Press report: WCAC Success Spread Far and Wide

WEST CHESHIRE Athletic Club members of every age celebrated success on four fronts at the weekend.

The Ellesmere Port Sports Village-based outfit’s youngsters won five age group team events in their home North West Sportshall League fixture, while the club’s men retained top spot in Division Two of the North Wales Cross Country League, and the club’s ladies and veteran men won their Borders Road Running League team events at Upton, Chester, hosted by West Cheshire AC.

Abigail Meyer, Cerys Rowlands, Daisy Johnson, Dakota Fleming, Eleanor Neve, Evie Tresize, Freya Renshaw, Harriet Wheeler, Holly Bosworth, Isla Entwistle, Jessica Brown, Kara Stoll, Lara Fields, Lottie Blake, Lucy O’Connell, Macy Brett, Madhuvanti Guruprasad, Ruby Phillips, Sophie Haslam, and Ursula Archer ensured West Cheshire AC won the under 11 girls sportshall team competition.

Mia Wylie, Ellen Maxwell, Eva Renshaw, Flora Plass, Grace Graham, Lucy Ashcroft, Maddi Mercer, Ruby Wisbey, Sara Pearson, and Emma Powell delivered a team success for the under 13 girls.

Ella Wylie, Fatoumatta Bojang, Imogen Pughe, Milly James, Sophie Cribb, and Stephanie Jones celebrated an under 15 girls team victory.

Arthur Crewe, Connor Davies Jones, Ellis Hamcock, Elliott Bujac, Fergus Garland, Finn Howard, Joseph Watkin, Leighton Mogan, Leo Hewitt, Matthew Jones, Milo Halliday, and Nolan Heller secured the under 13 boys team success.

Cameron Morrison, Matthew Bailey, Michael Maxwell and Uzezi Onomerike combined for an under 15 boys team win, while Bryn Thomas, Healy Smyth, Javier Arechaga, Matthew Coombes, Matthew Smithdale and Oliver Mallon merited the under 11 boys second team position.

DAVE ALEXANDER (19th in 32:08) headed the purple-vested cross country charge at Wrexham, supported by Chris Palmer (39th in 33:34), Steve Fernyhough (40th in 33:51), Richard Hayes (48th in 34:32), Andy Carter (49th in 34:33), Andrew Clague (50th in 34:34), Neil Hershaw (52nd in 34:42), Tony Woodall (61st in 35:10), Anthony Spruce (67th in 35:26), Mark Gallagher (132nd in 42:23), Darren Shillington (137th in 43:56), and Peter Smith (141st in 44:59).

MENS Division Two (Overall after three rounds): 1 West Cheshire AC 386 points; 2 Wrexham 677; 3 Cadence Tri 695; 4 Aberystwyth University 797; 5 Bangor University 986; 6 North Wales Road Runners Club 1088; 7 Deeside 1114; 8 Colwyn Bay 1208; 9 Whitchurch 1270; 10 Wrekin 1286; 11 Tattenhall 1436; 12 Abergele 1521; 13 Telford 1523.

Anest Muller (18th in 24:49) pointed West Cheshire AC ladies to fourth team spot at Wrexham and fourth place in the overall standings, backed up by Claire Harris (20th in 24:55), Ellie Robinson (23rd in 25:16), Clare Mallon (51st in 27:57), Angela Tegg (73rd in 29:07), and Alex Duffey (105th in 31:54).

LADIES Division One (Overall after three rounds): 1 Oswestry 194 points; 2 Eryri 245; 3 West Cheshire AC 297; 4 Buckley 351; 5 Denbigh 369; 6 Prestatyn 565; 7 GOG Tri 584.

The next round will be held at Coleg Cambria, Northop, on Saturday, January 12.

CLAIRE HARRIS (eighth in 33:19), Issy Clarke (11th in 33:39), Keely Smith (12th in 33:49), and Anest Muller (22nd in 34:46) combined to earn West Cheshire AC ladies top spot in Division One of the Borders Road Running League team event at Cheshire County Sports Club, Upton.

Sion Roberts was the first of seven under 20 juniors from host club West Cheshire AC in a 10-man scoring men’s team at the event which attracted a league record-breaking field of 441 finishers.

Roberts was eighth overall with an age group club record five miles time of 27:24, supported by Dave Dentith (11th in 27:41), Jac Goodall (18th in 28:16), Rob Little (24th in 28:37), Mark Davies (30th in 28:49), Graham Wells (45th in 29:39), Harvey Tegg (52nd in 29:54), Paul Morrison (65th in 30:24), Joseph Morrison (66th in 30:25), and Curtis Rodway (69th in 30:32).

The next round will be held on Sunday, December 9, at Ty Croes Race Track, Anglesey.

SOPHIE GRAINGER of West Cheshire AC finished third with a time of 15:25 at the Manchester Area Cross Country League match at Kenworthy Woods and was joined by club mate Jessica Lark who was 45th in the under 13 girls race with a time of 12:38.

WEST CHESHIRE AC duo Rob Little (35:31) and Tom Cable (37:43) posted new personal bests at the Cheshire 10k Road Race.

Little sliced 10 seconds off a two years old personal best at the event held at Arley Hall, and Cable clocked 37:43, ahead of second over-35 lady Keely Smith (41:35), Kerry Riley (10th lady in 42:58).

SEVERAL West Cheshire AC youngsters competed in the English Schools Cross Country Cup Regional Round at Cartmel, including Will Wright (seventh in the under 15 boys race), Imogen Pughe (eighth), Lucia Pyne (11th), Lara Battersby (52nd), and Abigail Cartwright (53rd) in the under 15 girls race.

FIXTURES this weekend include the latest round of the North Staffs Cross Country League on Saturday, at Park Hall Country Park, Weston Coyney, Stoke on Trent, (12 noon start), the Northern Indoor Track and Field Open Meeting at Sheffield on Sunday (10.45am start), and the Conwy Half Marathon on Sunday (10am start).

ENTRIES are now open for the popular Essar Chester Round The Walls Race on Boxing Day. The link for online entries is: https://wcac.niftyentries.com/Essar-Chester-Round-The-Walls1

https://wcac.niftyentries.com/Essar-Chester-Round-The-Walls1

Latest posts by Dave Alexander (see all)

Posted by Dave Alexander
12th November 2018
General

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

News Menu