can be found at: www.westcheshireac.co.uk

Press Report: Record Breakers in Blackburn

COSETTE WEARDEN is one of several recent record breakers at West Cheshire Athletic Club.

The purple and gold-vested runner broke her club’s outdoor under 17 women’s 3,000m record at Blackburn in a Northern League match with a time of 10:45.6.

And she then broke this record again at Blackpool in the Northern Inter Counties Championships with a time of 10:38.63, alongside club mate Lauren Higgins who clocked a new 800m personal best of 2:25.9.

Other club record breakers at the Blackburn Northern League fixture were Christian Holcombe and Debra Erskine.

Christian broke the over 40 men’s triple jump record with 11.68m, and Debra powered her way to a new over 60 women’s hammer record of 22.04m.

WEST CHESHIRE AC duo Joseph Morrison (1:51.03 for 800m) and Jessica Lark (4:36.70 for 1500m) competed in the British Milers Club Grand Prix – World Athletics Challenger fixture at Sportcity, Manchester.

WEST CHESHIRE ATHLETIC CLUB has delivered taster sessions for Willaston Primary School pupils.

The Ellesmere Port Sports Village-based community sports organisation offered a run-jump-throw training day for 60 pupils as part of Willaston’s week of sporting activities.

Willaston sports teacher, Mary Hughes said: “A massive thank you to all the volunteers at West Cheshire Athletic Club for the amazing taster day for Year four and six. 

“The children absolutely loved going to the athletics club and the staff who accompanied them are made up with how well the event went.”

West Cheshire Athletic Club secretary, Dennis Wall, was delighted to see the youngsters and school staff enjoying their visit.

He said: “It was great to see the pupils and staff enjoying themselves and experiencing the sessions delivered by our volunteer coaches.

“The pupils were organised into manageable groups and were rotated from one session to another during their three-hour visit.

“Great Britain international sprinter and West Cheshire AC member, Emma Holmes, supervised a warm-up routine to prepare the youngsters for the taster sessions which included sprinting, long jump, high jump, javelin and hammer throwing.”

Dennis hopes more locally-based youngsters can come and try athletics at the Ellesmere Port Sports Village Facility.

He added: “The Club would like to see children and families coming down to our club training evenings which are held on Tuesdays and Thursdays between 6.30-8pm.

“Anyone attending for the first time aged 8.5 years old and above will not be charged a penny, but they will be asked to join the club via the club website if they want to return to another training session.

“All the club training sessions are delivered by fully qualified and enthusiastic voluntary coaches who are keen to see everyone enjoy their visit and improve as well as learn more about running, jumping and throwing.

“The club is a friendly community sports club who continue to work in partnership with many education providers and help deliver competitions for schools within the Ellesmere Port and Chester area.”

West Cheshire AC will be helping to organise the Chester District Primary Schools Athletics Championships on Monday, June 17, and the Ellesmere Port District Athletics Championships on Tuesday, June 18, both at Ellesmere Port Sports Village.

FIXTURES this weekend include the Cheshire Secondary Schools Track and Field Championships at Ellesmere Port Sports Village on Saturday (9.15am start for field events and 10am start for track events).

WEST CHESHIRE AC has a busy schedule of fixtures lined up for the year ahead.

The Ellesmere Port Sports Village-based outfit will host the Cheshire County Track Relay Championships on Thursdays, July 11 and 18.

West Cheshire AC will compete in the Under 13/Under 15 Youth Development League West Premier Division at Preston on Sunday, June 23; and at Bebington Oval on Saturday, July 20.

And the Club will participate in the Under 17/Under 20 Youth Development Track and Field League North West Division One at Wigan on Sunday, June 30.

The Club’s Northern Track and Field League squad will take part in West Premier Division fixtures at Litherland on Saturday, June 15; at Bury on Sunday, July 14; and at Ellesmere Port on Saturday, August 17.

West Cheshire AC will compete in the Cheshire Track and Field League on Sunday, July 21 (at Ellesmere Port); and Sunday, August 25 (at Oldham).

West Cheshire AC will also host the annual Cheshire v Merseyside Year 7 Schools Track and Field fixture in July.

FURTHER details about West Cheshire Athletic Club can be found at: www.westcheshireac.co.uk

Press Report: Track Success fr WCAC

EMMA HOLMES blasted her way to an impressive performance at the weekend.

The talented West Cheshire Athletic Club and Great Britain international clocked a new 400m personal best and under 20 women’s club record time of 54.24 seconds for second spot in Brussels, Belgium, at the IFAM Track and Field Meeting on Saturday.

Emma made her debut for Great Britain at last week’s Loughborough International Meeting and recently clocked 54.53 seconds at the Birchfield Midweek Open Meeting at Birmingham’s Alexander Stadium.

WEST CHESHIRE AC secured 16 victories at the second round of the Under 17/Under 20 Youth Development Track and Field League fixture held at Leigh Sports Village.

Matthew Jones (2:05.3) and Lewis Morris (2:21.7) combined for a double success story in the under 20 men’s 800m, and Lewis then rounded the 3,000m in a winning time of 9:56.0.

Ruby Wisbey (5.36m) and Carys Manson (3.50m) secured victories in the under 20 women’s Long jump, and Carys registered success with a time of 71.4 seconds in the under 20 women’s 400m hurdles.

Sidney Shorrock and Kara Stoll teamed up for double success stories in the under 17 women’s discus and hammer competitions.

Sidney won the discus (23.72m) and Kara was first B with 20.18m), while Kara won the hammer (48.64m) and Sidney was first B with 29.70m.

James Rawson achieved a double success story in the under 17 men’s B discus (18.52m) and B hammer (15.97m).

Daniel Walker rounded the under 17 men’s B 800m in a winning time of 2:03.3.

And Macey Jones cleared 1-35m for victory in the under 17 women’s B high jump before teaming up with Molly Fields, Alba March and Holly Bosworth to clock a winning time of 51.8 seconds in the 4x100m relay. 

Other important West Cheshire AC point scorers included Fergus Garland, Alfie Lane, Jacob Gardner, Thomas Molloy, Yasmin Smith, Menuka Asmagoda Pathira, Isaac Pembleton, and Dun Xue.

MATCH RESULT: 1 Preston Harriers 408 points; 2 Crewe and Nantwich 386; 3 Wigan 380; 4 Sale Harriers Manchester 359; 5 Leigh 350; 6 West Cheshire 320; 7 Blackpool Wyre and Fylde 240.

OVERALL STANDINGS (after two rounds): 1 Preston Harriers 14 league points; 2 Sale Harriers Manchester 8 (791 match points); 3 West Cheshire 8 (786); 4 Leigh 8 (782.5); 5 Wigan 8 (758); 6 Crewe and Nantwich 7; 7 Blackpool Wyre and Fylde 3.

The next round will be held at Wigan on Sunday, June 30.

THE West Cheshire AC Senior Mixed 4x400m relay team of Steve King, Emma Nutt, Connor Lee and Claire Harris celebrated success at Friday’s Helsby Running Club Track Night held at Ellesmere Port Sports Village.

Steve Fernyhough (9:44.5) and Mark Davies (10:41.5) completed the 3,000m, while Lewis Morris (2:16.7), Steve Fernyhough (2:18.4), Dan Hooker (2:22.5), Rebecca Rosalski (2:49.3), Emma Nuitt (2:40.5) competed in the 800m.

Lewis Morris posted 4:58.7 in the Mile, ahead of Steve Fernyhough (4:59.2), Steve King (5:02.4), Connor Lee (5:18.7), Mark Davies (5:34.8), Jack Sheppard (5:37.3), Emma Nutt (5:50.5), and Rebecca Rosalski (6:01.8).

FIXTURES this weekend include the Deva Olympic and Middle Distance Triathlon on Sunday (7am start), with the Olympic distance starting from the outside the Grosvenor Rowing Club, and the middle distance starting from The Groves.

WEST CHESHIRE AC has a busy schedule of fixtures lined up for the year ahead.

The Ellesmere Port Sports Village-based outfit will host the Cheshire County Schools Track and Field Championships, the Cheshire County Track Relay Championships, and the English Schools Track and Field Cup Regional B Final.

The Cheshire Schools Championships take place on Saturday, June 8, while the Cheshire County Track Relay Championships will take place on Thursdays, July 4 and 11, and the English Schools Track and Field Cup Regional B Final will be held on Wednesday, June 5.

West Cheshire AC will compete in the Under 13/Under 15 Youth Development League West Premier Division at Preston on Sunday, June 23; and at Bebington Oval on Saturday, July 20.

And the Club will participate in the Under 17/Under 20 Youth Development Track and Field League North West Division One at Wigan on Sunday, June 30.

The Club’s Northern Track and Field League squad will take part in West Premier Division fixtures at Litherland on Saturday, June 15; at Bury on Sunday, July 14; and at Ellesmere Port on Saturday, August 17.

West Cheshire AC will compete in the Cheshire Track and Field League on Sunday, July 21 (at Ellesmere Port); and Sunday, August 25 (at Oldham).

West Cheshire AC will also host the annual Cheshire v Merseyside Year 7 Schools Track and Field fixture in July.

FURTHER details about West Cheshire Athletic Club can be found at: www.westcheshireac.co.uk

Press Report: Emma and Niamh earn international honours

EMMA HOLMES made her debut for Great Britain on Sunday at the Loughborough International Meeting.

The talented West Cheshire Athletic Club sprinter, who recently clocked a new under 20 women’s 400m club record at the Birchfield Midweek Open Meeting at Birmingham’s Alexander Stadium, posted 55.32 seconds for third position at the weekend.

Emma was joined at the event by club mate Niamh Le’Gall who represented England in the women’s 200m and finished second with a time of 25.03 seconds.

LEWIS MORRIS was one of four West Cheshire AC members to break club records on Friday night at the Christleton 5k Road Race.

Lewis clocked 15 minutes 49 seconds to win the under 20 men’s age group and break both the under 15 and under 17 men’s club records.

Nancy Farmer posted 18:39 for second spot in her under 20 age group and smash the club under 17 and under 20 women’s age group records.

Leon Betteridge clocked an under 13 boys club record time of 19:06, and Emilia Pyper claimed the under 15 girls club record with a time of 19:08.

Wulle McGarrell (17:44) and Neil Hershaw achieved second and third positions respectively in the over-60 men’s age group, and other West Cheshire AC finishers included Jack Gannon (16:35), Ben Newall (16:58), Isaac McKenna (17:05), Chris Shaw (17:54), Noah Woolgar (18:39), Mark Davies (18:48), Jack Sheppard (19:15), Richard Hayes (19:26), Emma Nutt (19:39), David Morris (19:52), Nia Manson (20:08), Lucy Vaughan (20:31), Eleanor Wheeler (20:59), and Georgina Duffey (21:28).

WULLIE McGARRELL posted a new West Cheshire AC over-60 men’s club record of 1:23:45 at Sunday’s Chester Half Marathon.

Michael Young was the club’s first finisher in 1:12:09, followed by Steve Fernyhough (1:16:46), Graham Wells (1:19:41), Issac McKenna (1:21:17), Phil Woodley (1:21:27), Rob Little (1:23:04), Chris Shaw (1:23:54), Fiona Cook (1:26:35), Andrew Clague (1:29:29), Mark Davies (1:31:09), Rebecca Rosalski (1:33:04), Emma Nutt (1:36:08), David Morris (1:40:05), Neil Field (1:41:29), Andrew Barratt (1:45:12), Steve Hillier (1:46:13), Brian Cremin (1:47:47), Phil Gent (1:51:04), Stephen Ball (1:51: 52), Amy Mills (1:54:17), Kimberly Morris (1:58:28), Peter Keresturova (1:56:41), Manu Manamel (2:09:31), and Jeff Lambert (2:19:59).

SEB WHITELEY was one of seven West Cheshire AC members to celebrate success at the second round of the Under 13/Under 15 Youth Development Track and Field League held at Wavertree, Liverpool.

Seb won the under 15 boys shot put with 12.53m, and other victories were registered by Mia Johnson who posted 25.75 seconds in the under 15 girls 200m, and by Mollie Garratt who won the under 13 girls 70m hurdles in 11.98 seconds.

Arwen Thorne launched the under 15 girls javelin to a winning mark of 31.61m and her sister, Violet won the under 13 girls B shot put with 6.06m, while Dylan Gledhill hit 27.11m for success in the under 15 boys B javelin, and Poppy McKenna rounded the under 13 girls B 1200m in a winning time of 4:04.91.

Other important point scorers included Nathan Owen, Aiden Hilton, Louis Grimes, Daniel Hughes-Shaw, Ryan Claessen, Daniel Hooker, Elliott Quaglierini, George Grimsditch, Max Henderson, Will Rawson, Lydia Walker, Lucy Caldwell, Beth Manson, Megan Hughes, Lauren Higgins, Harriet Beattie, Eleanor Wheeler, Mae Grant, Ruby Billington, Evie Smith, Sophie Spencer, Satine Wearden, Millie Warren, Sam Cooper, Atharva Ganesh, Jacob Senn, Evan Jones, Rupert O’Connor, Seb Ellis, Leon Betteridge, Amelia Snowden, Amelia Owen, Nia Manson, Rose Sheppard, Heidi Wetherall, Rosie Grimsditch, Freya Whittaker, and Lydia Chambers.  

MATCH RESULT: 1 Liverpool Harriers 573 points; 2 Wirral 531; 3 Trafford 463; 4 Preston 462; 5 West Cheshire 436; 6 Deeside 289.

JOSEPH MORRISON bagged a double success story in West Cheshire AC’s opening round of the Northern Track and Field League.

Joseph clocked 1:53.2 for his 800m, and 4:00.5 for his 1500m in the West Premier Division fixture held at Blackburn’s Witton Park Arena.

West Cheshire’s other winners were Danielle Erskine who triple jumped 10.42m, and Will Scott who powered his way to victories in the B shot (9.30m) and B javelin (43.16m).

Other members of the West Cheshire AC squad included Alfie Lane, Jacob Gardner, Bradley Spurdens, Evan Miller, Paul Morrison, Matthew Jones, Fraser Campbell, Isaac Pembleton, David McKay, Seb Hulse, Alan Littler, Christian Holcombe, Alba March, Macy Brett, Holly Bosworth, Ellie Robinson, Joy Hickman, Deb Bemand, Cosette Wearden, Jodi Bemand, Carys Manson, Sidney Shorrock, Megan Kettle, and Deb Erskine.

MATCH RESULT: 1 Blackburn Harriers 401 points; 2 Sale Harriers Manchester 398; 3 West Cheshire 349; 4 Wirral 347; 5 Southport Waterloo 312; 6 Bury 239.

FIXTURES this weekend include the Helsby Track Night at Ellesmere Port Sports Village on Friday night; the Deeside AAC Endurance Meeting at Connah’s Quay on Friday night; and the Under 17s and Under 20s Youth Development Track and Field League second round at Leigh Sports Village, on Sunday (11am start).

ENTRIES for the Northern Under 20 and Senior Track and Field Championships in Middlesbrough on June 8 and 9 close this Friday (May 24). Entry details can be found on the Northern Athletics website: http://www.northernathletics.co.uk/

WEST CHESHIRE AC has a busy schedule of fixtures lined up for the year ahead.

The Ellesmere Port Sports Village-based outfit will host the Cheshire County Schools Track and Field Championships, the Cheshire County Track Relay Championships, and the English Schools Track and Field Cup Regional B Final.

The Cheshire Schools Championships take place on Saturday, June 8, while the Cheshire County Track Relay Championships will take place on Thursdays, July 4 and 11, and the English Schools Track and Field Cup Regional B Final will be held on Wednesday, June 5.

West Cheshire AC will compete in the Under 13/Under 15 Youth Development League West Premier Division at Preston on Sunday, June 23; and at Bebington Oval on Saturday, July 20.

And the Club will participate in the Under 17/Under 20 Youth Development Track and Field League North West Division One at Leigh on Sunday, May 26; and at Wigan on Sunday, June 30.

The Club’s Northern Track and Field League squad will take part in West Premier Division fixtures at Litherland on Saturday, June 15; at Bury on Sunday, July 14; and at Ellesmere Port on Saturday, August 17.

West Cheshire AC will compete in the Cheshire Track and Field League on Sunday, July 21 (at Ellesmere Port); and Sunday, August 25 (at Oldham).

West Cheshire AC will also host the annual Cheshire v Merseyside Year 7 Schools Track and Field fixture in July.

FURTHER details about West Cheshire Athletic Club can be found at: www.westcheshireac.co.uk

Older Posts »

News Menu