Press report: Top Marks Before Schools Test

WEST CHESHIRE Athletic Club’s talented trio of George Hyde, Emma Howe, and Ethan Milligan all celebrated top marks at Bolton.

The talented teenagers, who will join team mate Evie Tipping in the Cheshire Schools squad at next month’s English Schools Track and Field Championships, all impressed to earn their club third team position at the penultimate round of the under 17 and under 20 Youth Development Track and Field League.

Hyde produced a grade one winning under 17 men’s put of 16.69m in the shot and powered his way to victory in the hammer with 43.49m.

Howe launched the under 17 women’s javelin to a grade one winning mark of 44.67m and nailed a winning put of 8.97m in the shot.

And Milligan catipulted himself to a winning clearance of 1-75m in the under 20 men’s high jump competition.

The trio were backed up by Katie Clarke who secured success in the under 20 women’s 3,000m (10:39.7), 1500m steeplechase (5:49.7), and discus (15.46m).

And another 10 West Cheshire members enjoyed success at the meeting held at Leverhulme Park.

Ethan Greenland rounded the under 20 men’s 3,000m in a winning time of 9:42.6 alongside B winner and team mate Jac Goodall (10:28.3), and added success in the 2,000m steeplechase (7:36.3).

Jacob Simmonds clocked a winning time of 53.5 seconds in the under 17 men’s 400m, while Will Rattray (34.84m) and Will Scott (30.90m) combined for maximum points in the under 17 men’s discus.

Maisie Tipping continued her impressive run of form by securing sucess in the under 17 women’s 300m hurdles with a time of 48.6 seconds, and Beth McMahon won the B under 17 women’s 800m (2:24.9).

Dave Dentith rounded the under 20 men’s 800m in a winning time of 2:16.0, while Rory Willson posted 10:20.0 for top spot in the under 17 men’s B 3,000m, and Sam Grinter nailed a winning throw of 31.22m in the under 17 men’s B javelin.

Other valuable points were scored by sprinters Zac Barnsley, Jack Jones, Jake Gibson, Daniel Pagan, Josh Ford, Harriet Alexander and sisters Chloe and Laura Mount, middle distance runners Joseph Morrison, Sonny Dean, Paul Morrison, Sion Roberts, Lily Moorhouse, and Issy Clarke.

MATCH RESULT: 1 Wirral 607 points; 2 Wigan 565; 3 West Cheshire 446; 4 Crewe and Nantwich 432; 5 Bolton 301; 6 Border 145; 7 Team North Cumbria 99.

The final round will be held at Whitehaven on Sunday, July 23.

EWAN BRADLEY of West Cheshire AC celebrated a hat-trick of personal bests at the North West Schools Regional Combined Events Championships.

The youngster long jumped 5.14m, cleared 1.68m in the high jump, and hit 10.28m in the shot put on his way to pocketing 3,458 points for 10th spot overall and helped Cheshire finish third in the team competition.

STEPHANIE JONES produced a new personal best of 4.66m to win the girls long jump at the Cheshire Schools Year Seven Track and Field Championships at Warrington’s Victoria Park.

Jones, a member of West Cheshire AC, represented Chester and will now represent her county against Merseyside at Ellesmere Port Sports Village on Monday, July 3.

ELLIE ROBINSON, Lisa Davies and Val Ormsby combined for West Cheshire AC at the Tattenhall Tough Team Race and finished second in the veteran ladies category.

The West Cheshire trio of Clare Mallon, Peter Smith and Chris Palmer finished fourth in the Mixed Team category, and other West Cheshire AC finishers included Darren Shillington and Julian and Angela Tegg, Sarah Hughes, Steve Hughes, Isabel Robertson,and Anthony Woodall.

FIXTURES this weekend include the second round of the Cheshire Track and Field League at Eccles on Sunday (12 noon start). A coach will leave Ellesmere Port Sports Village at 10am, but seats must be booked in advance.

The Cheshire and Warrington Schools Sports Games will be held at Ellesmere Port Sports Village on Wednesday, July 5, (10am start), the Deestriders Off Road Grand Prix Race will be held at Shotton on Thursday, July 6 (7.30pm start); and the Chester Primary Schools Athletics Championships will be held at Ellesmere Port Sports Village on Friday, July 7.

 

West Cheshire Athletic Club Newsletter

23rd June 2017

RESULTS ROUND UP
Dave Alexander,Ellie Robinson, George Hyde and Emma Howe are among those who’ve hit the headlines for their performances this week.
Read more

ENGLISH SCHOOLS CALLING


Congratulations to Michael Ozoemelam, George Hyde, Anna Crayston, Evie Tipping, Ethan Milligan , and Emma Howe on your selection to the Cheshire Team for the English Schools’ Championship in July.
The full team list can be found here and currently includes reserves.

HELP NEEDED FOR SCHOOLS FIXTURES
Can you help? We’re looking for volunteers to help at the Cheshire Schools Quad Kids Final on Wednesday, 5th July (10.30am-3pm),  the Year 7 Cheshire v Merseyside Schools Match on Monday, 3rd July, (4.30pm start), and the Chester Primary Schools Athletics Championships on Friday, 7th July(Field 1-3pm, Track 4.15-7pm) all being held here at EPSV.

If you can help please email Dennis at: dennis.wall1@ntlworld.com

CHAMPIONSHIP CLOSING DATE REMINDER
Get your entries in for the Northern Under 13, Under 15 and Under 17 Track and Field Championships at Leigh Sports Village on Saturday and Sunday, 19th and 20th August. Closing date is 24th July.
More details

Ever wanted to meet an Olympian?
Now you can – former Great Britain nternational runner Jenny Meadows is visiting for a coaching clinic, and question and answer session for members on Sunday, 24th September (10am-12 noon). Make a date in your diary.

FIXTURES
Saturday and Sunday, 24 & 25 June: English Schools Combined Events Regional Round (Telford).
Sunday,25 June: Colshaw 10k, Over Peover (10am).
Sunday, 25 June: Penny Lane Striders 10k Road Race.
Sunday, 25 June: Moel y Gamelin Race (11am).
Sunday, 25 June: U17 & U20 Youth Development Track & Field League, at Bolton (11.15am).
Wednesday, 28 June: Wirral Seaside 5k Race, Leasowe Lighthouse (7pm).
Thursday, 29 June: Christleton to Waverton Fun Run (7pm).

Press report: Throws Duo Launch to Sun

 

EMMA HOWE and George Hyde combined for success at the England Athletics Track and Field Championships.

The West Cheshire AC pair impressed at the annual event staged at Bedford ahead of selection for the Youth Commonwealth Games in the Bahamas.

Howe celebrated a new personal best of 47.68m to win the under 18 javelin title, while Hyde hit 17.06m for victory in the under 18 men’s shot put.

Sophie Percival finished fifth in the under 23 women’s javelin competition with 41.35m, and Matthew Pagan clocked 48.04 seconds for fifth spot in the under 20 men’s 400m final.

DAVE ALEXANDER and Ellie Robinson secured podium places at the Tour of Tameside.

The West Cheshire Athletic Club duo grabbed age group prizes at the testing four-day festival of running which featured appearances in The X Trail Race, Hell on Fell Race, Hero Half Marathon, and Hyde Seven Miles Race.

Alexander won the over 45 age group title and finished fourth overall in the men’s competition with a cumulative time of three hours 29 minutes six seconds.

And Robinson posted second place in her over-45 age group and eighth position overall in the ladies competition with an overall time of 4:15:35.

ROSEMARY ROGERS won the over 65 women’s title at the Port Sunlight 10k after posting 53:46, while West Cheshire team mate Bob Freeman was fourth in his over-60 age group after clocking 44:24.

EVIE TIPPING and Lowri Huxley teamed up at West Cheshire AC’s penultimate round of the Under 13 and Under 15 Youth Development Track and Field League at SportCity, Manchester.

Tipping, who had scored top marks for Cheshire Schools the day before at the Inter-Counties Mason Trophy match at Birmingham’s Alexander Stadium, continued her impressive form.

The talented teenager spun the discus to a winning mark of 22.67m at Manchester alongside under 15 girls B winner and team mate Huxley who achieved 19.79m, before hitting 46.79m for victory in the hammer alongside Emma Ashcroft who finished second in the B event with 15.24m.

Anna Crayston provided important back-up for the under 15 girls with a winning 5 metre long jump, while Michael Maxwell cleared 1-35m for success in the under 15 boys B high jump.

Michael Ozoemelam powered his way to a winning put of 10.20m in the under 15 boys shot, while Sammy Hollins blasted his way to a winning time of 13.5 seconds in the under 13 boys B 100m.

Regan Stubbs hit 7.84m for victory in the under 13 boys shot, while Ava Byrne clocked a winning time of 12.4 seconds in the under 13 girls B 70m hurdles.

Isla Shillington cleared a new personal best of 1-38m for top spot in the under 13 girls high jump, and Jodi Bemand launched the under 13 girls javelin to a winning mark of 21.54m.

West Cheshire AC’s other important point-scorers included Nathan Partington, Matthew Webb, Adam Howe, Isaac Tait, Harvey Tegg, Charlie Potts, Matthew Douglass, Edward Woodhead, David Barker, Ivor Smith, Ben Grinter, Sophie Cribb, Ella Dimbylow, Abigail Cartwright, Lucia Pyne, Molly Jones, Lauren Jones, Ceris Gaffney, Uzezi Onomerike, Fergus Garland, Charlie McMullan, Jamie Richardson, Henry Robinson, Ben Mustafa, Jake Lee, Imogen Pughe, Ruby Wisbey, Lily Harwood, Fatoumatta Bojang, Stephanie Jones, and Sophie Grainger.

PROVISIONAL MATCH RESULT: 1 Sale Harriers 637 points; 2 Preston Harriers 490.5; 3 Leeds City AC 467; 4 West Cheshire AC 462.5; 5 Liverpool Harriers 406; 6 Gateshead Harriers & AC 376.

CHESHIRE SCHOOLS won the Mason Trophy Inter-Counties Track and Field team title at Birmingham’s Alexander Stadium.

West Cheshire AC members who contributed towards the victory included Michael Ozoemelam, Jacob Simmonds, Jac Goodall, Beth McMahon, Maisie Tipping, Anna Crayston, Ewan Bradley, Lauren Jones, Adam Howe, Will Rattray, Evie Tipping, Emma Howe, Ivor Smith, and Daniel Berg.

FIXTURES this week include the Tattenhall Tough Team Event on Friday, (June 23), at 7.15pm; and the under 17 and under 20 Youth Development Track and Field League third round at Bolton on Sunday, (11.15am).

 

West Cheshire Athletic Club Newsletter

16th June 2017

RESULTS ROUNDUP
We had a very successful weekend with some fantastic performances.

Ethan Milligan leapt to the Northern Under 20 men’s high jump title at SportCity with a jump of 1.88m – 8cm ahead of his nearest rival.

Also at SportCity, Sophie Percival launched the javelin to 39.74m for second spot in the senior women’s competition, Danielle Erskine finished second in the senior women’s long jump event with a leap of 4.93m – just one centimetre behind the eventual winner, and Alice McMahon reached the senior women’s 100m and 200m finals with times of 12.24 seconds and 25.35 seconds for seventh and sixth positions respectively. Well done all of you.
RESULTS

We also finished 34th team overall in the two-day Welsh Castles Road Relay Race.

Ellie Robinson was our first runner in action from Caernarfon Castle and she, supported by a squad of team mates during the 20-stage event.

She was joined by Keely Smith, who  finished third lady on her stage,  Joe Foy, Ian Gloyne Phillips, Peter Smith, Clare Mallon, Dave Alexander, Andrew Clague, Mark Davies, Chris Palmer, George Dewhirst, Andy Dawe, John Parlevliet, Tony Woodall, Bob Little, Andy Carter, Wullie McGarrell, Dan Mitchell, and Julian and Angela Tegg.


RESULTS 

FANTASTIC FOUR SMASH CHAMPIONSHIP BEST PERFORMANCES
Our own fantastic four George Hyde, Daniel Berg, Evie Tipping and Emma Howe all celebrated championship best performances at the Cheshire Schools Track and Field Championships.

George won the intermediate boys shot put title with 16.49m, while Danny 49.12m for victory in the intermediate boys hammer, Evie achieved 44.29m in the junior girls hammer, and Emma launched the intermediate girls javelin to a distance of 46.34m.

RESULTS

TEAM CAPITALISE ON HOME ADVANTAGE
Laura Turley, Katie Clarke, Alice Jennings, Ethan Milligan, Danielle Erskine, David McKay and Sophie Percival all took victory at the second round of their Northern Track and Field League Division One home match.

 

Laura won the B100m in 12.6 seconds, while Katie clocked 10:34.9 in the 3000m, and Alice won both the B100m hurdles (17.5) and B 400m hurdles (71.2).

Ethan cleared 1-90m for success in the high jump, Danielle won the long jump (4.90m), and Dave (50.88m) and Sophie (41.32m) nailed a double success story in the javelin events.

We finished second in the team event and now head to Wigan for round three on Sunday, July 9. Great effort to everyone involved, including our judges officials and helpers on the day.
RESULTS

ROSEMARY LIKES TO BE BESIDE THE SEASIDE
Rosemary Rogers celebrated an over-60 age group win at the Wirral Seaside 5k Run with a time of 24:03, and won the over-65 lady prize with 24:47 at the Birchwood Brook 5k Race, part of the North Cheshire Grand Prix Series.

HELP NEEDED FOR SCHOOLS FIXTURES
We’ve been asked to provide helpers for the Cheshire Schools Quad Kids Final at the Ellesmere Port Sports Village Track on Wednesday, 5th July (10.30am-3pm), the Year 7 Cheshire v Merseyside Schools Match at EPSV on Monday, 3rd July, (4.30pm start), and the Chester Primary Schools Athletics Championships at EPSV on Friday, 7th July, (Field 1-3pm, Track 4.15-7pm).

If you can help, please email : dennis.wall1@ntlworld.com

ENTRIES NOW OPEN FOR CHRISTLETON-WAVERTON FUN RUN
Entries are now open for the Christleton to Waverton Fun Run on Thursday 29th June. It’s a great event for adults and kids of all ages involving a nearly 2 mile road run, finishing on the field at Waverton where burgers, ice creams, beer and Prosecco will be available for sale. More details.

CHAMPIONSHIP CLOSING DATE REMINDER
The Northern Under 13, Under 15 and Under 17 Track and Field Championships will be held at Leigh Sports Village on Saturday and Sunday, 19th and 20th August.
Details and entry here.

FIXTURES
Saturday, 17 June : Mason Trophy Inter-Counties Schools Track & Field Competition (Alexander Stadium, Birmingham).
Saturday, 17 June : Hollins Green 5k (North Cheshire Series), 4pm.
Saturday and Sunday, 17 & 18 June : England Athletics Under 20 & 23 Track & Field Championships (Bedford). Live coverage at runjumpthrow.com if you fancy a watch.
Sunday, 18 June: U13 and U15 Youth Development Track & Field League Round Three, SportCity, Manchester (11am). A coach will leave Ellesmere Port Sports Village at 9am.
Sunday, 18 June: Port Sunlight 5k and 10k Road Races (11am start).
Monday, 19 June: English Schools Track & Field Cup Regional B Round (Warrington).
Tuesday, 20 June: Trafford AC Grand Prix (Sprints, Hurdles, Jumps & 5k), 6.15pm.
Wednesday, 21 June: Cheshire Schools Minors (Year 7) Track & Field Championships, Warrington (4.30pm).
Friday, 23 June: Tattenhall Tough Team Race (7.15pm).
Saturday and Sunday, 24 & 25 June: English Schools Combined Events Regional Round (Telford).
Sunday,25 June: Colshaw 10k, Over Peover (10am).
Sunday, 25 June: Penny Lane Striders 10k Road Race.
Sunday, 25 June: Moel y Gamelin Race (11am).
Sunday, 25 June: U17 & U20 Youth Development Track & Field League, at Bolton (11.15am).
Wednesday, 28 June: Wirral Seaside 5k Race, Leasowe Lighthouse (7pm).
Thursday, 29 June: Christleton to Waverton Fun Run (7pm).

 

 

Press Report: Leaping Ethan Wins Gold

ETHAN MILLIGAN has secured the Northern Under 20 men’s high jump title.

The West Cheshire Athletic Club teenager cleared 1.88m to claim success at SportCity, Manchester – eight centimetres ahead of his nearest rival.

Milligan was joined at the event by West Cheshire AC team mates Sophie Percival, Danielle Erskine, and Alice McMahon.

Percival, a student at Chester University, launched the javelin to a mark of 39.74m for second spot in the senior women’s competition.

Erskine finished second in the senior women’s long jump event with a leap of 4.93m – just one centimetre behind the eventual winner.

And McMahon reached the senior women’s 100m and 200m finals with times of 12.24 seconds and 25.35 seconds for seventh and sixth positions respectively.

WEST CHESHIRE AC finished 31st team overall in the two-day Welsh Castles Road Relay Race.

Ellie Robinson was the club’s first runner in action from Caernarfon Castle and she was supported by a squad of team mates during the 20-stage event which attracted 66 teams who finished at Cardiff Castle.

Keely Smith finished third lady on her stage – one of three West Cheshire AC runners to finish in the top 10 on their respective stages, and other West Cheshire AC runners in action included Joe Foy, Ian Gloyne Phillips, Peter Smith, Clare Mallon, Dave Alexander, Andrew Clague, Mark Davies, Chris Palmer, George Dewhirst, Andy Dawe, John Parlevliet, Tony Woodall, Bob Little, Andy Carter, Dan Mitchell, Wullie McGarrell and Julian and Angela Tegg.

GEORGE HYDE, Daniel Berg, Evie Tipping and Emma Howe all celebrated championship best performances at the Cheshire Schools Track and Field Championships.

The West Cheshire AC quartet all impressed at the event held at Macclesfield despite the testing wet and windy conditions.

Hyde won the intermediate boys shot put title with 16.49m, while Berg hit 49.12m for victory in the intermediate boys hammer, Tipping achieved 44.29m in the junior girls hammer, and Howe launched the intermediate girls javelin to a distance of 46.34m.

Other West Cheshire AC members to taste success included Ewan Bradley who catapulted himself to 3-45m in the intermediate boys pole vault; Will Rattray who spun the intermediate boys discus to a mark of 35.91m; Alex Kearns who rounded the senior boys 400m in 55.4 seconds; and Adam Howe who hit 31.82m in the junior boys discus.

Ethan Greenland clocked a winning time of 9:14.8 in the senior boys 3000m, while Lauren Jones cleared 1-90m in the junior girls pole vault, Beth McMahon posted 6:33.9 for victory in the intermediate girls 1500m steeplechase, and Maisie Tipping won the intermediate girls 300m hurdles in 47.9 seconds.

Chester’s Abi Pawlett equalled the junior girls 75m hurdles championship best with 11.4 seconds, Cain Noble (12.17m) and Nathan Wilde (12.06m) finished first and second respectively in the intermediate boys triple jump, Max Holland won the senior boys javelin with 49.52m; Siobhan Benson won the senior girls 400m in 62.3 seconds, Martha Owen posted 11:24.4 for victory in the senior girls 3000m, and Louis Davies won the junior boys triple jump with 10.49m, .

Michael Ozoemelam of Chester finished second with 11.7 seconds in the junior boys 100m, while Ivor Smith hit 16.54m for second spot in the junior boys hammer, Josh Ford posted 23.3 seconds for second place in the intermediate boys 200m, and Jac Goodall clocked 5:11.3 for second position in the intermediate boys 1500m steeplechase.

Olivia Fowler of Ellesmere Port posted a winning time of 27.1 seconds in the junior girls 200m, while Alice Odunaiya (12.6 and 25.5) and Georgia Barlow (12.8 and 26.3) finished first and second respectively in the senior girls sprints, and Anna Crayston was second in the junior girls long jump with 4.85m.

LAURA TURLEY, Katie Clarke, Alice Jennings, Ethan Milligan, Danielle Erskine, David McKay and Sophie Percival all registered victories for West Cheshire AC at the second round of their Northern Track and Field League Division One home match.

Turley won the ‘B’ 100m in 12.6 seconds, while Clarke clocked 10:34.9 in the 3000m, and Jennings won both the ‘B’ 100m hurdles (17.5) and B 400m hurdles (71.2).

Milligan cleared 1.90m for success in the high jump, while Erskine won the long jump (4.90m), and McKay (50.88m) and Percival (41.32m) nailed a double success story in the javelin events.

West Cheshire AC finished second in the team event and now head to Wigan for round three on Sunday, July 9.

ROSEMARY ROGERS celebrated an over-60 age group win at the Wirral Seaside 5k Run with a time of 24:03, and won the over-65 lady prize with 24:47 at the Birchwood Brook 5k Race, part of the North Cheshire Grand Prix Series.

FIXTURES this weekend include the Mason Trophy Inter-Counties Schools Track and Field Championships on Saturday at Birmingham’s Alexander Stadium.

West Cheshire AC will head for SportCity, Manchester, on Sunday, for the third round of the Under 13 and Under 15 Youth Development Track and Field League.

WCAC Endurance League, May 2017

Andy and Andy stretching away in the men’s league, while a point separates Peter, Richard and Dave. Ellie extends her lead in the women’s competition; still close between Lisa, Angela and Pam. See near the bottom of the Road Running page for the latest standings.

Urgent: Sportshall Team Managers Needed

Your Club Needs You! In order to allow us to compete in this winter’s North West Sportshall Athletics League competition, West Cheshire AC need team managers – no team managers means no Sportshall!  The role involves the following:

  • Contacting members before the season starts, to find out their availability
  • Attending training sessions, in order to help to:
  • Select the teams
  •  Attend each of the three league rounds, venues to be confirmed.


Help and advice given. Please could any parent or coach who thinks that they can help out e-mail Dennis Wall at dennis.wall1@ntlworld.com by Friday June 2nd. Thank you in advance for any help that you can give.

Press Report: Want to get involved with WCAC?

WEST CHESHIRE Athletic Club is keen to strengthen its squad of voluntary coaches and officials.

The Chester and Ellesmere Port outfit has experienced an explosion of interest in athletics since the club was founded in 1998 and currently has 400 members.

And the Ellesmere Port Sports Village-based organisation, who cater for anyone aged eight to 98, wants to continue to build on its success by continuing to attract voluntary coaches and officials.

“Coaching remains at the forefront of our work in developing club athletes and runners of all abilities,” says West Cheshire AC track and field officer Dennis Wall.

“West Cheshire AC understand the vital role that coaches play in the development and success of athletes at all levels.

“The club is committed to helping the development of coaches by supporting and actively encouraging their education and continued professional development.

“We have a dedicated coaching squad who supervise athletes throughout the week in a range of events and the training sessions at the Ellesmere Port Sports Village Athletics Track attract many enthusiastic members.

“Many of our coaches started as volunteers because their youngsters were already members and they discovered a love for the sport after recognising the rewards of watching athletes improve.

“The atmosphere during any club training session always gives me a buzz, and I’ve always been impressed by the results achieved from our athletes because of the dedication, guidance and knowledge of our coaches.

“Athletics is undoubtedly the most exciting and inclusive sport in the world with events to suit all ages, abilities and skill sets. There are many facets to this wonderful sport and it’s not only about the athletes.

“West Cheshire AC is reliant on volunteers – people who freely give their time to help make the club a success, and we want more people to experience those rewards.”

Coaching is just one of many areas that attract volunteers, and most of West Cheshire AC’s coaching staff are also UK Athletics qualified officials.

West Cheshire AC trio Alan Morris, Sheila Whitta and John Driscoll were all officials at the 2012 London Olympic Games, while Alan and Sheila will be involved at this year’s World Athletics Championships in the capital.

Dennis added: “There are a variety of different roles to undertake being an official and it doesn’t matter whether your interests lies with road running or track and field, because there is something for everyone.

“You can start by volunteering at one of many events and work your way through as many qualifications as you may wish to.

“West Cheshire AC will gladly support any member wanting to become an official through advice and guidance, mentoring and financial support through qualifications.

“So, if you can spare some time and want to become a coach or an official, then please pop along to one of our club training sessions at the Ellesmere Port Sports Village Athletics Track on Tuesday or Thursday (6.30-8pm) or Saturday (10am-12 noon), or just drop me a line by emailing: dennis.wall1@ntlworld.com .

West Cheshire Athletic Club Newsletter

2nd June 2017

CAN YOU SPARE A FEW HOURS?
We’re hosting the second round of the Northern Track & Field League this Sunday and need volunteers to help Eddie Gore and Phil Howe set-up the equipment from 8am, move equipment during the match, and put equipment back into the containers at the end of the meeting.

Please turn up and help Eddie, Phil, and the Brio Leisure staff.

We’ve also been asked to provide helpers for two Quad Kids schools fixtures on Friday 9th June (12.30-3pm) and Wednesday, 5th July (10.30am-3pm).

Please turn up and help out if you’re available.

CHAMPIONSHIP CLOSING DATE REMINDER
The Northern Under 13, Under 15 and Under 17 Track and Field Championships will be held at Leigh Sports Village on Saturday and Sunday, 19th and 20th August.
More details

EMMA NAILS BIG PRIZE AND CASH!
Well done to Emma Howe, who bagged herself a new 600g javelin and prize money after winning the BIGish Jumps and Throws under 18 invitation competition at Loughborough with a throw of 44.16m. Sophie Percival also hit 42.62m for 11th spot in the womens competition.

George Hyde won the under 17 men’s shot put event with 16.75m at Bedford’s Jumps and Throws Fest.

JAC AND ETHAN MAKE WAVES AT CREWE
Jac Goodall and and Ethan Greenland made a big splash to help us secure a top-three finish at Crewe.

The pair clocked new steeplechase club records at the second round of the Under 17 and Under 20 Youth Development Track and Field League.

Jac clocked a new under 17 men’s 1500m steeplechase club record of 5:04.0, and celebrated success in his race after heading the field from gun to tape, while Ethan broke the under 20 men’s 2,000m steeplechase record by posting 6:56.5.

MATCH RESULT: 1 Wirral 671 points; 2 Wigan 619; 3 West Cheshire 495; 4 Crewe and Nantwich 451; 5 Bolton 377.5; 6 Border 254; 7 Team North Cumbria 451.
RESULTS

NEXT ROUND: Sunday, 25th June, at Bolton.

Rob Little clocked 79 minutes 54  seconds for 13th position at the Great Manchester Half Marathon ahead of Trevor Holmes who posted a new personal best of 91:47 for 164th place.

Keely Smith posted 3:15:00 at the Rock N Roll Liverpool Marathon to secure ninth spot in the women’s standings alongside Wullie McGarrell (3:15), and Neil Webster (3:19:47), while Isabel Robertson posted 58:11 on Monday in the Vitality London 10,000 Race, and Chris Palmer clocked 3:07:30 in the Edinburgh Marathon.

Rosemary Rogers won the over-65 age group prize with a time of 25 minutes 20 seconds at the first round of the North Cheshire Grand Prix Series, the Dunham Massey 5k.

Dave Alexander and Ellie Robinson combined for second place in the Mixed Team event and fourth place overall in a time of 36:50 at the Clwydian Hills Jubilee Relay.

See our press report for more.

FIXTURES
Friday, 2 June: Birchwood Brook 5k (North Cheshire 5k Series Round Two). 7.30pm start.
Sunday, 4 June: Northern Track and Field League Round Two, at Ellesmere Port Sports Village, 11am start.
Wednesday, 7 June : Trail Up The Beast 4.5 miles Race, at Maeshafn (7.15pm start).
Thursday, 8 June: Bowdon 5k (North Cheshire 5k Series Third Round), 7.15pm.
Friday, 9 June: Ellesmere Port, Neston, and Helsby Schools Quad Kids Competition, at Ellesmere Port Sports Village Athletics Track (12.30-3pm).
Saturday, 10 June: Cheshire Schools Track and Field Championships, at Macclesfield.
Saturday and Sunday, 10-11 June : Northern Under 20 and Senior Track & Field Championships (SportCity, Manchester).
Saturday and Sunday, 10 -11 June: Welsh Castles Road Relay.
Tuesday, 13 June: Trafford AC Grand Prix Meeting (Distance & Throws), 6pm.
Wednesday, 14 June: English Schools Track & Field Cup  Regional A Round, at Wigan.
Wednesday, 14 June: Hot Foot Up Famau Race, 7.30pm.
Wednesday, 14 June: Park Hall 5k, 7.30pm.
Thursday, 15  June: Dunham Massey 5k (North Cheshire Series). 7.15pm.
Saturday, 17 June: Mason Trophy Inter-Counties Schools Track & Field Competition (Alexander Stadium, Birmingham).
Saturday, 17 June: Hollins Green 5k (North Cheshire Series), 4pm.
Saturday and Sunday, 17 -18 June: England Athletics Under 20 & 23 Track & Field Championships (Bedford).
Sunday, 18 June: U13 and U15 Youth Development Track & Field League Round Three, SportCity, Manchester (11am).
Monday, 19 June: English Schools Track & Field Cup Regional B Round (Warrington).
Tuesday, 20 June: Trafford AC Grand Prix (Sprints, Hurdles, Jumps & 5k), 6.15pm.
Wednesday, 21  June: Cheshire Schools Minors (Year 7) Track & Field Championships, Warrington (4.30pm).
Friday, 23 June: Tattenhall Tough Team Race (7.15pm).
Saturday and Sunday, 24 -25 June: English Schools Combined Events Regional Round (Telford).
Sunday, 25  June: Colshaw 10k, (10am).
Sunday, 25 June: Moel y Gamelin Race (11am).
Sunday, 25 June: U17 & U20 Youth Development Track & Field League, (11.15am).

News Menu