Press Report: WCAC’s Happy Homecoming

WEST CHESHIRE Athletic Club completed their Cheshire Track and Field League campaign with a clean sweep of victories.

The purple-vested outfit capitalised on home advantage at the Ellesmere Port Sports Village Athletics Track by winning the under 11s, ladies and men’s competitions against Vale Royal AC, Warrington AC, Wrexham AC, St Helens Sutton, and Maldwyn Harriers.

Lewis Parsons (12.9 seconds), Robert Austin (13.6), William Saunders (13.6), and Alex Rutherford (14.1) secured a clean sweep of under 13 boys 100m wins, while Parsons (4.52m) and Rutherford (4.31m) combined for a double success story in the long jump, alongside Oliver Mallon, while Luke Haslam (27.04m) and Tom Shillington (26.06m) secured success in the javelin.

Luke Parker (4.57.8) and Reece Munro (5:05.8) won their under 13 boys 1500m races, backed up by Matthew Jones (5:26.5), Joseph Ireland (5:56.1) and Ben Kelly (6:06.7).

Ben Hackett (23.6) and James Davidson (24.9) won the A and B under 11 boys 150m sprints, supported by Thomas Rimmer (25.7), and Hugo McLintock (26.4), while Hackett (3.58m) and Davidson (3.42m) secured a double success in the long jump, and Hackett (13.51m) won the soft javelin alongside William Mallon, William Rawson, Noah Woolgar, and Sam Hewitt.

Francesca Pughe won the under 17 women’s hammer with 26.80m and Ceris Gaffney won the 200m with 30.7 seconds alongside Abigail Cartwright (31.9), while Lucia Pyne rounded the 800m in a winning time of 2:33.8.

Imogen Pughe (26.0), Fatoumatta Bojang (27.3), Lauren Williams (28.0), and Ruby Wisbey (28.6) combined for under 15 girls 200m victories alongside Martha Willetts, Jo Bemand, Megan White, and Evelyn Hogan.

Isla Shillington (27.50m) and Grace Scott (20.22m) combined for victories in the under 15 girls discus, and Carys Roberts rounded the 1500m win a winning time of 4:58.6.

Maddi Mercer (28.3), Flora Plass (30.8), Sophie Haslam (31.1), and Teresa Arvidsson (32.1) secured success in the under 13 girls 200m, while Aimee Phillips (4:14.5), Cerys Rowlands (4:29.2), Sophie Haslam (4:20.3) and Ruby Carlile (4:37.5) combined for 1200m victories alongside Isabella Rimmer, Cosette Wearden, and Holly Bosworth.

Mercer (1-45m) and Ellen Maxwell (1-35m) combined for victories in the high jump alongside Lara Fields, while Rose Duggan (6.76m) and Kara Stoll (6.26m) scored success in the shot put alongside Harriet Wheeler and Amelia McLintock.

Ruby Phillips (22.4), Eleanor Neve (23.6), Isla Entwistle (25.1), and Charlotte Austin (25.2) secured success in the under 11 girls 150m sprints, and Phillips rounded the 600m in a winning time of 1:53.7.

Eleanor Wheeler (2:25.2) won her 600m race alongside Molly Fields (2:34.7), Grace Andrews (2:41.8) and Ursula Archer (2:45.0), while Neve won the B long jump (2.98m) and Entwistle (17.12m) and Mae Grant (10.29m) won the soft javelin alongside Abigail Meyer and Kadie Gledhill.

Uzezi Onomerike (12.9), Connor Davies-Jones (14.4), Ted Williams (14.5) and Ethan Gilgeours (14.5) featured in the under 15 boys 100m, while Henry Robinson (1-25m) and Gilgeours (1-20m) cleared the high jump, and Nathan Broomfield (7.17m) and Dan Willetts (4.37m) pocketed points from the shot put, while Jamie Richardson (2:08.6), and Charlie McMullan (2:34.9) combined in the 800m.

Alan Littler won the men’s long jump and was backed up in the senior men’s age group by Oliver James, Curtis Rodway, and Rory Willson.

Lilly O’Gorman won the women’s high jump with a clearance of 1-40m and was backed up by Debra Erskine, Sharon Stoll, Ellie Robinson and Clare Mallon.

Isaac Tait won the under 17 men’s 1500m in 4:46.6 and was supported by Ben Rutherford, Michael Maxwell and Dylan Moore.

TEAM RESULTS

UNDER 11s: 1 West Cheshire 153 points; 2 Warrington 135; 3 Vale Royal 132; 4 Wrexham 46; 5 St Helens Sutton 40.

MEN’S: 1 West Cheshire 304; 2 Warrington 167; 3 Vale Royal 137; 4 Wrexham 126; 5 Maldwyn 116; 6 St Helens Sutton 115.

WOMEN’S: 1 West Cheshire 306; 2 Warrington 278; 3 St Helens Sutton 140; 4 Vale Royal 88; 5 Wrexham 73; 6 Maldwyn 160.

OVERALL: 1 West Cheshire 610; 2 Warrington 445; 3 St Helens Sutton 255; 4 Vale Royal 225; 5 Wrexham 199; 6 Maldwyn 160.

ELLIE ROBINSON and Tony Woodall are celebrating title victories in the inaugural West Cheshire AC Off Road Summer League.

Robinson won the women’s competition ahead of runner-up Alex Duffey and third-placed Keely Smith, while Woodall won the men’s event ahead of runner-up Tom Booth and Richard Hayes in third spot.

JOSEPH MORRISON of West Cheshire AC won the overall under 20 men’s Wirral Seaside 5k Race title and other overall top three age group finishers included Jodi Bemand (third under 20 lady), and Pam Ackroyd (second over-50 lady).

AND Morrison clocked 15:39 for seventh spot in his under 21 age group at the Mid Cheshire 5k Road Race at Kingsley, ahead of club mates Ethan Ackroyd (16:25), Paul Morrison (17:42), Steve Fernyhough (17:59), Curtis Rodway (18:04), Tom Cable (18:42), Luke Ellis (20:04), and and David Irving (20:10).

FIXTURES this weekend include the North West Road Relay Championships at Edge Hill University, Ormskirk, on Sunday.

ENTRIES are now being accepted for the Guilden Sutton 10k Road Race being hosted by West Cheshire AC on Sunday, September 15. The online entries link is: https://wcac.niftyentries.com/guildensutton10k

Latest posts by Dave Alexander (see all)

Posted by Dave Alexander
2nd September 2019
General

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

News Menu

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.