Weekly Round-up: Top Start for Borders Squad at Caernarfon…

KATIE CLARKE headed West Cheshire Athletic Club’s charge to top spot at the first round of the Borders Road Running League.
The teenager bettered her under 20 women’s 10km club record to register 40 minutes 53 seconds at Caernarfon and finished fifth in the women’s race.

Clarke was backed up by Anest Muller (sixth in 41:47), under 17 junior Issy Clarke (eighth in 41:57), and Claire Harris (21st in 44:32) who combined to earn West Cheshire a 15 point lead in Division One.

The quartet were supported by Ellie Robinson (26th in 45:15), women’s team captain Clare Mallon (47th in 48:33), Lisa Davies (50th in 48:55), Pam Ackroyd (58th in a new over 50 club best of 50:26), Kay Hayes (61st in 51:11), Claire Gloyne-Phillips (73rd in 54:25), and Lorraine McFaul (76th in 54:35).

Mark Davies spearheaded West Cheshire AC’s men’s squad to third position in Division One.

Davies clocked 36:31 in 18th position, just seven seconds and one place ahead of teenager Ethan Greenland, and the pair were backed up by other team scorers Dave Alexander (28th in 37:04), Andrew Clague (31st in 37:21), Richard Hayes (36th in 37:37), Ian Gloyne-Phillips (39th in 37:44), Graham Wells (42nd in 37:53), Neil Hershaw (55th in 38:31), and Andy Dawe (73rd in 39:49).

West Cheshire AC’s other finishers included John Parlevliet (85th in 40:30), Bob Benson (118th in 42:09), Greg Jones (138th in 43:25), Rory Willson (173rd in 45:14), Dave Tiernan (192nd in 46:19), Harri Britton (201st in 46:52), Richard Batterham (212th in 47:27), Matt Smith (221st in 47:47), and Peter Smith (252nd in 49:43).

Womens Division One: 1 West Cheshire 40 points; 2 Chester Tri 63; 3 Wallasey 75; 4 Prestatyn 86; 5 Wirral 87; 6 Buckley 115; 7 Helsby 220.

Mens Division One: 1 Wallasey 349; 2 Wirral 381; 3 West Cheshire 383; 4 Buckley 389; 5 Prestatyn 389; 5 Prestatyn 664; 6 Helsby 802; 7 Deestriders 1200.

WEST CHESHIRE AC won four out of six age group team competitions at the opening round of the North West Indoor Sportshall Athletics League at Widnes.

The club’s under 11 boys, under 13 boys, under 15 boys and under 11 girls all celebrated success, while the under 13 girls finished second and the under 15 girls team comprising of Arie Cummings and Hema Thottapudi secured third position.

TEAM POSITIONS
UNDER 11 BOYS – 1 West Cheshire 183 points; 2 St Helens Sutton 123; 3 Deeside 79; 4 Halton & Frodsham 63; 5 Southport Waterloo 39; 6 Handforth 24.

UNDER 13 BOYS – 1 West Cheshire 184; 2 St Helens Sutton 156; 3 Halton & Frodsham 92; 4 Handforth 67; 5 Southport Waterloo 39.

UNDER 15 BOYS – 1 West Cheshire 191; 2 St Helens Sutton 57; 3 Halton & Frodsham 54; 4 Southport Waterloo 46; 5 Handforth 43.

UNDER 11 GIRLS – 1 West Cheshire 179.5; 2 Southport Waterloo 170; 3 St Helens Sutton 164; 4 Halton & Frodsham 152.5.

UNDER 13 GIRLS – 1 St Helens Sutton 184; 2 West Cheshire 181; 3 Southport Waterloo 120; 4 Halton & Frodsham 90.

UNDER 15 GIRLS – 1 Southport Waterloo 128; 2 Deeside 105; 3 West Cheshire 82; 4 Halton & Frodsham 81; 5 Handforth 61.

UPTON HEATH and King’s Chester celebrated double success at the opening round of the Essar West Cheshire Schools Cross Country Race Series.

Maxwell Carter and Jessica Lark scored victories for Upton Heath, while Eleanor Williams and Charlie Beyeler grabbed glory for King’s Chester at Ellesmere Port Sports Village.

Carter won the year three boys race in three minutes nine seconds ahead of runner-up Harry Shepherd (The Firs) and Christleton’s Joseph Smythe, while Lark won the year five girls race in 6:39, ahead of Frodsham Manor House pupil Sara Pearson (6:47) and Boughton Heath’s Evie Davies (6:51) who were second and third.

Williams rounded the year four girls course in a winning time of 3:03, ahead of runner-up Ella Hims (Childer Thornton) and third-placed Cerys Rowlands (Woodlands), while Beyeler won the year four boys race in 3:02, ahead of Saughall All Saints pupil Luke Atkinson and Newton’s Joshua Oates.

Delamere’s Isla Entwistle won the year three girls event, while Reece Munro triumphed in the year five boys event and Tarporley’s Carys Roberts won the year six girls race.

Childer Thornton’s Louis Tegg was the year six boys race winner, while Imogen Pughe (Wirral Grammar) and Lucia Pyne (West Kirby Grammar) won the year seven and eight girls races.

Henry Robinson of Christleton secured success in the year seven boys race and Upton’s Matthew Holtom strided to victory in the year eight boys event.

GEORGINA DUFFEY, of West Cheshire AC, bagged a medal at the North West Schools Biathlon held at Leigh Sports Village, finishing fifth overall after winning her 800m heat and securing third spot in her swimming heat.

ROSEMARY ROGERS of West Cheshire AC won the over 60 womens age group prize and finished 11th lady in a time of 48:38 at the Winsford 10k Road Race, and West Cheshire’s Dave Bish finished second in his over 70 age group with 83:35 at the York 10 miles Road Race.

FIXTURES this weekend include the first round of the Manchester Area Cross Country League at Wythenshawe Park, on Saturday (12 noon start); and the opening round of the North Wales Cross Country League at Mold Alun School, (2pm start), while the Farndon 10k Road Race takes place on Sunday (9.30am start).

Posted by Nick Pagan
10th October 2016
General

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

News Menu