Press Report: Free Cross-country welcomes back youngsters

NEARLY 200 youngsters represented 37 schools at the opening round of the West Cheshire Athletic Club Schools Cross Country Race Series.

The free of charge enter on the day event, held at Ellesmere Port Sports Village, continues this Saturday with the goal of encouraging youngsters to stay fit and active.

“After the sadness and heartache of the pandemic lockdown, it was great to see so many youngsters taking part in athletics once again,” event organiser, Dennis Wall said.

“West Cheshire AC wants to help pupils who attend local schools experience the thrill of running and all the benefits that brings, and we are delighted to have the opportunity of organising a four-round series of races for anyone in year three, four, five, six, seven or eight.

“Our next event takes place this Saturday and anyone wanting to take part should turn up and register in the EPSV Trackside Room (years three and four from 9.30am) before the first race which starts at 10am.”

Ethan Edge (Christleton) and Jack Arnold (Upton Heath) finished first and second respectively after clocking the same time of 4:16 in the year three boys race, ahead of third-placed Joseph Whitehart (Newton) with 4:24.

Hettie Skrme-Walter (Kings) won the year three girls race in 4:54, with Eva Clapham-Hardy (Chester Bluecoat) in second with 5:05, and Daisy Bennett-Tyrrell (St Clares) third in 5:18.

Annabelle Smith (St Martins) won the year four girls race in 4:29, just one second ahead of second-placed Ava Holmes (Newton) and third placed Elsie Jones (Willaston) in 4:34.

Arthur Williams (Tattenhall) won the year four boys race in 3:46, ahead of Benjamin and Joseph Stenton (both Acresfield) who were second and third in 4:01 and 4:06.

Ben Brassington (Newton) won the year five boys race in 6:36, ahead of second placed Sidney Carr (Acresfield) and third-placed Charlie Pace (Saughall All Saints) with 6:40 and 6:55.

Emma Gauller (Willaston) posted a winning time of 7:01 in the year five girls race, three seconds ahead of second placed Tilly Griffiths (Lache), with Lucia Connor (Overleigh St Marys) third in 7:18.

Lucy Renshaw (Saughall All Saints) and Anna Birkett-Evans (The Firs) finished first and second respectively in the year six girls race with the same time of 7:23, and Alice Fotheringham (Chester Bluecoat) was third in 7:27.

Logan Sefton (Kings) won the year six boys race in 6:08, with Leo Anstey (Boughton Heath) and Dylan Chandler (Christleton) second and third with 6:18 and 6:19.

Thomas Rimmer (Kings) won the year seven boys race in 8:26, ahead of Upton pair Kieran Stewart (10:55) and Syed Salman (14:12).

Bishop Heber duo Emilia Pyper (10:06) and Eleanor Wheeler (10:28) finished first and second in the year seven girls race, ahead of third placed Sophie Brennan (Christleton) in 13:32.

Daniel Walker (Tarporley) won the year eight boys race in 11:44, ahead of Christleton’s Noah Woolgar (11:51) and Joseph Smythe (11:52).

ROSEMARY ROGERS, of West Cheshire AC, sliced three minutes off the over-70 ladies age group club record with a time of 59:39 to win her age category at the Mersey Tunnel 10k Race.

Other West Cheshire AC finishers included Brian Wright (second over-65 man in 45:55), and Sarah Hibbert (12th over-50 lady in 61:01).

NEIL FINEGAN, of West Cheshire AC, was first over-45 man in 35:23 at the Farndon 10k Road Race, ahead of clubmate Steve Hillier (17th over-40 man in 45:05).

JAMES ROBINSON ran 1:28:45 for 31st place in the Warrington Half Marathon.

HARRIET WHEELER won the under 15 girls Throwathon title at the Wrexham Final Fling Competition.

Wheeler won the javelin and finished third in the hammer, discus and shot put events, while Kara Stoll won the hammer, finished second in the discus and was second in the throwathon, and Rose Duggan finished second in the shot and fifth in the discus.

MEGAN WHITE posted a winning time of 2:35:73 in her under 17 ladies 800m at Trafford.

JESSICA LARK clocked a winning time of 2:26.0 in the under 15 girls 800m at Warrington, ahead of second-placed team mate Aimee Phillips (2:32.5) who won the 300m in 44.2.

Ruby Phillips won the under 13 girls 800m at Warrington in 2:25.2, and clocked 14.2 in her 100m, while Ruby Carlile won the under 15 girls high jump with 1.35m.

Satine Wearden posted 35.5 in under 13 girls 200m, 16.7 in her 100m, and long jumped 3m, while her sister, Cosette, was fourth in the under 15 girls 800m.

FIXTURES this weekend include the opening round of the North Wales Cross Country League, at Morgan Llwyd, Wrexham, on Saturday (1pm start), and the Chester Marathon on Sunday (9am start).

Latest posts by Dave Alexander (see all)
Posted by Dave Alexander
27th September 2021
General

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

News Menu