Press Report: WCAC are Winners at Widnes

WEST CHESHIRE Athletic Club’s youngsters are celebrating a hat-trick of victories at Widnes.

The Ellesmere Port Sports Village-based outfit won both the under 11 girls and boys team events as well as the under 13 girls team competition and were second in the under 13 boys team event at the third round of the North West Indoor Sportshall Athletics League.

Abigail Meyer, Ava Redmond, Beth Manson, Bethany Long, Daisy Ross Maddock, Eleanor Neve, Isla Entwistle, Esme Graham, Grace Fairweather, Kadie Gledhill, Mae Grant, Tianha Cliffe, and Ursula Archer combined to earn West Cheshire AC a team victory in the under 11 girls event.

Daniel Walker, James Davidson, Noah Woolgar, Theo Shepherd, Thomas Renondeau, Tom Joshua, Will Rawson, William Mallon, and Oliver Eaton teamed up for success in the under 11 boys team competition.

Teresa Arvidson, Cerys Manson, Jessica Brown, Daisy Johnson, Macy Brett, Rose Duggan, Flora Plass, Holly Bosworth, Lottie Blake and Dakota Fleming combined for a team victory in the under 13 girls competition.

And the trio of Matthew Jones, Thomas Wilson and Oliver Mallon teamed up for second spot in the under 13 boys age group event, just seven points behind the winners.

TEAM RESULTS

UNDER 11 GIRLS: 1 West Cheshire 104.25 points; 2 Warrington 100; 3 Wespa 97.25; 4 St Helens Sutton 90.5; 5 Halton and Frodsham 42.

UNDER 11 BOYS: 1 West Cheshire 103; 2 Halton and Frodsham 94; 3 Warrington 89; 4 Wespa 87.75; 5 St Helens Sutton 60.75.

UNDER 13 GIRLS: 1 West Cheshire 109.5; 2 St Helens Sutton 97.25; 3 Wespa 85.75; 4 Warrington 84.

UNDER 13 BOYS: 1 Wespa 86; 2 West Cheshire 79; 3 St Helens Sutton 59; 4 Warrington 30.

The North West Sportshall League Finals will be held at Kingsway Leisure Centre, Widnes, on Sunday, January 19. 

CLAIRE HARRIS, Debra Bemand and Clare Mallon ensured West Cheshire AC women remain on course for promotion in the Borders Road Running League.

Harris (16th in 38:01), Bemand (third over-45 lady and 28th overall in 39:25), and Mallon (fifth over-45 lady in 42:04) combined to earn joint second place at the latest round staged at Birkenhead Park and second place overall after three rounds.

The trio were backed up at the 5.5 miles race by Ellen McMahon (53rd in 43:53), Su Baird (fifth over-55 lady in 45:33), Lisa Davies (eighth over-45 lady in 46:04).

Tom Booth (29th in 31:06) steered West Cheshire AC’s men’s team home to fourth spot on the day and fifth place overall, backed up by Sion Roberts (second under 20 man in 31:09), Michael Young (33rd in 31:16), Neil Finegan (second over 45 man in 31:26), Andrew Cooper (46th in 32:27), Isaac Tait (fourth under 20 man in 32:29), Graham Wells (sixth over-45 man in 32:30), Paul Morrison (fifth under 20 man in 32:31), Steve Fernyhough (54th in 32:32), and Mark Davies (11th over-40 man in 33:19).

The 10 scoring counters received support from Danny Paddock (76th in 33:46), John Parlevliet (12th over-40 man in 33:53), Andy Carter (11th over-45 man in 34:03), Andrew Clague (sixth over-50 man in 34:03), Steven King (14th over-45 man in 34:56), Tony Woodall (15th over-45 man in 35:34), Neil Field (150th in 38:57), Julian Tegg (177th in 41:04), Richard Hunt (181st in 42:06), Darren Shillington (199th in 43:34), Tony Kennedy (10th over-60 man in 44:14), and Richard Batterham (seventh over-65 man in 48:10).

The next round will be held at Pensarn, Abergele, on Sunday, January 12, (11am start).

RUBY PHILLIPS grabbed glory at the third round of the Essar West Cheshire AC Schools Cross Country Race Series.

The Sutton Green pupil posted a winning time of five minutes 10 seconds in the year six girls race at Ellesmere Port Sports Village, ahead of King’s duo Holly Coates and Grace Henderson who finished second and third respectively.

Tom Yates (Newton) clocked a winning time of 5:13 in the year six boys race, ahead of runner-up Daniel Walker (Tarvin) and third placed Noah Woolgar (Boughton Heath).

Cerys Rowlands (Whitby) won the year seven girls race in 8:27, ahead of Molly Brennan (Christleton) and Rebecca Smith (Chester Catholic High), while Christleton’s Alex Oliver won the year seven boys race in 8:43, ahead of Upton’s Camren Booth and Oliver Mallon (King’s).

Jessica Lark (Upton) posted 10:45 for victory in the year eight girls race, ahead of Aimee Phillips (Whitby) and Holly Sutcliffe (King’s), while Zak Ireland (Bishop Heber) clocked 10:37 for success in the year eight boys race ahead of Matthew Jones (Upton) and Sam Bailey (Bishops Bluecoat).

Thomas Rimmer (Overleigh St Marys) clocked 5:12 for victory in the year five boys race ahead of Joshua Evans (Farndon) and Hugo McLintock (Mill View), while Ruby McIlveen (Bishop Wilson) won the year five girls race ahead of Edith Carr (Acresfield) and Miley McNab (St Clares).

Anna Birkett-Evans (The Firs) won the year four girls race in 3:53 ahead of Lowri Phoenix (Tarporley) and Ava Hancock (Mickle Trafford), while Logan Sefton (King’s) posted 3:28 for success in the year four boys race ahead of Leo Anstey (Boughton Heath) and Dylan Chandler (Christleton).

Olivia Zarac (Upton Heath) posted 3:56 for victory in the year three girls race ahead of Willaston pair Emma Gauller and Isla Corran, while Ben Brassington (Newton) won the year three boys race in 3:38 ahead of Noah Booth (Upton Heath) and Michael Gray (Newton).

The final round of the Essar West Cheshire AC Schools Cross Country Race Series takes place on Saturday, February 8, at Ellesmere Port Sports Village.

JON PARK and Joseph Morrison have both smashed West Cheshire Athletic Club records.

Park recorded 2:38:21 at the Valencia Marathon to slice almost 90 seconds off Kenny Begley’s 2004 senior men’s club record, while Morrison clocked 1:22:88 at the Sale Harriers Indoor Open Meeting at Manchester.

ANDY CARTER finished runner-up in his over-50 age group at the Lanzarote International Running Challenge, completing the 10k in 38:49, the 13k in 55:30, the 5k in 19:37, and the 21k in 1:32:16.

STEVE FERNYHOUGH represented West Cheshire AC at Sefton Park, Liverpool, in the UK Cross Challenge and posted 39:03 to finish 183rd in the men’s race.

FIXTURES this weekend include the Manchester Area Cross Country League third round at Arrowe Park, Birkenhead, on Sunday (12 noon start), and the Liverpool and District Cross Country League at Beacon Park, Skelmersdale, on Saturday.

Latest posts by Dave Alexander (see all)

Posted by Dave Alexander
3rd December 2019
General

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

News Menu