Press report: Wests Top of League at Oswestry

WEST CHESHIRE Athletic Club’s ladies celebrated a title victory at Oswestry on Saturday.

The Ellesmere Port Sports Village-based squad were crowned North Wales Cross Country League Division Two winners and have won promotion to Division One.

Anest Muller (15th in 25 minutes 50 seconds), Clare Harris (18th in 26:22), Ellie Robinson (21st in 26:59), Angela Tegg (40th in 28:53), Clare Mallon (43rd in 29:05), and Brygida Gorecka (53rd in 30:35) combined at the final round held at Oswestry’s Marches School and were supported during the campaign by Pam Ackroyd, Kerry Riley, and Hannah and Lily Moorhouse.

OVERALL LEAGUE POSITIONS: 1 West Cheshire AC 414 points; 2 GOG Tri Club 427; 3 Deeside 478; 4 Colwyn Bay 595; 5 Menai 698; 6 Wrexham 927; 7 Whitchurch 945; 8 Wrekin 994; 9 Tattenhall 1142; 10 Abergele 1156.

West Cheshire AC’s Ethan Ackroyd impressed with a comfortable victory in the under 17 men’s race, clocking 20 minutes 36 seconds to finish 55 seconds clear of his nearest rival.

Dave Alexander headed West Cheshire AC’s charge in the senior men’s race, finishing 21st in 41:24, ahead of team mates Andrew Clague (46th in 44:04), Mark Davies (58th in 44:55), Tony Woodall (60th in 45:22), Phil Woodley (67th in 46:07), John Parlevliet (69th in 46:26), Richard Hayes (74th in 46:42), Andy Carter (79th in 47:01), Steven Fernyhough (88th in 48:27), and Peter Smith (135th in 58:25).

West Cheshire AC finished fourth overall in the men’s Division Two standings.

RUBY WISBEY clocked a new under 13 girls personal best of 29.78 seconds for fifth spot in the 200m final at the Northern Indoor Championships at Sheffield having posted 28.65 seconds in an earlier qualifying heat.

The West Cheshire AC youngster also posted new bests of 8.88 seconds for the 60m and 6.26m in the shot put.

Wisbey was joined at the event by Stephanie Jones who posted a new under 15 girls 200m best of 27.39 seconds and long jumped 4.46m.

Ava Byrne hit a new under 15 girls long jump best of 4.60m and posted 11.50 seconds for her 60m hurdles, while Jodi Bemand posted a new hurdles best of 10.14 seconds and cleared 1-30m in the high jump.

Emma Ashcroft clocked a new under 15 girls 60m best of 8.67 seconds and a new 200m best of 28.61 seconds, while Gabriel Mikoleizik posted 8.00 seconds in his under 15 boys 60m and 25.63 seconds in his 200m.

EWAN BRADLEY bettered his own club record for the under 17 mens 60m hurdles from 9.00 seconds to 8.92 seconds in the Sale Harriers Open Indoor Meeting at Manchester.

The West Cheshire AC all-rounder also posted new personal bests of 8.11 seconds in the 60m and 29.65 in the 200m, and cleared 3-21m in the pole vault, and is now preparing for the England Indoor Championships at Sheffield on February 25 and the England Indoor Combined Events Championships at Sheffield on March 10 and 11.

West Cheshire AC’s Laura Turley posted a new 200m best of 25.08 seconds, and Joseph Morrison rounded the 600m in a new best of 1:22:03, while sprinters Dan Nowosielski and Luke Illidge clocked 7.70 and 7.97 seconds respectively in the men’s 60m,

CARYS ROBERTS secured second spot at the Cheshire Schools Cross Country Championships held at Delamere Forest.

Roberts finished behind Halton’s Harriet Bain who was the eventual winner, supported by Halton’s Bethany and Charlotte Glover who were seventh and eighth), and Chester’s Lola Byrne was 19th.

Sophie Grainger finished fifth in the junior girls race ahead of Chester team mate Anna Harris (13th), and Sion Roberts was fifth in the intermediate boys race ahead of Halton’s Sonny Dean who was 12th and Chester’s Matthew Douglass (17th), and Halton’s Paul Morrison (21st).

Issy Clarke (fourth), Martha Owen (fifth), and Beth McMahon (seventh) combined for Chester in the senior girls race.

Chester’s Will Ashfield won the junior boys race, supported by team mates Jamie Richardson (ninth), Joseph Hancock (10th), Sam Hollins (14th), and Ted Bolton (20th).

Eden O’Dea in fourth spot was first home for Chester in the intermediate girls race ahead of Heather Black (ninth), Imogen Owen (11th), and Lily Moorhouse (20th).

Matthew Willis comfortably won the senior boys race ahead of Chester team mate Ethan Greenland (sixth), and Jac Goodall (13th),

Adam Gibson (10th) was first home for Chester in the Minor Boys race, ahead of team mates Haruto Greenland (11th), Dan Willetts (18th), and Angus Rees (19th), and Halton’s Zak Dean was 15th.

WEST CHESHIRE AC will stage their annual award evening at Mollington Banastre on Saturday evening, the same day as the Manchester Area Cross Country League fifth round at Wythenshawe (12 noon start), while the Liverpool and District Cross Country Championships take place on Sunday at Clark Gardens (11am start), and the Nick Beer Llandudno 10k Road Race starts at 12 noon on Sunday.

Latest posts by Dave Alexander (see all)

Posted by Dave Alexander
5th February 2018
General

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

News Menu