Press Report: WCAC Clear of the Pack on Home Track

WEST CHESHIRE Athletic Club capitalised on home advantage at the weekend.

The purple-vested Ellesmere Port Sports Village-based squad won the second round of the under 17 and under 20 Youth Development Track and Field League.

Paul Morrison, Daniel Pagan, Josh Ford, and Ethan Ackroyd clocked 3:49.6 for success in the under 20 men’s 4x400m relay, and Christina Broome, Sophie Cribb, Georgia Broomfield, and Ceris Gaffney combined for victory in the under 17 women’s 4x100m relay.

Jac Goodall and Lily Moorhouse both celebrated a hat-trick of victories to earn their club more valuable match points.

Goodall bagged victories in the under 20 men’s 2,000m steeplechase (7:03.2), triple jump (10.06m), and B javelin (29.14m), while Moorhouse claimed maximum points in the under 20 women’s B 400m (73.7), B 800m (3:01.3), and B 1500m (5:49.9), alongside Beth McMahon who won the A 1500m (5:25.2).

Josh Ford, Ethan Ackroyd, Paul Morrison, Sion Roberts, George Hyde, Will Scott, Emma Howe, Matthew Webb, Fraser Campbell, Georgia Broomfield, Maysie Linegar, Lucia Pyne, and Evie Tipping were other West Cheshire AC members to post individual success.

Ford won the under 20 men’s A 100m in 11.7 seconds, while Ackroyd (4:16.5) and Morrison (4:30.8) secured a double success story in the under 20 men’s 1500m.

Roberts clocked a winning time of 9:31.7 in the under 20 men’s 3,000m, while Hyde (15.83m) and Scott (10.69m) scored victories in the A and B shot put, and Scott added a B discus win of 33.49m. 

Howe launched the under 20 women’s javelin to a winning mark of 44.21m, while Webb clocked a winning time of 53.0 seconds in the under 17 men’s 400m, and Campbell won the under 17 men’s B 800m in 2:15.1.

Broomfield (2:36.5) and Linegar (3:09.9) posted a double success story in the under 17 women’s 800m, while Pyne delivered a winning time of 11:18.5 in the under 17 women’s 3,000m, and Tipping won the under 17 women’s B shot with a put of 8.75m.

Other important members of the West Cheshire AC squad included Kyran Croft Llich, George Mann, Jean Claude Randon, Rory Willson, Michael Maxwell, Ben Rutherford, Matthew Douglass, Harvey Tegg, Matthew Bailey, Adam Howe, Dylan Moore, Abigail Cartwright, Francesca Pughe, and Oliver James.

MATCH RESULT: 1 West Cheshire AC 648 points; 2 Stockport Harriers and AC 612; 3 Southport Waterloo AC 470; 4 Blackpool Wyre and Fylde AC 442; 5 Lancaster and Morecambe AC 400; 6 Leigh Harriers and AC 389; 7 M60 Nomads 376; 8 Border Harriers and AC 245.

The next round will be held at Stanley Park, Blackpool, on Sunday, June 30.

KATIE CLARKE of West Cheshire AC posted a new 5,000m personal best of 17 minutes 34.75 seconds while representing Atlanta University in the North American Collegiate Finals to finish fifth after clocking 18:01:53 the day before in her qualifying heat.

TEN West Cheshire AC members completed the Mynydd Myfyr Hill Race, near Oswestry, which was the first round of the Club’s Off-road Summer League.

Kerry Riley, Ellie Robinson and Alex Duffey lead the women’s league standings after the opening round, while Chris Palmer heads the men’s standings from Richard Hayes, Dan Thwaites, Mark Davies, Andy Carter, Peter Smith, and Mark Duffey.

The next round of the Club Off-Road Summer League is the Hot Foot Up Famau Race on Wednesday, June 12, (7.30pm start).

STEVE FERNYHOUGH represented West Cheshire AC at the Liverpool Rock N Roll Half Marathon and posted 83 minutes 53 seconds, ahead of Cathryn Woodall who was 20th in her over-50 age category.

Tom Booth clocked 2:56:52 in the Marathon, ahead of West Cheshire AC team mates Keely Smith (3:18:59), and Eloise Eccles (3:26:48).

IMOGEN PUGHE clocked 12.77 seconds for victory in the under 15 girls 100m at Monday’s Trafford Open Medal Meeting and posted 40.25 seconds for success in the 300m.

She was joined by West Cheshire AC team mate Lara Battersby who posted 11.81 seconds in the under 15 girls 75m hurdles and 41.98 seconds in her 300m.

Other members in action included Macy Brett (13.31 seconds in under 13 girls 70m hurdles and 3.80m in the long jump), Jodi Bemand (12.61 in under 15 girls 75m hurdles and 2:38.55 in 800m), Holly Bosworth (1-25m in high jump, and 11.85 in under 13 boys 75m), Eleanor Wheeler (13.93 in under 11 girls 75m, and 2:23.17 in 600m, 2.42m in long jump), Martha Willetts (45.37 in under 15 girls 300m and 2:27.21 in 800m), Cerys Rowlands (under 13 girls 800m in 2:50.9), Carys Roberts (2:23.16 in under 15 girls 800m), Sophie Grainger (2:25.90 in 800m), Megan White (2:35.63 in 800m), Jessica Lark (3:55.08 in under 13 girls 1200m), Harriet Wheeler (3m in under 13 girls long jump, 15.99m in discus,and 23.68m in javelin), and Kara Stoll (21.53m in under 13 girls discus, 10.16m in javelin, 5.59m in shot).

FIXTURES this weekend include the Northern Athletics Under 20 and Senior Track and Field Championships at Manchester on Saturday and Sunday, and the Cheshire Track Relay Championships at Crewe on Sunday. 

Latest posts by Dave Alexander (see all)

Posted by Dave Alexander
28th May 2019
General

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

News Menu