West Cheshire Athletic Club Newsletter

10th February 2017

ABI POCKETS HAT-TRICK OF MEDALS
Abigail Pawlett pocketed a hat-trick of silver medals at the Northern Indoor Track and Field Championships.
Abi long-jumped 5.20m, clocked 8.10 seconds in the 60m, and posted 9.12 seconds in the under 15 girls 60m hurdles final at Sheffield’s English Institute of Sport Arena.
She was joined at the event by club mate Stephanie Jones who secured a bronze medal in the under 13 girls long jump, and Jodi Bemand who achieved 4.02m for fifth position.
Results

ELLIE LEADS LADIES HOME AT OSWESTRY
Ellie Robinson (30th in 26:58), Lisa Davies (40th in 27:36), and Kay Hayes (72nd in 31:41), combined to ensure our ladies finished fourth in Division Two of the North Wales Cross Country League after the final round held at The Marches School, Oswestry.
Dave Alexander posted 39:20 for 20th spot in the men’s race, ahead of team mates Richard Hayes (40th in 41:51), Andrew Clague (54th in 43:09), John Parlevliet (69th in 44:14), Andy Carter (86th in 45:25), Tony Woodall (91st in 45:46), and Peter Smith (138th in 55:36).
Andrew Clague and Richard Hayes at Oswestry (3)                         Peter Smith at Oswestry (3)

SISTERS ARE CLASS ACTS
Sisters Katie and Issy Clarke starred for Chester at Winsford in the Cheshire Schools Cross Country Championships.
Katie finished second in the senior girls event, while Issy rounded the intermediate girls race in fourth position, ahead of Beth McMahon (20th).
Ethan Greenland (fifth), Greg Jones (14th), and Adam Carlile (15th) completed the senior boys race and Jamie Richardson finished fourth in the minor boys race, ahead of Henry Robinson (eighth), and Kit Baker (10th).
Dave Dentith was seventh home for Chester in the intermediate boys race, ahead of Sion Roberts (ninth), Tristan McFarlane (13th), and Jac Goodall (14th), while Jack Dood (21st), and Charlie Douglas (48th) represented Ellesmere Port and Neston.
Jodi Bemand (16th) was first home for Chester in the minor girls race, and Grace Scott (39th) represented Ellesmere Port and Neston and Ceris Gaffney (50th) completed the junior girls race.
In the junior boys race, Matthew Douglas finished 16th, Liam Farrell (35th) and Aaron Scott (44th).

WE’RE STILL LOOKING FOR OFFICIALS…
You can still learn to be a qualified track and field official at Wavertree Athletic Track, Liverpool, on Sunday, 19 February, 10am-3pm. Perfect if you fancy being a track judge, field judge, timekeeper, starter/marksman, or photofinish.
Email: dennis.wall1@ntlworld.com

ENTRIES OPEN
Entries are now being accepted for the Essar Chester Spring Five Miles Road Race on Wednesday, 12 April.
The fixture is part of the Cheshire Grand Prix Road Race Series which also includes the Mid Cheshire 5k on Friday, 28 April 28; the Alderley By-Pass Race on Sunday, 2 July ; The Pie & Peas Five Miles Race on Wednesday, 2 August ; The Essar Guilden Sutton Six 10k Race on Sunday, 17 September ; the Congleton Half Marathon on Sunday, 1 October ; and the Farndon 10k on Sunday, 15 October. See more at our fixtures page.

SOPHIE AND GEORGE VOTED VICTORS
Sophie Percival and George Hyde won the women’s and men’s cups at the  annual presentation evening held at the Whitby Sports Club, Ellesmere Port.
Sophie won the Welsh International Under 20 javelin title in Cardiff during her first-ever appearance for England in July and she ended the year ranked fifth in the UK for her age in the javelin.

WCAC pres 15          WCAC pres eve 16
And George retained the men’s cup after a series of impressive performances during 2016 which included shot put victories at the English Schools, Cheshire, Northern, and England Athletics Championships.
Mike Lamb was presented with a Services to West Cheshire AC award, while Lauren Jones won the Wright Trophy, and Katie Clarke’s middle distance exploits merited the Chris Goodwin Memorial Cup.
Other award winners included Ruby Wisbey, Carys Roberts, Dan Willetts, Harley Shakespeare-Wetton, Jodi Bemand, Lucia Pyne, Uzezi Onomerike, Isaac Tait, Evie Tipping, Abigail Pawlett, Ewan Bradley, Jacob Simmonds, Maisie Tipping, Lauren Dimbylow, Ethan Milligan, Dave Dentith, Danielle Erskine, James McMahon, Alan Littler, Pam Ackroyd, and Dave Bish.

WCAC pres eve 1 WCAC pres eve 5     WCAC pres eve 6 WCAC pres eve 7 WCAC pres eve 8
Ellie Robinson, Anest Muller and Kay Hayes finished first, second and third respectively in the club’s Endurance Women’s Running Cup Competition, while Mark Davies, Andy Carter, and Andrew Clague finished first, second and third respectively in the men’s competition.

WCAC pres eve 10 WCAC pres eve 11  WCAC pres eve 13WCAC pres eve 9 WCAC pres eve 14

FORTHCOMING FIXTURES
Saturday, 11 February: Essar West Cheshire AC Schools Cross Country Race Series, at Ellesmere Port Sports Village (10am start).
Manchester Area Cross Country League, Woodbank Park, Stockport (12 noon start).
Saturday/Sunday, 11/12 February: British Indoor Track & Field Team Trials (Sheffield).
Sunday, 12 February: Nick Beer 10k Road Race, Llandudno (12 noon start).
Sunday, 19 February: Village Bakery Half Marathon, Wrexham (11am start).
Saturday, 25 February: English National Cross Country Championships (Wollaton Park, Nottingham, (11am start).
Saturday, 4 March: Essar West Cheshire AC Schools Cross Country Race Series, at Ellesmere Port Sports Village (10am start).

 

Nick Pagan
Nick Pagan

Latest posts by Nick Pagan (see all)

Posted by Nick Pagan
9th February 2017
Newsletter

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

News Menu