Press Report: England Honours for Harriet and Jess

HARRIET WHEELER has been selected to represent England at the Youth Commonwealth Games.

The talented West Cheshire Athletic Club teenager is preparing to compete in the javelin at the event being held in Trinidad and Tobago between August 4-11.

Harriet has been rewarded for a record-breaking season which saw her secure first place for England in May at the International Pathway Event and smash the Championship best performance with a throw of 47.21m at the Cheshire Championships.

Harriet then produced a Club record throw of 50.61m at a University of Birmingham Stadium meeting last month and was crowned Cheshire Schools champion with a Championship best performance of 50.05m.

Harriet, who is currently ranked number two for her age in the UK ranking lists, also pocketed a silver medal at last month’s English Schools Championships at Birmingham’s Alexander Stadium.

Harriet will join clubmate Jessica Lark this Saturday when they will represent England at Grangemouth, Scotland, in the Schools International Competition. 

WEST CHESHIRE Athletic Club capitalised on home advantage at Ellesmere Port Sports Village on Saturday.

The purple-vested club celebrated a team victory in the third round of the Under 13s and Under 15s Youth Development Track and Field League despite the match being abandoned towards the end of the fixture due to heavy rain, thunder and lightning.

West Cheshire AC, who have won all three rounds of the league so far, are now aiming to complete a quartet of team victories when they travel to Litherland for the final round to be held on Saturday, July 22. 

Theo Shepherd, Jacob Gardner, Josh Stirling, Jayden Bowen, Noah Woolgar, Seb Whiteley, Ursula Archer, Mae Grant, Satine Wearden, Arwen Thorne, Emma Bradley, Mia Johnson, Maya Jennings, Harriet Beattie, Amelia Snowden, and Megan Hughes all won their individual events.

Theo (23.4 seconds) and Jacob (25.0) won their A and B under 15 boys 200m races, and Jacob added a B 100m win with 12.6 seconds, while Josh won the B 300m in 41.6 seconds.

Jayden negotiated the under 15 boys B 80m hurdles in a winning time of 17.1 seconds and Noah cleared 1-35m for victory in the B high jump competition, while Seb powered his way to victory in the under 15 boys shot with a put of 10.84m.

Satine Wearden celebrated a double success story in the under 15 girls discus (20.31m) and hammer (26.01m), alongside Ursula who grabbed glory in the B discus (16.70m) and B 300m (46.5), while Mae cleared 1-40m for success in the B high jump.

Arwen (21.80m) and Emma (19.98m) teamed up for victories in the A and B under 15 girls javelin competitions.

Mia (10.0 and 19.3) teamed up with Maya (10.6 and 20.9) for a cleansweep in the under 13 girls 75m and 150m sprints and Mia then won the B long jump with 3.92m alongside overall winner, Amelia, who achieved 3.96m.

Harriet rounded the under 13 girls B 800m in a winning time of 2:42.4, while Megan won the B shot with a put of 5.78m.

Other important West Cheshire AC point scorers included Ellis Williams, Kadan Cariga-Williams, Evan Miller, Lewis Morris, William Rowland, Syed Muhammad Salman, Seb Hulse, Will Rawson, and Dan Hooker in the under 15 boys squad.

Macey Jones, Lydia Walker, Beth Manson, Molly Fields, Erin Barnard, and Ruby Billington all contributed points in the under 15 girls events.

Sam Cooper, Noah Booth, Max Henderson, Dylan Gledhill, George Grimsditch, Seb Ellis, and Daniel Whaite teamed up for points in the under 13 boys events, while Lucy Caldwell, Nia Manson and Amelia Owen all pocketed points in the under 13 girls events.

MATCH RESULT: 1 West Cheshire AC 431 points; 2 Deeside AAC 386.5; 3 Southport Waterloo AC 354; 4 Team Isle of Man 305.5; 5 Bolton United Harriers & AC 266; 6 Blackpool Wyre & Fylde AC 201.

LEAGUE POSITIONS (after three rounds): 1 West Cheshire AC 18 league points (1436 match points); 2 Deeside AAC 14 (1321.5); 3 Team Isle of Man 12 (1243.5); 4 Southport Waterloo 9 (1222); 5 Bolton United Harriers & AC 7 (1101); 6 Blackpool Wyre & Fylde AC 3 (809).

FIXTURES this weekend include the third round of the Cheshire Track and Field League at Victoria Park, Warrington, on Sunday (11.45am start).

ENTRIES are now being accepted for the 40th Anniversary Guilden Sutton 10k Road Race being organised by West Cheshire AC on Sunday, September 17. The online entry link is: https://wcac.niftyentries.com/Guilden-Sutton-10k1

ENTRIES are now open for the Birkenhead Park Five Mile Road Race being held on Wednesday, July 19, starting at 7pm, outside St Mary’s Cricket Club in the Lower Park (near the visitor centre). The online entry link is: https://wirralac.niftyentries.com/Birkenhead-Park-5

There will also be a Children’s’ 1 mile race with medals (6pm start), with entries being accepted on the night.

FIXTURES for this winter’s North Wales Cross Country League have been published.

They will take place on Saturday 14th October at Treborth Track, Bangor; Saturday 28th October at Eirias Park, Colwyn Bay; Saturday 25th November at Shrewsbury (venue to be confirmed); Saturday 20th January at Dolgellau; and on Saturday 10th February at Marches School, Oswestry. 

The North Wales Cross Country Championships will be held at Wrexham on 6th January and the Welsh Inter Regionswill be on 18th November at Newtown (subject to confirmation). 

Both Junior and Senior Leagues will consist of all 5 fixtures with the best 4 out of 5 results to count for the overall individual titles.

Posted by Dave Alexander
10th July 2023
General

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

News Menu