Press Report: Sophie Gets Manchester Medal

SOPHIE GRAINGER achieved a podium place in the Manchester Area Cross Country League Series.

The West Cheshire Athletic Club teenager secured third spot overall in the under 15 girls competition after posting fourth position at the final fixture on Saturday at Kenworthy Woods, Wythenshawe.

LAURA TURLEY represented West Cheshire AC at the British Indoor Championships in Birmingham.

Turley, who retained the Welsh Indoor 400m title at Cardiff earlier this month, clocked a new personal best of 54.67 seconds in her qualifying heat in Birmingham, and then clocked 55.05 seconds in her semi-final.

ROSEMARY ROGERS was first over-65 lady after completing the Nick Beer 10k Road Race at Llandudno in a time of 58 minutes 50 in gale force winds. She was joined at the event by West Cheshire AC club mate Sarah Hibbert who posted 56:48.

TONY WOODALL represented West Cheshire AC at the Liverpool and District Cross Country Championships at Clarke Gardens, Allerton, where he posted 39:12 for 64th spot, ahead of club mate Brygida Gorecka ((50:36).

EWAN BRADLEY clocked a new under 20 men’s 60m hurdles personal best of 8.50 seconds at the Sale Harriers Indoor Open Meeting.

The West Cheshire AC all-rounder also achieved 6.07m in the long jump, while club mates Christian Okeke, and sisters Chloe and Laura Mount clocked new under 20 women’s 60m personal bests of 9.34 and 9.36 respectively.

Jodi Bemand delivered 10.04 in the under 15 girls 60m hurdles, 8.93 in the 60m, and 29.83 in the 200m, while Joseph Morrison rounded the under 23 men’s 600m in 1:27.19.

A TOTAL of 252 pupils competed at the latest round of the ESSAR West Cheshire AC Schools Cross Country Race Series held at Ellesmere Port Sports Village.

Anna Birkett-Evans (The Firs), Mae Grant (St Oswalds), Ruby Phillips (Sutton Green), Cerys Rowlands (Woodlands), Jessica Lark (Upton), Georgina Duffey (Birkenhead Academy), Joe Gregg (Eccleston), Joe Williams (Kings), Ben Pold (Kings), Benjamin Williams (Willaston), Zak Ireland (Bishop Heber), and Elliott Bujac (Wirral Grammar) all won their respective races.

Birkett-Evans finished two seconds clear of runner-up Maya Jennings (Belgrave) and third-placed Ava Aiston (Waverton) in the year three girls race, while Grant beat runner-up Sophie Taylor (Kings) on the line in the year four girls race ahead of Edith Carr (Acresfield) in third spot.

Phillips won the year five girls race 26 seconds clear of second placed Eleanor Neve (Mickle Trafford), with Jemima Blackwood (Upton Heath) in third place, and Rowlands won the year six girls race 22 seconds ahead of Boughton Heath pair Molly Brennan and Lottie Blake who were second and third respectively.

Lark won the year seven girls race ahead of Aimee Phillips (Whitby) and third placed Ruby Carlile (Christleton), while Duffey won the year eight girls race ahead of second placed Megan White (Queen’s).

Gregg just edged home to win the year three boys race ahead of Newton’s Zak Jackson and Eccleston’s Ethan Meadowcroft, while Williams won the year four boys race ahead of Overleigh’s Thomas Rimmer and Farndon’s Joshua Evans.

Pold won the year five boys race, three seconds clear of Tom Yates (Newton) and Harry Shepherd (The Firs) who were second and third respectively, while Williams won the year six boys race ahead of second placed Jack Nash (King’s) and Joseph Ireland (Mill View) in third spot.

Zak Ireland (Bishop Heber) won the year seven boys race in front of runner-up Thomas Wilde (Christleton) and Matthew Jones (Upton) in third spot, while Bujac won the year eight boys race ahead of runner-up Nolan Heller (Abbeygate).

FIXTURES this weekend include the Parbold Hill Race on Saturday (2pm start), while the Sale Harriers Open Indoor Meeting takes place on Sunday (10am), the same day as the Village Bakery Half Marathon at Wrexham (11am).

Latest posts by Dave Alexander (see all)

Posted by Dave Alexander
12th February 2019
General

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

News Menu