Press Report: Shorrock, Holmes on the Case in Birmingham

by Dennis Wall

SIDNEY SHORROCK and Emma Holmes celebrated medal performances at the weekend.

Sidney made her England debut at the Schools International Track and Field Championships held at Carmarthen, while Emma represented West Cheshire Athletic Club at the England Athletics Under 20 Women’s Track and Field Championships staged at Birmingham’s Alexander Stadium.

Sidney powered her way to a silver medal in the Intermediate Girls Shot Put Competition at Carmarthen with a put of 13.96m on the back of a new personal best of 14.73m to merit a silver medal at the English Schools Championships the week before.

And Emma secured a bronze medal with a time of 55.06 seconds for her under 20 women’s 400m final at Birmingham.

West Cheshire AC members were also in action at Saturday’s Cheshire Track and Field League third round fixture hosted at Ellesmere Port Sports Village, and Sunday’s final round of the Under 13 and Under 15 Youth Development Track and Field League held at Bebington Oval.

HIGHLIGHTS of Saturday’s Cheshire League fixture included Nathan Owen’s 11.7 seconds victory in the under 15 boys 100m, Seb Whiteley’s winning under 15 boys shot put of 12.86m, Carys Manson’s winning senior women’s 100m victory of 13.3 seconds and Joy Hickman’s club age group 100m club record of 17.0 seconds.

Arwen Thorne won the under 15 girls long jump (4.57m) and shot put (8.30m), and her sister, Violet won the under 13 girls javelin (18.08m), and Nia Manson rounded the under 13 girls 1200m in a winning time of 4:07.6.

Lewis Morris (10:16.0) and Emilia Pyper (11:04.5) won the men’s and women’s 3,000m races at the start of the meeting.

West Cheshire AC was represented in the male events by Dan Walker, Paul Morrison, Christian Holcombe, Lewis Russell-Holdsworth, George Grimsditch, Lucas Sawyer, Harley Crabtree, Jack McWilliams, Harvey Elliot, Finlay Edwards, James Wallis, Charles Owen, Thomas Cerexhe, Xavier Slinn, Alfie Thompson, Jack Arnold, and Max Molloy.

Lucy Vaughan, Emma Bradley, Eleanor Wheeler, Grace Andrews, Faith Draisey, Amelia Owen, Sophie Baker, Amelia Clarke, Amelia Cogan, Florence Hain, Rosie Grimsditch, Heidi Wetherall, Belle Thompson, Heidi Anstey, Saskia Keresterova, Abby Gamble, Louisa Cogan, Mollie Cooke, Robyn Crabtree, Francesca Disley, Jasmine Bailey, Hermione Allison, Molly Gore, Molly Lee, Lexie Ison, Poppy Tromans, Isabelle Speirs, Isla Lambert, Mair Roberts, Anna McCarthy, and Merryn Thorne team up for West Cheshire AC’s female events.

RESULTS

UNDER 11s: 1 Warrington 113 points; 2 West Cheshire 104; 3 Deeside 65; 4 Macclesfield 46; 5 Handforth and Knutsford 32.

WOMEN’S: 1 Warrington 233; 2 West Cheshire 174; 3 Macclesfield 139; 4 Deeside 123; 5 Handforth and Knutsford 12.

MEN’S: 1 Warrington 180; 2 Deeside 158; 3 Macclesfield 138; 4 West Cheshire 127.

MEN’S AND WOMEN’S COMBINED: 1 Warrington 413; 2 West Cheshire 301; 3 Deeside 281; 4 Macclesfield 277; 5 Handforth and Knutsford 12.

The final round of the Cheshire Track and Field League will be held at Oldham, on Sunday, August 25.

IFUNANYA UGWUOKE starred for West Cheshire AC at Bebington Oval in the final round of the Under 13 and Under 15 Youth Development Track and Field League on Sunday.

Ifunanya was making her debut for the club and celebrated a double success story after clocking a winning time of 10.0 seconds in the under 13 girls 75m and achieving winning distance of 4.37m in the long jump.

Seb Whiteley won the under 15 boys shot put with 13.18m and Violet Thorne hit 7.25m for victory in the under 13 girls shot put competition, while Harriet Beattie won the under 15 girls B 800m in 2:28.0 and Emma Bradley hit 23.33m for victory in the under 15 girls B javelin competition, while Evan Jones won the under 13 boys B long jump with 3.83m, and Poppy McKenna won the under 13 girls B 1200m in 4:18.7.

West Cheshire AC’s other point scorers at Bebington Oval included Louis Grimes, Daniel Hughes-Shaw, Louis Russell-Holdsworth, Nathan Owen, Daniel Hooker, George Jeffries, George Grimsditch, Dylan Gledhill, Max Henderson, Jack Owen, Joseph Donnelly, Will Rawson, Maya Jennings, Megan Hughes, Erin Barnard, Lauren Higgins, Emilia Pyper, Sophie Mulcaster, Arwen Thorne, Evie Whittaker, Sophie Spencer, Beth Manson, Satine Wearden, Sam Cooper, Lucas Sawyer, Atharva Ganesh, Seb Ellis, Reuben Phillip-Holloway, Charlie Callaghan, Owain Jones, Rupert O’Connor, Lydia Chambers, Sophie Baker, Mollie Garratt, Nia Manson, Rose Sheppard, Heidi Wetherall, and Freya Whittaker.

MATCH RESULT: 1 Liverpool Harriers 551 points; 2 Wirral 523; 3 Preston Harriers 514; 4 Trafford 480; 5 West Cheshire 445; 6 Deeside 211.

OVERALL POSITIONS (after round four): 1 Liverpool Harriers 24 league points (2289.5 match points): 2 Wirral 18 (2034.5); 3 Preston Harriers 15 (1902); 4 Trafford 14 (1866); 5 West Cheshire 9 (1717.5); 6 Deeside 4 (1156.5).

FIXTURES this weekend include the England Athletics Under 15 and Under 17 Track and Field Championships and Under 20 and Senior Combined Events Championships, at Birmingham’s Alexander Stadium on Friday, Saturday, and Sunday.

ENTRIES close this Friday, (July 26), for the Northern Under 17s, 15s and 13s Track and Field Championships taking place at Derby next month.

The online entry link is: https://www.northernathletics.co.uk/upcoming-northern-athletics-championships/

WEST CHESHIRE AC will be organising the Guilden Sutton 10K Road Race on Sunday, September 15, and the online entry link is here: https://wcac.niftyentries.com/Guilden-Sutton-10k-Sun-15-Sep-2024

HELSBY is the venue for the first round of the Borders Road Running League on September 29.

Other provisional dates and venues are: November 3 at Tattenhall; December 8 at Cybi Striders; January 26 at Deestriders; March 16 at Ellesmere Port; April 6 at Buckley Runners; May 7 at either Prestatyn, Chester Tri, or West Cheshire (Presentation Evening).

All races are on Sundays and start at 11am except for the final race which is on a Wednesday evening with a 7pm start and is a relay event.

WEST CHESHIRE AC has a busy schedule of fixtures lined up for the year ahead.

The Club’s Northern Track and Field League squad will take part in West Premier Division fixtures at Ellesmere Port on Saturday, August 17.

West Cheshire AC will compete in the Cheshire Track and Field League on Sunday, August 25 (at Oldham).

FURTHER details about West Cheshire Athletic Club can be found at: www.westcheshireac.co.uk

Press Report: England Vest for Sidney

SIDNEY SHORROCK will make her England debut this weekend in Carmarthen.

The talented West Cheshire Athletic Club teenager secured a place in this weekend’s Schools International Track and Field Championships after achieving second spot in the Intermediate Girls Shot Put final at the English Schools Track and Field Championships.

Sidney threw a huge new personal best of 14.73m, improving her previous best of 12.97m, at Birmingham’s Alexander Stadium.

Sidney was one of eight West Cheshire AC members in action at Birmingham during the two-day fixture.

Ruby Wisbey, Kara Stoll, Seb Whiteley, Beth Manson, Ruby Billington, Alba March and Holly Bosworth were other West Cheshire AC members representing Cheshire at the prestigious event.

Ruby achieved fifth position in the Senior Girls long jump final with 5.58m, while Kara hit 47.56m for sixth spot in the Intermediate Girls hammer, and Seb powered his way to 12.87m for eighth place in the Junior Boys shot put final.

Beth clocked 42.45 seconds in the Junior Girls 300m, while Ruby cleared 1-48m in the Junior Girls high jump; Alba posted 12.45 seconds in the Intermediate Girls 100m, and Holly posted 26.46 seconds in the Intermediate Girls 200m.

Ruby Phillips, of Whitby High School, clocked 39.56 seconds for fourth spot in the Intermediate Girls 300m.

DAVE McKAY’S double success story helped point West Cheshire AC to third spot in Saturday’s Northern League West Premier Division match at Bury.

Dave launched the javelin to a winning mark of 44.66m and hit 10.78m for victory in the shot put alongside B winner, Will Scott, who achieved 8.63m.

The duo were joined in the winners’ circle by Hannah Cowley, Ruby Wisbey, Kara Stoll, Megan Kettle, and Fraser Campbell.

Hannah rounded the 3,000m in a winning time of 10:16.10, while Ruby won the B triple jump with 9.25m, Kara spun the B discus to a winning mark of 24.54m, Megan powered the B hammer to a winning distance of 34.70m, and Fraser negotiated the B 400m hurdles in a winning time of 74.90 seconds.

Other important point scorers included Alex Rutherford, Theo Shepherd, Alan Littler, Bradley Spurdens, Paul Morrison, Daniel Walker, Sammy Hollins, Matthew Jones, Fraser Campbell, Henry Robinson, Isaac Pembleton, Macey Jones, Ruby Wisbey, Carys Manson, Imogen Pughe, Debra Bemand, Cosette Wearden, Ellie Robinson, Joy Hickman, Jodi Bemand, Danielle Erskine and Sidney Shorrock.

MATCH RESULT: 1 Blackburn 407 points; 2 Sale Harriers Manchester 395.5; 3 West Cheshire 380.5; 4 Southport Waterloo 355.5; 5 Wirral 321.5; 6 Bury 261.

OVERALL POSITIONS (after three rounds): 1 Blackburn 18 league points (1202.3 match points); 2 Sale Harriers Manchester 15 (1167.8); 3 West Cheshire 11 (1082.5); 4 Southport Waterloo 9 (1025.5); 5 Wirral 7 (1004.5); 6 Bury 3 (789.3).

The next round will be held at Ellesmere Port Sports Village on Saturday, August 17.

FIXTURES this weekend include the Schools International Track and Field Championships, at Carmarthen, on Saturday; the Cheshire Track and Field League at Ellesmere Port Sports Village, on Saturday; the Under 13 and Under 15 Youth Development Track and Field League match at Bebington Oval, on Sunday, and the England Athletics Under 20 and Senior Track and Field Championships at Birmingham on Saturday and Sunday.

ENTRIES close on Friday, July 26, for the Northern Under 17s, 15s and 13s Track and Field Championships taking place at Derby next month.

The online entry link is: https://www.northernathletics.co.uk/upcoming-northern-athletics-championships/

WEST CHESHIRE AC will be organising the Guilden Sutton 10K Road Race on Sunday, September 15, and the online entry link is here: https://wcac.niftyentries.com/Guilden-Sutton-10k-Sun-15-Sep-2024

WEST CHESHIRE AC has a busy schedule of fixtures lined up for the year ahead.

West Cheshire AC will compete in the Under 13/Under 15 Youth Development League West Premier Division at Bebington Oval on Sunday, July 21.

The Club’s Northern Track and Field League squad will take part in West Premier Division fixtures at Ellesmere Port on Saturday, August 17.

West Cheshire AC will compete in the Cheshire Track and Field League on Saturday, July 20 (at Ellesmere Port); and Sunday, August 25 (at Oldham).

FURTHER details about West Cheshire Athletic Club can be found at: www.westcheshireac.co.uk

WCAC Endurance League

Emma Nutt, Clare Angell Mallon and Anest Muller remain 1, 2 and 3 in the women’s endurance league standings at the end of June. David Shearer continues to head the men’s table, followed by Michael Young and Mark Davies. See the Races page for full tables.

As per previous posts, this year’s league will run from January 1st to September 30th, to ensure that the Endurance League champions receive their awards at the WCAC Presentation Evening, which will take place in October this year. In future years, it will run from October 1st to September 30th, in line with other leagues and athletics seasons.

Press Report: More Medals for Macey and Mia

MIA JOHNSON and Macey Jones pocketed medals at the Welsh Schools Track and Field Championships.

The West Cheshire Athletic Club pair impressed during the fixture staged at Cardiff’s Leckwith Stadium on Saturday.

Mia blasted her way to a silver medal after clocking a time of 26.68 seconds in the Under 15 girls 200m.

And Macey secured a bronze medal from the Under 17 ladies 100m with a time of 13.0 seconds.

West Cheshire AC trio Michael Young, Steve Fernyhough and Graham Wells registered podium positions at Sunday’s Cheshire 10 Miles Road Race.

Michael clocked 53 minutes 35 seconds for second place in his over-35 age group and third position overall at the Chester fixture.

Steve achieved third spot in his over-40 age group and eighth position overall in a time of 57:28.

And Graham finished second in his over-50 age category and 11th position overall in a time of 58:56.

West Cheshire AC secured third team position at the Birchwood Ladies 5k Race near Warrington.

Nancy Farmer (second in 19:49), Nia Manson (11th in 21:52), Joy Hickman (second over-55 lady and 23rd overall in 23:39), and Lis Oats (10th over-45 lady and 82nd overall in 30:34) represented the purple and gold-vested outfit at the fixture.

FIXTURES this weekend include the English Schools Track and Field Championships, at Birmingham’s Alexander Stadium on Friday and Saturday.

And West Cheshire AC’s Northern Track and Field League West Premier Division squad will be heading to Bury on Sunday for their third round match.

The Cheshire Track Relay Championships scheduled to be held this month at Ellesmere Port Sports Village have been cancelled.

THE Northern Under 17s, 15s and 13s Track and Field Championships is taking place at Derby next month (closing date is July 26).

The online entry link is: https://www.northernathletics.co.uk/upcoming-northern-athletics-championships/

WEST CHESHIRE AC will be organising the Guilden Sutton 10K Road Race on Sunday, September 15, and the online entry link is here: https://wcac.niftyentries.com/Guilden-Sutton-10k-Sun-15-Sep-2024

WEST CHESHIRE AC has a busy schedule of fixtures lined up for the year ahead.

West Cheshire AC will compete in the Under 13/Under 15 Youth Development League West Premier Division at Bebington Oval on Sunday, July 21.

The Club’s Northern Track and Field League squad will take part in West Premier Division fixtures at Bury on Sunday, July 14; and at Ellesmere Port on Saturday, August 17.

West Cheshire AC will compete in the Cheshire Track and Field League on Saturday, July 20 (at Ellesmere Port); and Sunday, August 25 (at Oldham).

FURTHER details about West Cheshire Athletic Club can be found at: www.westcheshireac.co.uk

News Menu