Press report: Three from WCAC are ahead of the pack

JAC GOODALL, Katie Clarke and Ethan Greenland made a big splash to help their club secure a top-three finish at Crewe.

Goodall and Greenland clocked new steeplechase club records at the second round of the Under 17 and Under 20 Youth Development Track and Field League, Goodall clocking a new under 17 men’s 1500m steeplechase club record of 5:04.0, and celebrating success in his race after heading the field from gun to tape. Greenland broke the under 20 men’s 2,000m steeplechase record, posting 6:56.5. Clarke delivered a new under 20 women’s 3,000m personal best time of 10:23.2 as well as winning the 1500m steeplechase in 5:38.6.

Clarke’s sister Issy posted 4:56.2 for victory in the under 17 women’s 1500m and 5:53.7 for second spot in the 1500m steeplechase.

Maisie Tipping, Ewan Bradley, Daniel Berg, James McMahon, Ethan Milligan, Josh Ford, Alex Kearns, and Christy Mageean were other West Cheshire members to celebrate victories at Crewe.

Tipping posted 48.6 seconds for victory in the under 17 women’s 300m hurdles, while Bradley cleared a winning height of 1.65m in the under 17 men’s high jump, and Berg powered his way to 49.77m for success in the under 17 men’s hammer.

McMahon reached out to a winning mark of 6.13m in the under 20 men’s long jump, while Milligan cleared 1.90m for success in the under 20 men’s high jump,  Ford (11.8 seconds) and Kearns (23.7) won the B under 20 men’s 100m and 200m respectively, and Mageean hit 15.79m for success in the under 20 men’s B discus.

West Cheshire’s other valuable points were secured by Zac Barnsley, Ethan Greenland, Daniel Pagan, Sam Paton, Jake Gibson, Jacob Simmonds, Sion Roberts, Rory Willson, Paul Morrison, Will Rattray, Georgia Barlow, Harriet Alexander, Lily Moorhouse, Beth McMahon, and Lauren Dimbylow.

MATCH RESULT: 1 Wirral 671 points; 2 Wigan 619; 3 West Cheshire 495; 4 Crewe and Nantwich 451; 5 Bolton 377.5; 6 Border 254; 7 Team North Cumbria 451.

ROB LITTLE of West Cheshire AC clocked 79 minutes 54  seconds for 13th position at the Great Manchester Half Marathon ahead of Trevor Holmes who posted a new personal best of 91:47 for 164th place.

KEELY SMITH represented West Cheshire AC at the Rock N Roll Liverpool Marathon and posted 3:15:00 to secure ninth spot in the women’s standings, and Isabel Robertson posted 58:11 on Monday in the Vitality London 10,000 Race.

ROSEMARY ROGERS won the over-65 age group prize with a time of 25 minutes 20 seconds at the first round of the North Cheshire Grand Prix Series, the Dunham Massey 5k.

DAVE ALEXANDER and Ellie Robinson combined for fourth place in a time of 36:50 at the Jubilee Relay.

FIXTURES have been released for the North Wales, North Staffs, and Liverpool and District Cross Country League campaigns.

The opening round of the North Wales League will be held at Wrexham on Saturday, October 7, and the other rounds will take place at Llandudno (October 21); Bangor (November 25); Shrewsbury (January 20); and Oswestry (February 3).

Winsford will be the venue for the first round of the North Staffs League on Saturday, September 30, and the other rounds will take place at Park Hall, Stoke, on October 28; Stafford Common on November 18; and Staffordshire University (December 16).

Arrowe Park, Birkenhead, will be the setting for the opening round of the Liverpool and District League on October 28, before round two at Sefton Park, Liverpool, on November 25; round three at Beacon Park, Skelmersdale, on December 9; and the Championship race at Clarkes Gardens, Liverpool, on February 11.

FIXTURES this week include the first round of the Deestriders Off Road Grand Prix on Thursday, (June 1) at Shotton (7.30pm start), the second round of the North Cheshire 5k Road Race Series at Birchwood Brook, on Friday, June 2 (7.30pm start).

West Cheshire AC will host the second round of the Northern Track and Field League at the Ellesmere Port Sports Village Athletics Track on Sunday (11am start).

Forthcoming fixtures include the Trail Up The Beast 4.5 miles Race at Maeshafn, on Wednesday, June 7, (7.15pm start); the Bowdon 5k (North Cheshire 5k Series) on Thursday, June 8, (7.15pm); the Cheshire Schools Track and Field Championships on Saturday, June 10, at Macclesfield; and the Welsh Castles Road Relay on Saturday and Sunday, June 10 and 11.

West Cheshire Athletic Club Newsletter

26th May 2017

TOP PERFORMANCES ON SHOW
There were some great performances last week, including Ethan Greenland and Ellie Robinson smashing club records at the Christleton 5k Road Race, and podium places at the Essar Chester Half Marathon. Thanks to the 53 of you from the club who volunteered too.

Lara Battersby and Fatoumatta Bojang also celebrated a double success story for West Cheshire AC at their latest Youth Development Track and Field League match at the South Leeds Stadium.
Read the press report for a full round-up.
  
 

YOUR CLUB NEEDS YOU

If you’re a parent or coach who’d like to help out, we really need some team managers for this season’s North West Sportshall Athletics League competition.

Duties include contacting members before the season starts to find out their availability, attending training sessions, and selecting the teams for each of the three league rounds, which you’ll also need to attend.

Please let Dennis know by email by Friday, 2nd June, at: dennis.wall1@ntlworld.com. We won’t be able to compete if we don’t get any team managers, so it’s really important to help if you can.
We’ve also been asked to provide helpers for two Quad Kids schools fixtures being held at the Ellesmere Port Sports Village Track on Friday  9th June (12.30-3pm) and Wednesday, 5th July. Again, please let Dennis know if you can help.
CHAMPIONSHIP CLOSING DATE REMINDER
The Northern Under 13, Under 15 and Under 17 Track and Field Championships will be held at Leigh Sports Village on Saturday and Sunday, 19th and 20th August.
More details

FIXTURES
Sunday, 28 May: Under 17/20 Youth Development Track & Field League Round Two, at Crewe. Details
Monday, 29 May: Trafford Open Medal Meeting (Under 11s-Under 15s).Details

Press report: Ethan and Ellie are record-breakers

ETHAN GREENLAND and Ellie Robinson both smashed club records at the Christleton 5k Road Race.

The West Cheshire Athletic Club pair produced impressive performances at the annual event, with teenager Greenland breaking Peter Benyon’s 1998 under 20 men’s record in 15 minutes 59 seconds for fifth place in his age category.

And Robinson clocked a new over-40 and over-45 women’s record of 20:15 for second place in her age group, beating the previous record held by Louise Diggle since 1999.

The duo were joined at the fixture by club colleagues Rob Little (16:53), Andy Carter (17:09), Mark Davies (17:14), Dave Alexander (17:34), Andrew Clague (17:59), Ian Gloyne-Phillips (18:11), Neil Hershaw (18:24), Luke Ellis (18:43), Richard Hayes (18:42), Lisa Davies (21:52), Pam Ackroyd (23:10), and Angela Tegg (23:45).

ROSEMARY ROGERS, Joe Foy, and Brian Beattie secured podium places at the Essar Chester Half Marathon.

The West Cheshire AC trio claimed top-three positions at the popular event which attracted more than 6,000 entrants. Rogers won her over-65 age group after clocking one hour 51 minutes 31 seconds, while Foy finished third in his over-60 age group with 1:32:50, and Beattie clocked 1:57:33 for third position in his over-70 age group.

Andrew Clague was West Cheshire AC’s first finisher, posting 1:22:44, ahead of Andy Carter (1:24:03), Graham Wells (1:26:28), Ben McKean (1:33:24), Rob Freeman (1:34:06), Stephen Cunningham (1:34:07), David Irving (1:36:13), Rob Boggild (1:36:28), Steve Hillier (1:38:30), Iain Bullock (1:43:57), Ian Ackroyd (1:45:15), Keely Smith (1:47:35), Rosemary Rogers (1:51:31), Clare Mallon (1:53:12), Anne-Marie Tait (1:52:16), Mark Povey (1:52:49), Thomas Castle (1:56:46), Wullie McGarrell (1:59:45), and Dave Bish, fourth in his over-70 age category with 2:01:01.

LARA BATTERSBY and Fatoumatta Bojang celebrated a double success story for West Cheshire AC at their latest Youth Development Track and Field League match at the South Leeds Stadium.

Battersby won the under 13 girls 800m A race in a time of two minutes 33 seconds, before Bojang bagged maximum points in the B race with a time of 2:39.4. Isla Shillington teamed up with Ava Byrne for a double victory in the under 13 girls high jump, clearing 1-37m and 1-30m respectively, and Lauren Jones equalled her under 15 girls pole vault best of 1-90m.

Evie Tipping powered her way to success in the under 15 girls hammer (43.81m) and discus (24.50m), and was supported in her age group by Emma Ashcroft, Ella Dimbylow, Anna Crayston, Tamsin O’Keefe, Abigail Cartwright, Lucia Pyne, and Sophie Cribb. Jodi Bemand posted 12.06 seconds for second spot in the under 13 girls 70m hurdles and was backed up in her age group by Stephanie Jones, Imogen Pughe, and Carys Roberts.

Elliott Bujac, Casper Armstrong, Harley Shakespeare-Wetton, Leo Green, Jamie Richardson, Charlie McMullan, Regan Stubbs and Jake Lee combined for the under 13 boys.

And Michael Maxwell, Charlie Potts, Michael Ozomelam, Nathan Partington, Adam Howe, Isaac Tait, Harvey Tegg, Matthew Douglass, William Wright, Liam Farrell, Ivor Smith, and Alfie Baker delivered points for the under 15 boys.

MATCH RESULT: 1 Sale 562.25 points; 2 Preston 442; 3 Leeds 434.75; 4 Liverpool 384.25; 5 West Cheshire 375; 6 Gateshead 354.75.

WEST CHESHIRE AC will be supporting two Quad Kids schools athletics fixtures at the Ellesmere Port Sports Village Track this summer.
The Level Two Ellesmere Port, Neston and Helsby Quad Kids Competition will be held on Friday, June 9, (12.30-3pm), and the Level Three Cheshire and Warrington Quad Kids Summer Games Competition takes place on Wednesday, July 5.

FIXTURES this week include the Dunham Massey 5k on Thursday; the second round of the under 17 and under 20 Youth Development Track and Field League at Crewe, on Sunday; and the Trafford Open Track and Field Medal Meeting for Under 11s-Under 15s, on Monday.

Press report: Titles Galore at County Champs

EMMA HOWE and George Hyde have achieved qualifying marks for the Youth Commonwealth Games.

The West Cheshire Athletic Club pair produced title-winning displays at Warrington in the Cheshire Track and Field Championships and pushed themselves into contention for England vests at July’s prestigious fixture in The Bahamas.

The duo will be hoping they can be included in the England squad scheduled to be announced next month after celebrating championship best performances at the weekend.

Howe launched the javelin to a mark of 46.52m for victory in the under 17 women’s javelin competition, and Hyde hit 16.95m for success in the under 17 men’s shot put event.

Ethan Greenland (16:38.93) and Evie Tipping (45.49m) secured championship best performances in the under 20 men’s 5,000m and under 15 girls hammer respectively during a memorable two days for the Chester and Ellesmere Port club which featured a haul of 69 medals, comprising of 29 gold, 19 silver and 21 bronze awards.

Alice McMahon powered her way to a sprint double in the women’s 100m (12.90) and 200m (25.81), alongside under 20 women’s 100m title winner Georgia Barlow (13.31), under 20 women’s 3,000m winner Katie Clarke (10:32.56), men’s 400m winner Mark Hearn (51.30), under 17 women’s 1500m steeplechase champion Beth McMahon (6:36,90), men’s 800m winner Alan Littler (2:09.88), and hurdling champions Maisie Tipping and Alice Jennings.

Ewan Bradley posted 15.48 seconds for success in the under 17 men’s 100m hurdles and cleared 3-20m for victory in the pole vault, while Isla Shillington hit 6.85m and 22.99m for a double success story in the under 13 girls shot and discus respectively, and Dave McKay grabbed glory in both the men’s hammer (46.70m) and javelin (53.74m).

McKay secured success alongside other hammer champions Ivor Smith (15.11m for the under 15 boys title), Debra Erskine (24.40m for the women’s crown), and Daniel Berg (48.87m in the under 17 competition).

Lauren Jones catapulted her way to success in the under 15 girls pole vault (1-80m), while Adam Howe hit a winning mark of 32.72m in the under 15 boys discus, and Ethan Milligan cleared a winning height of 1-85m in the under 20 men’s high jump.

Sophie Percival claimed the womens javelin title with 43.53m, while Danielle Erskine won the womens long jump crown with 5.13m, and Stephanie Jones (4.49m), Ava Byrne (4.09m) and Jodi Bemand (4.07m) secured a 1-2-3 for West Cheshire AC in the under 13 girls long jump.

Imogen Pughe clocked a new under 13 girls 800m personal best of 2:29.06 for a silver medal, while Zac Barnsley posted 24.31 for second spot in the under 20 men’s 200m, and Andrew Parker rounded the men’s 400m in 53.96.

Isaac Tait clocked 2:22.92 for a silver medal in the under 15 boys 800m, while Joshua Ford posted 24.00 in the under 17 mens 200m, and Jac Goodall claimed a silver medal in the under 17 men’s 1500m steeplechase.

Joseph Morrison (2:01.14) and David Dentith (2:02.28) both clocked new bests for silver medals in the under 20 and under 17 mens 800m, and Liam Davoren clocked 2:15.32 for silver in the men’s 800m.

Emma Ashcroft (16.72m), Will Rattray (34.64m), Dave McKay (34.42m) and Isobel Griffin Morris (41.32m) claimed silver medals in the discus, while Ben Rutherford was second in the under 15 boys high jump.

West Cheshire AC’s bronze medallists at Warrington included Eve Duret (under 17 women’s 1500m), Sion Roberts (under 17 men’s 3,000m), Uzezi Onomerike (under 13 boys 200m), Harvey Tegg (under 15 boys 200m), Jacob Simmonds (under 17 men’s 200m), and Anna Crayston (under 15 girls long jump).

FIXTURES this weekend include West Cheshire AC’s second round match of the Under 13/15 Youth Development Track and Field League at South Leeds on Saturday, and the Essar Chester Half Marathon on Sunday.

West Cheshire Athletic Club Newsletter

12th May 2017

GOOD LUCK EVERYONE!
Best wishes to all of you competing at this weekend’s Cheshire AA Track and Field Championships at Victoria Park, Warrington. Club training this Saturday has been cancelled because we’re all in Warrington for the Cheshire AA Track and Field Championships.
The full timetable for both days is here.

EMMA HITS COMMONWEALTH MARK
Well done to Emma Howe who not only secured victory in the under 17 womens javelin with a throw of 47.19m, but also achieved the England Athletics’ Youth Commonwealth qualifying standard for this year’s competition in the Bahamas – brilliant stuff Emma.

Isla Shillington and Sion Roberts also starred for the club, who capitalised on home advantage, at the opening round of the Cheshire Track and Field League by producing impressive performances to earn their club success at the Ellesmere Port Sports Village Track in the first of four rounds.

Isla spun the under 13 girls discus to a winning mark of 24m, and Sion rounded the under 17 mens 3,000m in a time of 10:09.6.

TEAM RESULTS
Men and Women Combined: 1 West Cheshire 593 points; 2 Crewe & Nantwich 585; 3 Deeside 396; 4 Menai 353; 5 Colwyn Bay 333; 6 Halton & Frodsham 142; 7 Maldwyn 120.
Men: 1 West Cheshire 325; 2 Crewe & Nantwich 304; 3 Deeside 226; 4 Menai 167; 5 Colwyn Bay 132; 6 Halton & Frodsham 88; 7 Maldwyn 58.
Women: 1 Crewe & Nantwich 281; 2 West Cheshire 268; 3 Colwyn Bay 201; 4 Menai 186; 5 Deeside 170; 6 Maldwyn 62; 7 Halton & Frodsham 54.
Under 11s: 1 Crewe & Nantwich 148; 2 West Cheshire 142; 3 Deeside 82; 4 Colwyn Bay 71; 5 Halton & Frodsham 59; 6 Menai 40.
NEWS LINK

PLEASING START FOR SENIORS SQUAD AT YORK
The club secured second position at the opening round of the six-club North of England Track and Field League Division One six-club contest at York.

 
MATCH RESULT: 1 Wakefield 385 points; 2 West Cheshire 368; 3 York 363; 4 Wigan 341; 5 City of Sheffield 316; 6 Preston 288.

NEWS LINK

A REMINDER TO U13 & U15 PARENTS
When your children are competing for the club and you can’t accompany them, please make sure you have a responsible adult looking after them. The adult’s name needs to be given to your child’s team manager before they compete so they know who is responsible for your child.

It could mean your child not being able to travel on the team coach, or compete if this procedure isn’t followed.

CHAMPIONSHIP CLOSING DATE REMINDER
Entries close on 22nd May for the Northern Under 20 and Senior Track and Field Championships being held at Sport City, Manchester, on Saturday and Sunday, 10th and 11th June. More details here.

The Northern Under 13, Under 15 and Under 17 Track and Field Championships will be held at Leigh Sports Village on Saturday and Sunday, 19th and 20th August.
More details here.

LATEST ENDURANCE RUNNING LEAGUE STANDINGS
The latest standings as at the end of April for the Endurance Running League can now be found online.

CONGRATULATIONS KAY!
Everyone at West Cheshire AC would like to congratulate our club secretary Kay Hayes who’s expecting a baby in October.

FIXTURES
Tuesday, 16 May: Chester Schools Year 7/8 Track & Field Championships, at Connahs Quay.
Tuesday, 16 May: Trafford Open Track & Field Meeting (Distance & Throws, 6pm start). Details
Wednesday, 17 May 17: ESAA Track & Field Schools Cup Round One, at Warrington.
Friday, 19 May: Christleton 5k Road Race (7.15pm start). Details
Saturday, 20 May: Under 13/15 Youth Development Track & League Round Two, at South Leeds. Details
Sunday, 21 May: Essar Chester Half Marathon (9am start). Details
Tuesday, 23 May: Trafford Open Track & Field Meeting (Sprints, Hurdles, Jumps & 5k, 6.15pm start). Details

WCAC Endurance League, April 2017

Andy and Andy looking handy in first two men’s places, while busy Peter sneaks past Richard. A point separates Lisa, Pam and Angela behind leader Ellie in the women’s competition. See near the bottom of the Road Running page for the latest standings.

Press report: Strong Start in York

WEST CHESHIRE Athletic Club started strongly in their bid to consolidate a place in Division One of the North of England Track and Field League.

The Chester and Ellesmere Port outfit secured second position at the opening round of the six-club contest at York and will be aiming to strengthen a foothold when hosting the next round at Ellesmere Port on June 4.

Stephanie Owens, Sophie Percival and Debra Erskine powered their way to important points in the throwing events, while Alice McMahon, Laura Turley and Georgia Barlow combined in the short sprints.

Danielle Erskine, Alice Jennings, and Maisie Tipping teamed up in the hurdles, while Beth McMahon, Katie Clarke, Ellie Robinson, and Lisa Davies combined in the distance races.

World and European Masters champion Andrew Parker made his debut for West Cheshire in the men’s sprints alongside Alan Littler, Alex Kearns, Liam Davoren, Jacob Simmonds, Zac Barnsley, and Josh Ford.

Dave McKay and Richard Stocker teamed up in the throwing events, while Ewan Bradley catapulted himself to a 3.10m clearance in the pole vault, and Andy Carter and Andrew Clague covered both the 5,000m and 3,000m steeplechase.

Sam Rimmer appeared in both hurdles races, while Richard Farley and Joseph Morrison teamed up in both the 800m and 1500m for valuable points.

MATCH RESULT: 1 Wakefield 385 points; 2 West Cheshire 368; 3 York 363; 4 Wigan 341; 5 City of Sheffield 316; 6 Preston 288.

EMMA HOWE, Isla Shillington and Sion Roberts starred for West Cheshire AC who capitalised on home advantage at the opening round of the Cheshire Track and Field League.

The trio all produced impressive performances to earn their club success at the Ellesmere Port Sports Village Track in the first of four rounds.

Howe secured victory in the under 17 womens javelin with a throw of 47.19m, while Shillington spun the under 13 girls discus to a winning mark of 24m, and Roberts rounded the under 17 mens 3,000m in a time of 10:09.6.

Howe was supported in her age group by Issy Clarke who won the 1500m in a time of 5:02.5, and by sprinters Harriet Alexander, and sisters Chloe and Laura Mount. Shillington was backed up in the discus by club mate and B winner Lara Battersby (15.44m), Imogen Pughe, Stephanie Jones, Fatoumatta Bojang, and Carys Roberts. And Sion Roberts was joined in the under 17 age group by Josh Ford, Jacob Simmonds, Sam Paton, Jake Gibson, 800m winner Dave Dentith, Daniel Pagan, Luke Carlile, Paul Morrison, and high jump (1.61m) and javelin (32.81m) winner Will Scott.

Ethan Greenland rounded the 3,000m in 9:21.8, ahead of Mark Davies, Greg Jones, Rory Willson, Bob Benson, Ellie Robinson and Clare Mallon, while Zac Barnsley, Jack Jones and Oliver James combined in the 100m.

Alan Littler (1-71m) and Ethan Milligan (1-65m) produced a double success in the high jump, while Joseph Morrison (28.77m) and Littler (25.26m) won in the javelin, and Morrison rounded the 800m in a winning time of 2:05.0 ahead of Greenland (2:11.9) and Littler (2:17.3).

Laura Turler clocked a winning time of 13.1 seconds in the women’s 100m, while Danielle Erskine won the triple jump (9.67m), and Georgina Moulton hit 12.64m in the javelin.

Anna Crayston, Ceris Gaffney, Lauren Jones, Sophie Cribb, Lucia Pyne, and Abigail Cartwright teamed up for the under 15 girls, while Matthew Webb, discus winner Adam Howe (31.60m), Nathan Partington, Dylan Bugg, Matthew Douglass, Isaac Tait, Edward Woodhead, Liam Farrell, Charlie Potts, George Farrell, Aaron Scott, Charlie Clarke, Michael Maxwell and Ivor Smith combined for the under 15 boys.

Uzezi Onomerike, Ben Mustafa, Fergus Garland, Harley Shakespeare-Wetton, Henry Robinson, Charlie McMullan, Leo Green, Dan Willetts, and Louis Tegg teamed up for the under 13 boys.

Maddi Mercer, Lara Fields, Jessica Lark, Alexa Byrne, Macy Brett, Eleanor Williams, Harriet Wheeler, and Ella Ogley teamed up for the under 11 girls, while Milo Halliday, Matthew Jones, Joseph Ireland, Murphy Smyth, Reece Munro, Luke Parker, George Huyton, and Tom Shillington scored valuable points for the under 11 boys squad.

MATCH RESULTS
Men and Women Combined: 1 West Cheshire 593 points; 2 Crewe & Nantwich 585; 3 Deeside 396; 4 Menai 353; 5 Colwyn Bay 333; 6 Halton & Frodsham 142; 7 Maldwyn 120. Men: 1 West Cheshire 325; 2 Crewe & Nantwich 304; 3 Deeside 226; 4 Menai 167; 5 Colwyn Bay 132; 6 Halton & Frodsham 88; 7 Maldwyn 58.

Women: 1 Crewe & Nantwich 281; 2 West Cheshire 268; 3 Colwyn Bay 201; 4 Menai 186; 5 Deeside 170; 6 Maldwyn 62; 7 Halton & Frodsham 54.

Under 11s: 1 Crewe & Nantwich 148; 2 West Cheshire 142; 3 Deeside 82; 4 Colwyn Bay 71; 5 Halton & Frodsham 59; 6 Menai 40.

FIXTURES this weekend include the Cheshire County Track and Field Championships on Saturday and Sunday at Warrington’s Victoria Park Arena (10.30am start on both days).

West Cheshire Athletic Club Newsletter

5th May 2017

LAST CALL FOR COUNTY CHAMPIONSHIP ENTRIES
Entries close this Saturday (6th May) for the Cheshire County AA Track and Field Championships being held at Warrington, on Saturday and Sunday, May 14 and 15. Book online here
NO ENTRIES WILL BE ACCEPTED ON THE DAY.
Training is cancelled on Saturday 14 May as we’ll be helping out at the Champs.

YOUR CLUB NEEDS YOU
Marshals are needed for the Chester Half Marathon being held on Sunday 21st May.
Please let Ellie Robinson know if you can join the club’s team of marshals at the Chester Half this year. We’re allocated 3 zones on the course and need approximately 30 people to cover all of the positions. It’s always a fun morning watching the race and encouraging the runners. You’ll also receive a technical T-shirt and a goody bag as a thanks from the organisers (Active Leisure Events).
If you can help please email Ellie at:ellie.matt@tiscali.co.uk

SUPPORT NEEDED FOR OUR HOME MATCH
We’re hosting the opening round of the Cheshire Track and Field League at Ellesmere Port Sports Village this Sunday (8th May).
It would be great to see a big turn-out of members and parents for this fixture which starts at 12 noon. Please arrive no later than 11am to help team managers  prepare declaration sheets and dish out numbers.
If you’re coming along as a parent, please be prepared to help  the fixture run smoothly by volunteering to officiate on the day.
The timetable can be found here

TIME TO STRENGTHEN OUR COACHING TEAM
The future of our club is reliant on our volunteer coaching staff – and it’s now time to seriously look at increasing the numbers of our qualified coaches.
If you’re a parent of an athlete, or know someone you think would fit the bill, please shout up. We need you to inspire, supporte and develop athletes across all events, ability levels, aspirations, and ages.
We’ll support you every inch of the way if you want to step onto the coaching pathway, and get yourself a coaching qualification
If you’re interested, please email dennis.wall1@ntlworld.com

SUPERB END TO THE BORDERS LEAGUE SEASON
We celebrated a season to remember in the Borders Road Running League, wrapping up the seven round campaign with three team trophies and seven individual awards after the final round held at Wrexham.

Our women won the Division One and Improvers Team titles and the veteran men secured success in the team competition, while Ethan Greenland, Ethan Ackroyd, Greg Jones and Rory Willson occupied the top four places in the under 20 men’s event.


Sisters Katie and Issy Clarke finished first and second overall respectively in the under 20 women’s competition, while Anest Muller finished second behind winner Nicky Whitfield-Bird in the over 35 women’s category, and Bob Benson finished third in the over 60 men’s age group.
REPORT
RESULTS

SOLID START FOR UNDER 17s AND UNDER 20s IN THE YDL
Please read the press report about our solid start to the Upper YDL at Wigan’s  Robin Park Stadium.


Here’s a few action shots from the day.

RESULTS LINK

ROAD RACE DIRECTOR’S TRAINING COURSE
A RunBritain Training course has been arranged for Saturday, 13th May, at Cheshire County Sports Club, Upton, Chester, CH2 1PR from 09:15 to 16:15. Drink and a buffet lunch are provided free to any member interested in how a road race is put together.
For more info, please contact Bob Benson on: robert_f_benson@icloud.com

TOM BOOTH’S LATEST UPDATE FROM DOWN UNDER
Tom Booth competed in the inaugural Oparara Wilderness Trail Run in New Zealand and finished fifth overall and third in his age category, completing the 35km course in 2:52.52.
RESULTS

ROSEMARY LOVES TO BE BESIDE THE WIRRAL SEASIDE
Rosemary Rogers finished first in her over 60 age group after clocking 25.17 at the Wirral Seaside Run.
RESULTS

FIXTURES
Saturday, 6 May: Northern Track & Field League Round One, at York. Details. If you need transport, a coach will be leaving from the car park at 8am.
Sunday, 7 May: Cheshire Track & Field League Round One, at Ellesmere Port. Details
Tuesday, 9 May: Thurstaston Multi-Terrain Challenge Race (7.15pm). Details
Saturday/Sunday, 13-14 May: Cheshire AA Track & Field Championships, at Warrington. Details
Tuesday, 16 May: Chester Schools Year 7/8 Track & Field Championships, at Connahs Quay.
Tuesday, 16 May: Trafford Open Track & Field Meeting (Distance & Throws, 6pm start). Details
Wednesday, 17 May: ESAA Track & Field Schools Cup Round One, at Warrington.
Friday, 19 May: Christleton 5k Road Race (7.15pm start). Details
Saturday, 20 May: Under 13/15 Youth Development Track & League Round Two, at South Leeds. Details
Sunday, 21 May: Essar Chester Half Marathon (9am start). Details

Press report: Borders prove no obstacle for WCAC

WEST CHESHIRE Athletic Club celebrated a season to remember in the Borders Road Running League.

The Chester and Ellesmere Port outfit wrapped up the seven round campaign with three team trophies and seven individual awards after the final round held at Wrexham.

West Cheshire AC’s women won the Division One and Improvers Team titles and the club’s veteran men secured success in the team competition, while Ethan Greenland, Ethan Ackroyd, Greg Jones and Rory Willson occupied the top four places in the under 20 men’s event.

Sisters Katie and Issy Clarke finished first and second overall respectively in the under 20 women’s competition, while Anest Muller finished second behind winner Nicky Whitfield-Bird in the over 35 women’s category, and Bob Benson finished third in the over 60 men’s age group.

Ethan Greenland was West Cheshire’s first finisher at Wrexham in the four mile final race of the series, clocking 21:05 for sixth spot ahead of training partner Ackroyd (12th in 21:37), Jac Goodall (32nd in 22:43), Mark Davies (38th in 22:54), Dave Alexander (45th in 23:02), Alex Staniforth (47th in 23:09), Andrew Clague (48th in 23:10), Andy Carter (49th in 23:11), John Parlevliet (66th in 24:02), Graham Wells (75th in 24:19), Trevor Holmes (78th in 24:22), Daniel Mitchell (86th in 24:35), Rory Willson (94th in 24:51), Tony Woodall (97th in 24:56), Greg Jones (98th in 24:56), Andy Dawe (110th in 25:40), Ian Gloyne Phillips (120th in 25:59), Bob Benson (127th in 26:25), Dave Tiernan (138th in 27:09), Ian Ackroyd (173rd in 29:04), Peter Smith (192nd in 30:01), and Dave Bish (215th in 32:06).

Katie Clarke was third lady overall at Wrexham with a time of 24:08 and was backed up by her sister Issy (seventh lady in 25:38), Ellie Robinson (18th in 27:10), Lisa Davies (35th in 28:59), Pam Ackroyd (47th in 30:17), and Clare Mallon (48th in 30:24).

FINAL TEAM STANDINGS
Womens Division One: 1 West Cheshire 359 points; 2 Wallasey 525; 3 Buckley 641; 4 Wirral 668; 5 Helsby 673; 6 Prestatyn 791; 7 Chester Tri 829.

Womens Division Two: 1 Ellesmere Port 438; 2 Deestriders 638; 3 Tattenhall 968; 4 Abergele 1264; 5 Cybi Striders 1672; 6 Wrexham 1771; 7 Eryri 2355; 8 Wrecsam Tri 2390; 9 Deeside 2922; 10 Birkenhead 2952.

Veteran Women: 1 Wirral 307; 2 Helsby 353; 3 Ellesmere Port 451; 4 Chester Tri 453; 5 Buckley 483; 6 Wallasey 497; 7 West Cheshire 608; 8 Deestriders 962; 9 Prestatyn 1036; 10 Tattenhall 1195; 11 Wrexham 1789; 12 Cybi Striders 2126; 13 Abergele 2205; 14 Wrecsam Tri 2390; 15 Eryri 2506; 16 Birkenhead 2952; 17 Deeside 3150.

Improvers Women: 1 West Cheshire -1083; 2 Ellesmere Port -892; 3 Wrexham -882; 4 Wirral -746; 5 Buckley -703; 6 Helsby -419; 7 Wrecsam Tri -382; 8 Deestriders -321; 9 Deeside -228; 10 Birkenhead -198; 11 Wallasey -140; 12 Prestatyn 105; 13 Chester Tri 220; 14 Tattenhall 331; 15 Cybi Striders 363; 16 Abergele 620; 17 Eryri 1529.

Mens Division One: 1 Wallasey 2306; 2 Buckley 2324; 3 West Cheshire 3273; 4 Wirral 3942; 5 Helsby 3962; 6 Prestatyn 6700; 7 Deestriders 8013.

Mens Division Two: 1 Chester Tri 2875; 2 Wrexham 3645; 3 Abergele 4579; 4 Ellesmere Port 5845; 5 Tattenhall 6976; 6 Cybi Striders 7469; 7 Wrecsam Tri 8795; 8 Eryri 9439; 9 Deeside 9509; 10 Birkenhead 9662.

Veteran Men: 1 West Cheshire 2505; 2 Wallasey 2690; 3 Buckley 3265; 4 Chester Tri 3892; 5 Helsby 4743; 6 Wirral 4850; 7 Deestriders 7337; 8 Wrexham 7374; 9 Prestatyn 8039; 10 Ellesmere Port 9142; 11 Tattenhall 9259; 12 Abergele 9947; 13 Birkenhead 9970; 14 Eryri 10246; 15 Cybi Striders 10383; 16 Wrecsam Tri 11031; 17 Deeside 11987.

Improvers Men: 1 Wrexham -3243; 2 Chester Tri -2795; 3 Birkenhead -1545; 4 Buckley -1484; 5 Helsby -994; 6 Tattenhall -612; 7 Wallasey -193; 8 Deeside -123; 9 West Cheshire -80; 10 Wrecsam Tri 178; 11 Ellesmere Port 182; 12 Abergele 925; 13 Cybi Striders 1106; 14 Wirral 1744; 15 Prestatyn 2297; 16 Eryri 2320; 17 Deestriders 4037.

GEORGE HYDE used his strength to bag a hat-trick of victories for West Cheshire AC at Wigan’s Robin Park Stadium.

The talented England international thrower hit 16.39m for victory in the under 17 men’s shot alongside B winner Will Scott (8.89m) in the opening round of the under 17 and under 20 Youth Development Track and Field League.

Hyde then added 41.54m in the B hammer alongside overall winner and team mate Daniel Berg (45.96m), and then won the B javelin with 31.52m alongside overall winner and team mate Will Scott (31.90m), while Will Rattray (36.45m) and Scott (33.91m) teamed up for success in the discus.

Jac Goodall celebrated success in the under 17 men’s 1500m with 4:25.5 alongside Luke Carlile (5:26.6), and Sion Roberts (10:23.1) combined with B winner Rory Willson (10:29.4) in the 1500m.

Sam Paton (12.5 ) and Jake Gibson (13.5) combined in the under 17 men’s 100m, while Jacob Simmonds (25.1) and Josh Ford (24.1) teamed up in the 200m, and Dave Dentith (55.0) and Dan Pagan (62.0) performed in the 400m, before Dentith (2:16.0) and Paul Morrison (2:38.3) rounded the 800m. Gibson, Paton, Simmonds and Ford combined to win the 4x100m relay in 48.8, while Paton, Pagan, Simmonds and Dentith teamed up for a 4x400m time of 4:04.8.

Katie Clarke rounded the under 20 women’s 3000m (10:45.1) and 1500m steeplechase (5:48.0) for a double success story, while her sister Issy won the 1500m steeplechase in 5:59.0, and Maisie Tipping celebrated victory in the 300m hurdles with 48.4.

Georgia Barlow (13.4 and 27.1) was backed up by Chloe Mount (14.6 and 29.7) in the 100m and 200m respectively.

Emma Howe powered her way to victory in the under 17 womens javelin with 45.04m and clocked 14.1 alongside Harriet Alexander (14.5 and 29.4) and Laura Mount (29.0) in the 100m and 200m, while Lauren Dimbylow (44.3) and Beth McMahon (47.5) rounded the 300m and Eve Duret posted 5:22.4) in the 1500m.

Zac Barnsley (11.8 seconds in the 100m) and (25.0 in the 200m) was supported in the under 20 men’s sprints by Alex Kearns (24.7 for 200m and 55.6 for 400m), and Joseph Morrison (56.9 for 400m).

Morrison (2:05.8) and Rory Willson (2:34.6) combined in the 800m, while Ethan Greenland won the 3000m (9:36.2) and 2000m steeplechase (7:28.5), and the quartet of Dave Dentith, Kearns, Will Rattray and Barnsley clocked 49.5 in the 4x100m relay, and Greenland, Sion Roberts, Morrison and Kearns combined with 3:56.8 in the 4x400m relay.

MATCH RESULT: 1 Wigan & District Harriers 595 points; 2 Wirral 543; 3 West Cheshire 443; 4 Bolton United Harriers 368; 5 Border Harriers 292; 6 Crewe & Nantwich 279; 7 Team North Cumbria 159.

FIXTURES this week include the West Cheshire AC Schools Track and Field Cup at Ellesmere Port Sports Village on Thursday, (May 4), at 4pm; the opening round of the Northern Track and Field League for West Cheshire AC at York on Saturday; and the opening round of the Cheshire Track and Field League at Ellesmere Port Sports Village on Sunday (12 noon start).

News Menu