Essar Sutton Six Entries Open

The Essar Sutton Six 10k race, on the morning of Sunday September 17th 2017, is the fifth race in the Cheshire County Road Race Grand Prix. Enter it here.

Press report: WCAC in Full Bloom for Meadows

JENNY MEADOWS praised West Cheshire Athletic Club at their annual awards evening.

The 36-year-old Great Britain international and Olympian was guest of honour at Brook Mollington Banastre for the club’s annual presentation and celebration of being named England Athletics North West Athletic Club of the Year.

Meadows provided an inspirational keynote speech at the sell-out ceremony which attracted 170 members, parents and friends of the Ellesmere Port Sports Village-based organisation.

Wigan-born Meadows revealed she had been impressed with the reception she had received at the event after presenting awards to members for endeavour and achievement.

“I feel honoured and privileged to attend West Cheshire’s annual presentation and I was very impressed with the organisation of the event,” Meadows said.

“It’s no wonder West Cheshire has been awarded the North West Athletics Club of the Year for a second consecutive year after seeing and feeling such warm hospitality from members and parents during the event.

“I can see how well run and organised West Cheshire is and I wanted to tell every member to wear their colours with pride because they are part of a great club.”

Emma Howe and George Hyde were presented with the women’s and men’s cups respectively after achieving England international honours within the past 12 months.

Howe achieved a bronze medal in the javelin at the Youth Commonwealth Games held in The Bahamas, and Hyde won the shot put title at the Schools International Championships staged in Dublin.

Joseph Morrison received the Chris Goodwin Cup from Claire Goodwin after producing his first-ever sub-two minute 800m, an impressive improvement from his personal best of 2:05:97 the year before.

Rory Willson and Ivor Smith were the joint winners of the Wright Trophy, while Ellie Robinson retained the Female Endurance Points Competition title, and Andrew Clague was presented with the Male Endurance Points Competition Cup.

The full list of West Cheshire AC award winners were:

Under 11 Girls: Jessica Lark and Maddi Mercer; Under 13 Girls: Imogen Pughe and Fatoumatta Bojang; Under 15 Girls: Anna Crayston and Abigail Cartwright; Under 17 Ladies: Issy Clarke and Beth McMahon; Under 20 Ladies: Katie Clarke and Georgia Barlow; Senior Ladies: Alice McMahon and Laura Turley; Veteran Ladies: Ellie Robinson and Clare Mallon.

Under 11 Boys: Reece Munro and Milo Halliday; Under 13 Boys: Sammy Hollins and Henry Robinson; Under 15 Boys: Michael Ozoemelam and Matthew Webb; Under 17 Men: Joshua Ford and Jac Goodall; Under 20 Men: Ethan Greenland and Oliver James; Senior Men: Richard Farley and Phil Woodley; Veteran Men: Dave McKay and Peter Smith.

Women’s Cup: Emma Howe; Men’s Cup: George Hyde; Chris Goodwin Cup: Joseph Morrison; Wright Trophy: Rory Willson and Ivor Smith.

Female Endurance Points Competition: 1 Ellie Robinson; 2 Angela Tegg; 3 Clare Mallon.

Male Endurance Points Competition: 1 Andrew Clague; 2 Andrew Carter; 3 Peter Smith.

ADDITIONAL NEWS:

DAVE ALEXANDER clocked 41 minutes 41 seconds to head West Cheshire AC’s charge at the Manchester Area Cross Country League match at Wythenshawe Park.

He was backed up by Andrew Clague (45:36), Tony Woodall (46:25) and Richard Hayes (46:35) to earn the club eighth spot in the veteran mens team event, with Andy Carter (48:27) and Stuart Thomas (53:44) earning 20th spot in the senior men’s team competition, while Joy Hickman was sixth over 50 lady in 45:01.

Mark Davies (41 minutes seven seconds), Steve Fernyhough (44:25), Andy Carter (45:52), and Bob Benson (49:08) represented West Cheshire AC at the Liverpool Cross Country Championships at Clarke Gardens.

FIXTURES this weekend include the Borders Road Running League at Caernarfon on Sunday (11am start).

Celebration Night Raffle Prizes: More than just a bottle of wine and a box of chocolates…

NORTH WEST CLUB OF THE YEAR CELEBRATION NIGHT- RAFFLE PRIZES.

• Complimentary Afternoon Tea for two in the 2010 Brasserie at Peckforton Castle Hotel.

• 1 night’s Bed and Breakfast stay at Leasowe Castle Hotel, Wirral Pennisula for two.

• Bed and Breakfast at the Cottons Hotel, Knutsford Cheshire for two.

• Golf for four at Carden Park Hotel.

• Spa day with Afternoon Tea for two at Brook Mollington Banastare.

• Sunday Lunch for two at Brook Mollington Banastre.

• Gift Voucher Faster Feet- 90 minutes initial assessment with international Athletics coach Trevor Painter.

• £50.00 voucher from Chester Triactive- Rufus Court Chester.

• £50.00 voucher from Realbuzz -24 Lower Bridge Street, Chester.

• £15.00 Waitrose/John Lewis voucher.

• £15.00 Entertainer Voucher.

Tickets are available from the track office tonight, tomorrow and Thursday and on the night at £1.00 per ticket.

And if that doesn’t persuade you, if you don’t buy a ticket, the scary man in the photo above will come looking for you…

Press report: Wests Top of League at Oswestry

WEST CHESHIRE Athletic Club’s ladies celebrated a title victory at Oswestry on Saturday.

The Ellesmere Port Sports Village-based squad were crowned North Wales Cross Country League Division Two winners and have won promotion to Division One.

Anest Muller (15th in 25 minutes 50 seconds), Clare Harris (18th in 26:22), Ellie Robinson (21st in 26:59), Angela Tegg (40th in 28:53), Clare Mallon (43rd in 29:05), and Brygida Gorecka (53rd in 30:35) combined at the final round held at Oswestry’s Marches School and were supported during the campaign by Pam Ackroyd, Kerry Riley, and Hannah and Lily Moorhouse.

OVERALL LEAGUE POSITIONS: 1 West Cheshire AC 414 points; 2 GOG Tri Club 427; 3 Deeside 478; 4 Colwyn Bay 595; 5 Menai 698; 6 Wrexham 927; 7 Whitchurch 945; 8 Wrekin 994; 9 Tattenhall 1142; 10 Abergele 1156.

West Cheshire AC’s Ethan Ackroyd impressed with a comfortable victory in the under 17 men’s race, clocking 20 minutes 36 seconds to finish 55 seconds clear of his nearest rival.

Dave Alexander headed West Cheshire AC’s charge in the senior men’s race, finishing 21st in 41:24, ahead of team mates Andrew Clague (46th in 44:04), Mark Davies (58th in 44:55), Tony Woodall (60th in 45:22), Phil Woodley (67th in 46:07), John Parlevliet (69th in 46:26), Richard Hayes (74th in 46:42), Andy Carter (79th in 47:01), Steven Fernyhough (88th in 48:27), and Peter Smith (135th in 58:25).

West Cheshire AC finished fourth overall in the men’s Division Two standings.

RUBY WISBEY clocked a new under 13 girls personal best of 29.78 seconds for fifth spot in the 200m final at the Northern Indoor Championships at Sheffield having posted 28.65 seconds in an earlier qualifying heat.

The West Cheshire AC youngster also posted new bests of 8.88 seconds for the 60m and 6.26m in the shot put.

Wisbey was joined at the event by Stephanie Jones who posted a new under 15 girls 200m best of 27.39 seconds and long jumped 4.46m.

Ava Byrne hit a new under 15 girls long jump best of 4.60m and posted 11.50 seconds for her 60m hurdles, while Jodi Bemand posted a new hurdles best of 10.14 seconds and cleared 1-30m in the high jump.

Emma Ashcroft clocked a new under 15 girls 60m best of 8.67 seconds and a new 200m best of 28.61 seconds, while Gabriel Mikoleizik posted 8.00 seconds in his under 15 boys 60m and 25.63 seconds in his 200m.

EWAN BRADLEY bettered his own club record for the under 17 mens 60m hurdles from 9.00 seconds to 8.92 seconds in the Sale Harriers Open Indoor Meeting at Manchester.

The West Cheshire AC all-rounder also posted new personal bests of 8.11 seconds in the 60m and 29.65 in the 200m, and cleared 3-21m in the pole vault, and is now preparing for the England Indoor Championships at Sheffield on February 25 and the England Indoor Combined Events Championships at Sheffield on March 10 and 11.

West Cheshire AC’s Laura Turley posted a new 200m best of 25.08 seconds, and Joseph Morrison rounded the 600m in a new best of 1:22:03, while sprinters Dan Nowosielski and Luke Illidge clocked 7.70 and 7.97 seconds respectively in the men’s 60m,

CARYS ROBERTS secured second spot at the Cheshire Schools Cross Country Championships held at Delamere Forest.

Roberts finished behind Halton’s Harriet Bain who was the eventual winner, supported by Halton’s Bethany and Charlotte Glover who were seventh and eighth), and Chester’s Lola Byrne was 19th.

Sophie Grainger finished fifth in the junior girls race ahead of Chester team mate Anna Harris (13th), and Sion Roberts was fifth in the intermediate boys race ahead of Halton’s Sonny Dean who was 12th and Chester’s Matthew Douglass (17th), and Halton’s Paul Morrison (21st).

Issy Clarke (fourth), Martha Owen (fifth), and Beth McMahon (seventh) combined for Chester in the senior girls race.

Chester’s Will Ashfield won the junior boys race, supported by team mates Jamie Richardson (ninth), Joseph Hancock (10th), Sam Hollins (14th), and Ted Bolton (20th).

Eden O’Dea in fourth spot was first home for Chester in the intermediate girls race ahead of Heather Black (ninth), Imogen Owen (11th), and Lily Moorhouse (20th).

Matthew Willis comfortably won the senior boys race ahead of Chester team mate Ethan Greenland (sixth), and Jac Goodall (13th),

Adam Gibson (10th) was first home for Chester in the Minor Boys race, ahead of team mates Haruto Greenland (11th), Dan Willetts (18th), and Angus Rees (19th), and Halton’s Zak Dean was 15th.

WEST CHESHIRE AC will stage their annual award evening at Mollington Banastre on Saturday evening, the same day as the Manchester Area Cross Country League fifth round at Wythenshawe (12 noon start), while the Liverpool and District Cross Country Championships take place on Sunday at Clark Gardens (11am start), and the Nick Beer Llandudno 10k Road Race starts at 12 noon on Sunday.

WCAC Endurance League

A mostly familiar look to the standings, as cross-country again brings points for leader Angela, followed by Ellie and Clare. Andrew out ahead again in the men’s competition, closely followed by cross-country stalwart Peter, with newcomer Steve making a welcome addition to the top three. See halfway down the Road running page for tables and a list of races run.

Essar Guilden Sutton 10k – Entries Open

Via here. 16-09-18. Formerly the “Sutton Six” 10k.

Race details here.

Previous years’ results here.

WCAC Newsletter #159, 02-02-18

THIS WEEKEND

The final round of the North Wales Cross Country League takes place on Saturday, at Marches School, Oswestry, SY11 2AP, (1pm start).

The Cheshire Schools Cross Country Championships will take place on Saturday, at Delamere Forest, (10am start).

The Northern Indoor Under 13 and Under 15 Track and Field Championships will take place on Sunday, at Sheffield’s England Institute of Sport Arena (10.45am start).

The Alsager Five Miles Road Race takes place on Sunday (11am start), and the Sale Harriers Indoor Track and Field Open Meeting is behind held at Sportcity, Manchester, on Sunday (10am start).

Best wishes to our club members preparing to compete.

HELP NEEDED AT CLUB TRIALS

The Club needs your help to organise two track and field trials to be held at the EPSV Track on the evening of Thursday 29th March (Maundy Thursday) and the morning of Saturday 31st March (Easter Saturday).

Please let Dennis Wall if you can help by emailing: dennis.wall1@ntlworld.com

HELP NEEDED AT ESSAR CHESTER SPRING FIVE RACE

Members and friends are being asked to help their club organise the Essar Chester Spring 5 Miles Road Race on Wednesday, 11th April, (7pm start). If you can help please email Dennis Wall at: dennis.wall1@ntlworld.com

COACHING INVITE

Anyone wanting to get involved in coaching at the club should get in touch with Dennis Wall at: dennis.wall1@ntlworld.com

And please also take a look at the information here

ROAD RUNNING INVITE

England international Steve Bayton will be the guest at a road running event at Leigh Sports Village on Wednesday, 21st February.

Further details can be obtained here

OPPORTUNITIES FOR VETERANS THIS YEAR

Club veterans might be interested to learn more about competitions for them during the year ahead here

INDOOR ATHLETICS CHAMPIONSHIPS

ENTRIES close on Monday, 5th February, for the England Athletics U20, U17 and U15 Indoor Championships at the EIS in Sheffield.

Further information about the England Athletics Indoor Age Group Championships can be found here

WEEKLY NEWS ROUND-UP

This week’s club press report can be found here

FIXTURES

Saturday, February 3: Cheshire Schools Cross Country Championships, at Delamere Forest, (10am start).

Saturday, February 3: North Wales Cross Country League Round Five, at Oswestry, (1pm start).

Sunday, February 4: Northern Under 13 and Under 15 Indoor Track & Field Championships (at Sheffield).

Sunday, February 4: Sale Harriers Indoor Open Meeting, at Sportcity, Manchester (10am start).

Sunday, February 4: Alsager Five Miles Road Race (11am start).

Thursday, February 8: Ellesmere Port and Neston Primary Schools Sportshall Finals (at Ellesmere Port Sports Village).

Saturday, February 10: Manchester Cross Country League Round Five (at Wythenshawe, 12 noon start).

Saturday, February 10: West Cheshire AC Presentation Evening, (at Mollington Banastre, 6.30pm start).

Sunday, February 11: Liverpool Cross Country Championships (at Clark Gardens, 11am start).

Sunday, February 11: Nick Beer 10k Road Race, (at Llandudno, 12 noon start).

Saturday, February 17: Parbold Hill Race (2pm start).

Saturday and Sunday, February 17 and 18: British Indoor Track & Field Championships (Birmingham).

Sunday, February 18: Borders Road Running League (at Caernarfon, 11am start).

Saturday, February 24: English National Cross Country Championships, (at Parliament Hill, London, 11am start).

Saturday and Sunday, February 24 and 25: British Indoor Track & Field Championships (at Sheffield).

Sunday, February 25: Sale Harriers Indoor Open Meeting (at Sportcity, Manchester, 10am start).

Sunday, February 25: Village Bakery Half Marathon, at Wrexham, 11am start).

Press report: Victorious Laura Wins Welsh Indoors

LAURA TURLEY has been crowned the Welsh Indoor 400m senior women’s champion.
The talented under 23 West Cheshire AC sprinter clocked a winning time of 55.97 seconds in the final at Cardiff to claim the national title.
Turley had qualified for the final after posting a winning time of 57.39 seconds in her heat before progressing to win by more than two seconds.
IMOGEN PUGHE finished 21st with a time of 13 minutes 39 seconds in the under 13 girls 3km race at the Northern Cross Country Championships at Harewood House, Leeds.
Pughe was backed up by team mates Carys Roberts (27th in 13:41), Sophie Grainger (33rd in 13:44), and Grace Scott (16:04).
Ethan Greenland completed the under 20 men’s 8km course in 39th spot with a time of 31:05.
Jamie Richardson (42nd in 11:54), headed the West Cheshire AC’s charge in the under 13 boys 3km race alongside club mates Reece Munro (111th in 12:43), Luke Parker (183rd in 13:28), and Louis Tegg (195th in 13:46).
Issy Clarke (42nd in 24:22) was supported in the under 17 ladies 6km race by Eve Duret (65th in 26:19), and Lily Moorhouse (86th in 31:07), while Abigail Cartwright (23:32) completed the under 15 girls race.
Sion Roberts (69th in 23:30), Jac Goodall (79th in 24:10), Jackson Sloan (107th in 26:32), and Rory Willson (112th in 27:25) combined to earn ninth spot in the under 17 men’s 6km team event, and Ethan Greenland.
Harvey Tegg (105th in 16:12), Joseph Hancock (124th in 16:34), Isaac Tait (188th in 19:24), and Aaron Scott (193rd in 21:12) completed the 4km under 15 boys race.
Clare Harris (159th in 40:21), Ellie Robinson (177th in 40:56), and Angela Tegg (241st in 43:19) were part of the 435-strong senior women’s 8km race field.
Dave Alexander covered the 12km senior men’s course in a time of 49:23 for 234th position ahead of club mates Andrew Clague (350th in 52:28), Jon Moorhouse (703rd in 67:26), and Peter Smith (715th in 68:29).
JOSEPH MORRISON won the Ellesmere Port 5km ParkRun in a time of 19:03, while his brother, Paul, clocked 22:04 for third position.
Other West Cheshire AC finishers at Whitby Park included Bob Freeman (seventh in 22:40), and Ian Ackroyd (15th in 24:41), while Dan Willetts clocked 22:56 for 40th spot at there Delamere 5k ParkRun.
Will Wright clocked 19:57 for fifth place in the Chester 5km ParkRun, ahead of clubmates Steve Fernyhough (seventh in 20:56), Tony Kennedy (73rd in 26:39), Georgina Duffey (74th in 26:43), Rosemary Rogers (79th in 27:14), and Brian Beattie (104th in 28:40).
FIXTURES this weekend include the final round of the North Wales Cross Country League at Marches School, Oswestry on Saturday (1pm start), where West Cheshire AC’ ladies are well positioned for promotion to Division One.
The Cheshire Schools Cross Country Championships take place this Saturday at Delamere Forest (10am start).
And the Northern Indoor Under 13 and Under 15 Track and Field Championships will take place this Sunday at Sheffield’s England Institute of Sport Arena (10.45am start).
Other fixtures this Sunday include the Alsager Five Miles Road Race (11am start), and the Sale Harriers Indoor Track and Field Open Meeting at Sportcity, Manchester (10am start).
FURTHER details about West Cheshire Athletic Club can be obtained online at: www.westcheshireac.co.uk

Press report: West Cheshire Best in North-west at Widnes

WEST CHESHIRE Athletic Club’s youngsters celebrated a hat-trick of team victories at Widnes.

The Ellesmere Port Sports Village-based outfit grabbed glory in the under 11 girls, under 13 girls and under 15 boys age groups at the North West Sportshall League Finals.

Matthew Webb, Ben Rutherford, Nathan Partington and Michael Maxwell combined to secure an emphatic success story in the under 15 boys team event.

Webb won the two lap title, standing long jump, and shot put, Rutherford won the six lap, Partington won the four lap and vertical jump, and Maxwell triumphed in the standing triple jump.

Lara Battersby, Elizabeth Jones, Fatoumatta Bojang, Imogen Pughe, Kelly Ocenaskova, Ruby Wisbey, Eva Renshaw, Grace Scott, Evelyn Hogan, Isla Shillington, Ava Byrne, Olivia Catherall, Lola Byrne, and Carys Whitfield secured the under 13 girls team title.

Pughe won the six lap, Wisbey won the four lap, and the quartet of Ava Byrne, Bojang, Pughe and Battersby combined for victory in the 4×2 lap relay.

Jessica Brown, Jessica Lark, Lillie Collins, Lily Edwards, Macy Brett, Maddie Mercer, Madhvanti Gudprasad, Ruby Phillips, Sara Pearson, Chloe Whitfield, Freya Renshaw, Hannah Rowland, Abigail Jeavons, Cerys Rowland, Charlotte Austin, Alexa Byrne, Kara Stoll, Ruby Prince, Daisy Cooke, Harriet Wheeler, Helen Tenner, Holly Bosworth, and Isla Entwistle grabbed the under 11 girls title.

Emma Ashcroft won the standing triple jump and teamed up with Ambre Richards, Sophie Cribb and Ceris Gaffney to win the under 15 girls 4×2 lap relay, supported by Evelyn Hogan and Abigail Cartwright to earn their club second spot in the team competition.

Alex Rutherford, Ben Whittlestone, Ellis Hancock, Joseph Watkin, Matthew Jones, Milo Halliday, Oliver Edwards and Robert Austin combined to earn second position in the under 11 boys team event.

Uzezi Onomerike secured success in the under 13 boys two lap, standing long jump and standing triple jump alongside second-placed shot-putter Regan Stubbs and they were backed up by Casper Armstrong, Harry Weetch, Ted Williams, and Leo Hewitt to finish third in the team event.

TEAM RESULTS:

UNDER 11 GIRLS: 1 West Cheshire AC 290 points; 2 Crewe and Nantwich 279; 3 Southport Waterloo 249; 4 Liverpool Harriers 222; 5 Halton and Frodsham 216.

UNDER 13 GIRLS: 1 West Cheshire AC 477; 2 Crewe and Nantwich 427; 3 Southport Waterloo 419; 4 St Helens Sutton 310; 5 Liverpool Harriers 279.

UNDER 15 GIRLS: 1 Macclesfield Harriers 460; 2 West Cheshire AC 443; 3 Halton and Frodsham 322; 4 Crewe and Nantwich 160; 5 St Helens Sutton 120.

UNDER 11 BOYS: 1 Crewe and Nantwich 285; 2 West Cheshire AC 283; 3 Macclesfield; 4 Halton and Frodsham 227; 5 Liverpool Harriers 209.

UNDER 13 BOYS: 1 Crewe and Nantwich 488; 2 Liverpool Harriers 409; 3 West Cheshire AC 383; 4 Warrington 338; 5 Macclesfield 244.

UNDER 15 BOYS: 1 West Cheshire AC 416; 2 Macclesfield 158; 3 Halton and Frodsham 106; 4 Crewe and Nantwich 84.

ETHAN ACKROYD stormed to victory at the penultimate round of the North Wales Cross Country League at Baschurch near Shrewsbury.

The West Cheshire AC teenager won the under 17 mens race 95 seconds ahead of his nearest rival on the back of his North East Wales Schools title win where he represented Flintshire.

West Cheshire AC’s ladies are in contention for promotion to Division One after Claire Harris (13th in 28 minutes 35 seconds), Kerry Riley (19th in 29:48), Anest Muller (26th in 30:20), Ellie Robinson (29th in 31:01), Angela Tegg (41st in 32:53), Lily Moorhouse (73rd in 39:32), and Hannah Moorhouse (77th in 40:26) secured second team spot at Baschurch.

Dave Alexander (34th in 39:50) headed the West Cheshire AC contingent in the mens race alongside Andrew Clague (46th in 40:58), Tony Woodall (57th in 42:33), Richard Hayes (61st in 42:49), John Parlevliet (63rd in 43:01), and Peter Smith (120th in 52:38).

The final round is scheduled to take place at Oswestry on Saturday, February 3.

GRAHAM WELLS spearheaded West Cheshire AC’s charge at the Essar Four Villages Half Marathon, clocking 1:24:44 for 64th position, ahead of club mates Mike Henesy (1:25:49), Luke Ellis (1:27:05), Andrew Clague (1:28:22), Tony Woodall (1:30:12), Joe Foy (1:32:27), Steve Hillier (1:34:30), Stuart Thomas (1:39:57), Robert Boggild (1:41:19), Richard Hunt (1:44:09), Keely Smith and Clare Mallon (1:44:50), Angela Tegg (1:49:28), Brygida Gorecka (2:01:18), Sarah Hughes and Zoe Rees (2:11:38), and Hannah and Jon Moorhouse (2:20:31).

ANDY PARKER, Daniel Nowosielski, and Luke Illidge posted new indoor 60m personal bests of 7.61, 7.69, and 7.92 seconds at the Sale Harriers Indoor Open Meeting in Manchester.

Other West Cheshire AC sprinters in action included Gabriel Mikoleizik who clocked a new under 15 boys 60m (7.85 seconds) and 200m (25.51) bests; Jodi Bemand who posted new under 15 girls 60m (8.96 seconds) and 60m hurdles (10.36) bests, and Stephanie Jones who clocked a new under 15 girls 200m best of 28.22.

Joseph Morrison clocked a new under 20 mens 600m best of 1:23.96, while Alan Littler cleared 1-65m in the high jump, and Imogen Sharratt, Davina Storer, and Heather Miller competed in the womens 60m.

FIXTURES this weekend include the Northern Athletics Cross Country Championships at Harewood House, Leeds, on Saturday (10.30am start).

Road and parkrun Bests, 2017

Road and parkrun times for all club members in 2017 are now on the road running page (near the bottom, under Miscellaneous). 2016 times, and updated results of all WCAC-organised races, are available on the archive page.

Record Breakers!

New (or newly discovered) club age group records since the start of the year for Alan Littler, Amy Williams, Eve Duret, Jodi Bemand, George Hyde, Laura Turley, Mary Radford, Richard Farley, Rob Tudor and Victor Oyesola. See http://www.westcheshireac.co.uk/club-records/ 

Older Posts »

News Menu