Press Report: Runners Meet Challenge at Liverpool

THOMAS RIMMER starred for West Cheshire Athletic Club at Sefton Park.

The youngster finished 11th out of 73 finishers with a time of 11 minutes six seconds for the 3km under 13 boys race at the British Cross Country Challenge Liverpool fixture.

Another purple-vested top-20 finisher was club mate Jamie Richardson who clocked 17:45 for 16th spot in the 5.5km under 17 men’s event, ahead of Sammy Hollins (68th in 19:37).

Jessica Lark achieved 29th position in the 3km under 15 girls race with a time of 11:31, backed up by Sophie Haslam (62nd in 12:24), Isabella Rimmer (67th in 12:33), and Aimee Phillips (78th in 12:54).

Ruby Phillips clocked 15:05 for 27th spot in the 3km under 13 girls race, while Jodi Bemand finished 58th in the 4.4km under 17 ladies race with a time of 18:12, and Steve Fernyhough completed the 9.8km senior men’s race in 35:50 for 227th position.

MORE than 100 youngsters from 29 different schools braved cold and blustery conditions at the final round of the West Cheshire AC Schools Cross Country Race Series.

Mollie Quinton, Daniel Morgetroyd, Poppy McKenna, Arthur Williams, Tilly Griffiths, Ben Brassington, Harriet Beattie, Dylan Chandler, Emilia Pyper, Oliver Eaton, Holly Coates and Joseph Smythe all celebrated victories.

Mollie (Farndon) finished ahead of Hettie Skyrme-Walker (Kings) and Sophia Bradley (Saughall All Saints) in the year three girls race, while Daniel (Belgrave) won the year three boys race ahead of Zaan Brown (Belgrave) and Alfie Simms (Whitby Heath).

Poppy won the year four girls race ahead of Annabelle Smith (St Martins) and Ava Holmes (Newton), while Arthur (Tattenhall) won the year four boys race ahead of Toby Nelson (Tattenhall) and Leon Betteridge (Hoole).

Tilly (Lache) won the year five girls race ahead of Isla Corran (Willaston) and Amelia Snowden (Tattenhall), while Ben (Newton) finished ahead of Sidney Carr (Acresfield) and Noah Booth (Upton Heath) in the year five boys event.

Harriet (Farndon) won the year six girls race ahead of Anna Birkett-Evans (The Firs) and Jessica Boden (Whitby Heath), while Dylan (Christleton) won the year six boys race ahead of Mickey-Jay Sewell (Whitby Heath) and Seth Palmer (Christleton).

Emilia (Bishop Heber), Eleanor Wheeler (Bishop Heber) and Edith Carr (Upton) were the 1-2-3 in the year seven girls race, and Upton’s Oliver Eaton and Kieran Stewart were first and second in the year seven boys event, while Holly and Joseph won the year eight girls and boys events respectively.

FIXTURES this weekend include the Manchester Area Cross Country League on Saturday, at Manchester University Playing Fields/Kenworthy Woods, Manchester, (12 noon start); the English Schools Cross Country Cup Final at Newquay on Saturday; the Borders Road Running League at Birkenhead Park, on Sunday (11am start); and the Sale Harriers Manchester Indoor Open Track and Field Meeting at SportCity, on Sunday (10.30am start).

Latest posts by Dave Alexander (see all)
Posted by Dave Alexander
29th November 2021
General

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

News Menu