West Cheshire Athletic Club Newsletter

2nd June 2017

CAN YOU SPARE A FEW HOURS?
We’re hosting the second round of the Northern Track & Field League this Sunday and need volunteers to help Eddie Gore and Phil Howe set-up the equipment from 8am, move equipment during the match, and put equipment back into the containers at the end of the meeting.

Please turn up and help Eddie, Phil, and the Brio Leisure staff.

We’ve also been asked to provide helpers for two Quad Kids schools fixtures on Friday 9th June (12.30-3pm) and Wednesday, 5th July (10.30am-3pm).

Please turn up and help out if you’re available.

CHAMPIONSHIP CLOSING DATE REMINDER
The Northern Under 13, Under 15 and Under 17 Track and Field Championships will be held at Leigh Sports Village on Saturday and Sunday, 19th and 20th August.
More details

EMMA NAILS BIG PRIZE AND CASH!
Well done to Emma Howe, who bagged herself a new 600g javelin and prize money after winning the BIGish Jumps and Throws under 18 invitation competition at Loughborough with a throw of 44.16m. Sophie Percival also hit 42.62m for 11th spot in the womens competition.

George Hyde won the under 17 men’s shot put event with 16.75m at Bedford’s Jumps and Throws Fest.

JAC AND ETHAN MAKE WAVES AT CREWE
Jac Goodall and and Ethan Greenland made a big splash to help us secure a top-three finish at Crewe.

The pair clocked new steeplechase club records at the second round of the Under 17 and Under 20 Youth Development Track and Field League.

Jac clocked a new under 17 men’s 1500m steeplechase club record of 5:04.0, and celebrated success in his race after heading the field from gun to tape, while Ethan broke the under 20 men’s 2,000m steeplechase record by posting 6:56.5.

MATCH RESULT: 1 Wirral 671 points; 2 Wigan 619; 3 West Cheshire 495; 4 Crewe and Nantwich 451; 5 Bolton 377.5; 6 Border 254; 7 Team North Cumbria 451.
RESULTS

NEXT ROUND: Sunday, 25th June, at Bolton.

Rob Little clocked 79 minutes 54  seconds for 13th position at the Great Manchester Half Marathon ahead of Trevor Holmes who posted a new personal best of 91:47 for 164th place.

Keely Smith posted 3:15:00 at the Rock N Roll Liverpool Marathon to secure ninth spot in the women’s standings alongside Wullie McGarrell (3:15), and Neil Webster (3:19:47), while Isabel Robertson posted 58:11 on Monday in the Vitality London 10,000 Race, and Chris Palmer clocked 3:07:30 in the Edinburgh Marathon.

Rosemary Rogers won the over-65 age group prize with a time of 25 minutes 20 seconds at the first round of the North Cheshire Grand Prix Series, the Dunham Massey 5k.

Dave Alexander and Ellie Robinson combined for second place in the Mixed Team event and fourth place overall in a time of 36:50 at the Clwydian Hills Jubilee Relay.

See our press report for more.

FIXTURES
Friday, 2 June: Birchwood Brook 5k (North Cheshire 5k Series Round Two). 7.30pm start.
Sunday, 4 June: Northern Track and Field League Round Two, at Ellesmere Port Sports Village, 11am start.
Wednesday, 7 June : Trail Up The Beast 4.5 miles Race, at Maeshafn (7.15pm start).
Thursday, 8 June: Bowdon 5k (North Cheshire 5k Series Third Round), 7.15pm.
Friday, 9 June: Ellesmere Port, Neston, and Helsby Schools Quad Kids Competition, at Ellesmere Port Sports Village Athletics Track (12.30-3pm).
Saturday, 10 June: Cheshire Schools Track and Field Championships, at Macclesfield.
Saturday and Sunday, 10-11 June : Northern Under 20 and Senior Track & Field Championships (SportCity, Manchester).
Saturday and Sunday, 10 -11 June: Welsh Castles Road Relay.
Tuesday, 13 June: Trafford AC Grand Prix Meeting (Distance & Throws), 6pm.
Wednesday, 14 June: English Schools Track & Field Cup  Regional A Round, at Wigan.
Wednesday, 14 June: Hot Foot Up Famau Race, 7.30pm.
Wednesday, 14 June: Park Hall 5k, 7.30pm.
Thursday, 15  June: Dunham Massey 5k (North Cheshire Series). 7.15pm.
Saturday, 17 June: Mason Trophy Inter-Counties Schools Track & Field Competition (Alexander Stadium, Birmingham).
Saturday, 17 June: Hollins Green 5k (North Cheshire Series), 4pm.
Saturday and Sunday, 17 -18 June: England Athletics Under 20 & 23 Track & Field Championships (Bedford).
Sunday, 18 June: U13 and U15 Youth Development Track & Field League Round Three, SportCity, Manchester (11am).
Monday, 19 June: English Schools Track & Field Cup Regional B Round (Warrington).
Tuesday, 20 June: Trafford AC Grand Prix (Sprints, Hurdles, Jumps & 5k), 6.15pm.
Wednesday, 21  June: Cheshire Schools Minors (Year 7) Track & Field Championships, Warrington (4.30pm).
Friday, 23 June: Tattenhall Tough Team Race (7.15pm).
Saturday and Sunday, 24 -25 June: English Schools Combined Events Regional Round (Telford).
Sunday, 25  June: Colshaw 10k, (10am).
Sunday, 25 June: Moel y Gamelin Race (11am).
Sunday, 25 June: U17 & U20 Youth Development Track & Field League, (11.15am).

Posted by Nick Pagan
2nd June 2017
General

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

News Menu