Press Report: Top Performances, Near and Far

HARRIET WHEELER and Jessica Lark celebrated podium places for their country at Grangemouth in Scotland.

The talented West Cheshire Athletic Club duo represented England on Saturday at the Schools International Meeting after impressive performances at this month’s English Schools Championships.

Harriet won the women’s javelin competition with a winning throw of 47.43m in the final round to finish eight centimetres clear of nearest rival, Ayesha Jones, who made it a 1-2 for England.

And Jessica rounded the 1500m in a time of four minutes 30.88 seconds to pocket a silver medal.

MIA JOHNSON finished well clear of her nearest rival to win her under 13 girls 100m race in 12.9 seconds at Victoria Park, Warrington, on Sunday.

The talented youngster represented West Cheshire AC in the penultimate round of the Cheshire Track and Field League and was backed up by Lucy Caldwell (14.5 seconds) and Lauren Higgins (14.5) who won the B and C races respectively.

Lucy also won the long jump with 4.03m alongside B winner, Lauren (3.38m), and they were backed up in the under 13 girls age group by Lydia Chambers, Nia Manson, Amelia Owen, and Skye Janjic.

Cosette Wearden won the women’s 3,000m race in 11:06.6, while Holly Bosworth (13.3), Carys Manson (13.7), and Lara Fields (13.8) won their under 17 women’s 200m races.

Beth Manson (13.5) and Erin Barnard (13.9) celebrated success in their under 15 girls 100m races, backed up in the age group by Molly Fields, Mae Grant, Zoe Xiong, Grace Andrews, Evie Smith and Kadie Gledhill.

Saskia Keresturova powered her way to victory with a throw of 11.95m in the under 11 girls soft javelin competition alongside Isla Lambert and Rosie Grimsditch, supported by team mates Felicity Snowden, and Mollie Cooke. 

Nathan Owen blasted his way to a 25.4 seconds under 15 boys 200m win, backed up by Noah Woolgar, Josh Stirling, Evan Miller, Lewis Morris, and Will Rawson.

George Xiong tasted victory in his under 13 boys 200m race with 28.6 seconds, supported by Dylan Gledhill, Max Henderson, Jacob Risley, and George Grimsditch.

Edward Graham posted a winning under 11 boys 75m sprint of 11.4 seconds alongside team mates Blake Jones, Jack McWilliams, Finley Edwards, Kayesh Wijayapaia, and Hamish Rumney.    

TEAM RESULTS

UNDER 11s: 1 Crewe & Nantwich AC 158 points; 2 Warrington AC 122; 3 West Cheshire AC 119; 4 Deeside AAC 84; 5 Halton & Frodsham AC 75.

WOMEN: 1 Warrington AC 535 points; 2 Crewe & Nantwich AC 235; 3 West Cheshire AC 212; 4 Deeside AAC 197; 5 Halton & Frodsham AC 30; 6 Blackley & North Manchester AC 8.

MEN: 1 Crewe & Nantwich AC 284 points; 2 Deeside AAC 264; 3 Warrington AC 261; 4 West Cheshire AC 153; 5 Halton & Frodsham AC 78; 6 Cheshire Dragons 26.

The final round of the Cheshire Track and Field League will be held on Sunday, September 3rd, at Ellesmere Port Sports Village.

FIXTURES this weekend include the final round of the Under 13s and Under 15s Youth Development Track and Field League at The Sports Park, Litherland, on Saturday (11am start).

ENTRIES for the Northern Under 13s, Under 15s and Under 17s Track and Field Championships being held at Middlesbrough on August 12 and 13, close on July 28. The online entry link is: www.race-results.co.uk

ENTRIES are now being accepted for the 40th Anniversary Guilden Sutton 10k Road Race being organised by West Cheshire AC on Sunday, September 17. The online entry link is: https://wcac.niftyentries.com/Guilden-Sutton-10k1

Posted by Dave Alexander
18th July 2023
General

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

News Menu