Press Report: Big Turnout at Betley

A TOTAL of 57 West Cheshire Athletic Club members competed at Saturday’s Cheshire Cross Country Championships.

Carys Roberts (second position), Aimee Phillips (fourth), and Isabella Rimmer (fifth) were supported by 10th placed Megan White to win the under 15 girls team title at Betley Court Farm, near Crewe.

Ruby Phillips (fourth), Eleanor Williams (fifth), and Cerys Rowlands (10th) were backed up by Cosette Wearden (11th), Amelia McLintock (20th) and Lottie Blake (23rd) to finish second in the under 13 girls team event.

Kate Titlow (third), Kerry Riley (fifth) and Claire Harris (eighth) combined for second spot in the Senior Ladies team competition, backed up by over-45 veterans Heather McLintock (seventh), Claire Williams (eighth), Clare Mallon (11th), and Debra Bemand (16th).

Joseph Morrison (second), Tom Booth (sixth), Graham Wells (fourth over-45), and Steve Fernyhough (16th) earned second spot in the senior men’s team event, backed up by Andrew Clague (sixth over 50), James Robinson (21st), Richard Hayes (16th over 50), Mark Davies (14th over 40), Andy Carter (21st over 50), Phil Howe (25th over 50), Tony Kennedy (ninth over 60), Jon Moorhouse (26th over 50), and Dave Tiernan (12th over 55).

Jodi Bemand and Lily Moorhouse were second in the under 17 and under 20 ladies races respectively, while Fraser Campbell and Sammy Hollins completed the under 17 men’s event in second and fourth positions, and Jac Goodall and Paul Morrison finished sixth and seventh in the under 20 men’s race.

Reece Munro (seventh), Andrew Barratt (10th) and Ellis Hancock (15th) combined for third team spot in the under 15 boys event.

Florence Harte (sixth), Olivia Zarac (10th) and Anna Birkett-Evans (12th) were backed up by Lucia Khanijay (13th), Mae Grant (14th), and Edith Carr (19th) for third team position in the under 11 girls race.

Thomas Rimmer (second), Hugo McLintock (12th) and Joe Williams (15th) were supported by Dylan Gledhill (21st), William Mallon (22nd), Sidney Carr (26th), Ellis Williams (28th), Tom Birkett-Evans (30th), and Edward Baker (31st) for third team place in the under 11 boys event.

Daniel Walker (12th), Noah Woolgar (21st) and Oliver Mallon (22nd) combined for fifth team spot in the under 13 boys race.

Latest posts by Dave Alexander (see all)
Posted by Dave Alexander
19th April 2021
General

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

News Menu