West Cheshire Athletic Club Newsletter

16th June 2017

RESULTS ROUNDUP
We had a very successful weekend with some fantastic performances.

Ethan Milligan leapt to the Northern Under 20 men’s high jump title at SportCity with a jump of 1.88m – 8cm ahead of his nearest rival.

Also at SportCity, Sophie Percival launched the javelin to 39.74m for second spot in the senior women’s competition, Danielle Erskine finished second in the senior women’s long jump event with a leap of 4.93m – just one centimetre behind the eventual winner, and Alice McMahon reached the senior women’s 100m and 200m finals with times of 12.24 seconds and 25.35 seconds for seventh and sixth positions respectively. Well done all of you.
RESULTS

We also finished 34th team overall in the two-day Welsh Castles Road Relay Race.

Ellie Robinson was our first runner in action from Caernarfon Castle and she, supported by a squad of team mates during the 20-stage event.

She was joined by Keely Smith, who  finished third lady on her stage,  Joe Foy, Ian Gloyne Phillips, Peter Smith, Clare Mallon, Dave Alexander, Andrew Clague, Mark Davies, Chris Palmer, George Dewhirst, Andy Dawe, John Parlevliet, Tony Woodall, Bob Little, Andy Carter, Wullie McGarrell, Dan Mitchell, and Julian and Angela Tegg.


RESULTS 

FANTASTIC FOUR SMASH CHAMPIONSHIP BEST PERFORMANCES
Our own fantastic four George Hyde, Daniel Berg, Evie Tipping and Emma Howe all celebrated championship best performances at the Cheshire Schools Track and Field Championships.

George won the intermediate boys shot put title with 16.49m, while Danny 49.12m for victory in the intermediate boys hammer, Evie achieved 44.29m in the junior girls hammer, and Emma launched the intermediate girls javelin to a distance of 46.34m.

RESULTS

TEAM CAPITALISE ON HOME ADVANTAGE
Laura Turley, Katie Clarke, Alice Jennings, Ethan Milligan, Danielle Erskine, David McKay and Sophie Percival all took victory at the second round of their Northern Track and Field League Division One home match.

 

Laura won the B100m in 12.6 seconds, while Katie clocked 10:34.9 in the 3000m, and Alice won both the B100m hurdles (17.5) and B 400m hurdles (71.2).

Ethan cleared 1-90m for success in the high jump, Danielle won the long jump (4.90m), and Dave (50.88m) and Sophie (41.32m) nailed a double success story in the javelin events.

We finished second in the team event and now head to Wigan for round three on Sunday, July 9. Great effort to everyone involved, including our judges officials and helpers on the day.
RESULTS

ROSEMARY LIKES TO BE BESIDE THE SEASIDE
Rosemary Rogers celebrated an over-60 age group win at the Wirral Seaside 5k Run with a time of 24:03, and won the over-65 lady prize with 24:47 at the Birchwood Brook 5k Race, part of the North Cheshire Grand Prix Series.

HELP NEEDED FOR SCHOOLS FIXTURES
We’ve been asked to provide helpers for the Cheshire Schools Quad Kids Final at the Ellesmere Port Sports Village Track on Wednesday, 5th July (10.30am-3pm), the Year 7 Cheshire v Merseyside Schools Match at EPSV on Monday, 3rd July, (4.30pm start), and the Chester Primary Schools Athletics Championships at EPSV on Friday, 7th July, (Field 1-3pm, Track 4.15-7pm).

If you can help, please email : dennis.wall1@ntlworld.com

ENTRIES NOW OPEN FOR CHRISTLETON-WAVERTON FUN RUN
Entries are now open for the Christleton to Waverton Fun Run on Thursday 29th June. It’s a great event for adults and kids of all ages involving a nearly 2 mile road run, finishing on the field at Waverton where burgers, ice creams, beer and Prosecco will be available for sale. More details.

CHAMPIONSHIP CLOSING DATE REMINDER
The Northern Under 13, Under 15 and Under 17 Track and Field Championships will be held at Leigh Sports Village on Saturday and Sunday, 19th and 20th August.
Details and entry here.

FIXTURES
Saturday, 17 June : Mason Trophy Inter-Counties Schools Track & Field Competition (Alexander Stadium, Birmingham).
Saturday, 17 June : Hollins Green 5k (North Cheshire Series), 4pm.
Saturday and Sunday, 17 & 18 June : England Athletics Under 20 & 23 Track & Field Championships (Bedford). Live coverage at runjumpthrow.com if you fancy a watch.
Sunday, 18 June: U13 and U15 Youth Development Track & Field League Round Three, SportCity, Manchester (11am). A coach will leave Ellesmere Port Sports Village at 9am.
Sunday, 18 June: Port Sunlight 5k and 10k Road Races (11am start).
Monday, 19 June: English Schools Track & Field Cup Regional B Round (Warrington).
Tuesday, 20 June: Trafford AC Grand Prix (Sprints, Hurdles, Jumps & 5k), 6.15pm.
Wednesday, 21 June: Cheshire Schools Minors (Year 7) Track & Field Championships, Warrington (4.30pm).
Friday, 23 June: Tattenhall Tough Team Race (7.15pm).
Saturday and Sunday, 24 & 25 June: English Schools Combined Events Regional Round (Telford).
Sunday,25 June: Colshaw 10k, Over Peover (10am).
Sunday, 25 June: Penny Lane Striders 10k Road Race.
Sunday, 25 June: Moel y Gamelin Race (11am).
Sunday, 25 June: U17 & U20 Youth Development Track & Field League, at Bolton (11.15am).
Wednesday, 28 June: Wirral Seaside 5k Race, Leasowe Lighthouse (7pm).
Thursday, 29 June: Christleton to Waverton Fun Run (7pm).

 

 

Posted by Nick Pagan
14th June 2017
Newsletter

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

News Menu