PBs in the Parks

LUCIA PYNE warmed up for this weekend’s North Staffs Cross Country League match in style.

The West Cheshire AC youngster clocked 21 minutes 31 seconds to finish first lady at Whitby Park in the Ellesmere Port 5k parkrun to boost her confidence for this Saturday’s league match at Park Hall Country Park, Weston Coyney, Stoke on Trent. Pyne was joined at the event by Rob Freeman of West Cheshire AC posted 21:29 at Whitby Park to finish seventh.

Training partners Ethan Ackroyd of Deeside AAC (17:48) and West Cheshire AC’s Ethan Greenland (17:55) both clocked personal best times at the Delamere parkrun, ahead of West Cheshire AC’s Georgina Duffey who was seventh lady in 24:34.

Andrew Clague (fourth in 18:23) was West Cheshire AC’s first finisher at the Chester 5k parkrun, ahead of Jac Goodall (sixth in a new best of 18:38), Neil Hershaw (eighth in a new best of 18:54), Patrick Tait (13th in a new best of 19:45), Dominic Walster (14th in a new best of 19:49), Isaac Tait (21:22), David Tait (new best of 21:24), Adam Carlile (24:07), Bob Benson (27:20), and Claire Gloyne-Phillips (35:03).

FIXTURES this week include the Ellesmere Port and Neston Secondary Schools District Cross Country Championships at Ellesmere Port Sports Village, on Thursday, (October 27), 4pm start; the second round of the North Staffs Cross Country League at Park Hall, Weston Coyney, Stoke on Trent, on Saturday (12 noon start); the first round of the Liverpool and District Cross Country League for senior men and women at Beacon Park, Skelmersdale, on Saturday (2pm start); the Snowdonia Marathon, from Llanberis, on Saturday (10.30am start); and the Abergele Five Miles Road Race on Sunday (1pm start).

ENTRIES are now being accepted for the Essar Chester Road The Walls Race being held from Chester Racecourse on Boxing Day. The entries link is: http://www.westcheshireac.co.uk/2016/10/10/essar-chester-round-walls-entries-open/

CHESHIRE will be represented at the Inter Counties Schools Dave Sunderland Trophy Cross Country Race Meeting at Sandwell Valley, West Midlands, on Saturday, November 12.

The Cheshire County Schools Cross Country Championships will be held on Saturday, February 4, at Knights Grange, Winsford, to avoid clashes with the Manchester and North Staffs Cross Country League fixtures.

WEST CHESHIRE AC will host the second round of the Borders Road Running League at Cheshire County Sports Club, Upton, Chester, on Sunday, November 6, (10am start).

More details can be found at: http://www.bordersleague.org.uk/wp-content/uploads/2016/09/Chester-BL-Runners-Info.pdf

CHESHIRE County Sports Club’s Pavilion, Mannings Lane, Upton, Chester, will be the venue for West Cheshire AC’s AGM on Friday, November 25, (7.30pm start).

 

Concise fixtures, from October 2016

See here for a comprehensive list of fixtures across all surfaces over the next six months.

Fresh Start for WCAC at Mold

WEST CHESHIRE ATHLETIC CLUB raced out of their blocks at the opening round of the North Wales Cross Country League.

The purple-vested outfit secured second position in the men’s team competition and third spot in the women’s team event held at Mold Alun School.

Dave Alexander headed the men’s team home in a time of 30 minutes 42
seconds to finish 17th ahead of Richard Hayes (34th in 32:05), Mark
Davies (41st in 32:36), and John Parlevliet (103rd in 35:41), supported
by Tony Woodall (124th in 36:37).

Anest Muller (12th in 22:05) spearheaded West Cheshire women’s charge
ahead of Ellie Robinson (31st in 23:48), and Claire Harris (36th in 24:09).

TEAM COMPETITIONS
MEN’S Division Two: 1 Aberystwyth University 119 points; 2 West Cheshire
195; 3 Prestatyn 197; 4 Deeside 206; 5 Denbigh 319; 6 Hebog 333; 7
Bangor University 350; 8 North Wales Road Runners 350; 9 Wrecsam Tri
371; 10 Wrekin 373; 11 Deestriders 387; 12 Wrexham 425; 13 Whitchurch
429; 14 Abergele 430; 15 Telford 540; 16 Cybi 630; 17 Bro Dysynni 781.
WOMENS Division Two: 1 Telford 31 points; 2 Shrewsbury 47; 3 West
Cheshire 79; 4 Wrekin 129; 5 Tattenhall 132; 6 North Wales Road Runners
166; 7 Bangor University 182; 8 Whitchurch 205; 9 Bro Dysynni 207; 10
Deeside 225; 11 Hebog 237; 12 Abergele 244; 13 Cybi 322; 14 Deestriders 349.

JOSE POYATOS of West Cheshire won the over 40 mens prize at the Farndon
10k Road Race and finished sixth overall, ahead of fellow WCAC members Clare Mallon (48:24), Anne-Marie Tait (51:19) and Lorrie McFaul (53:40).

JAC GOODALL was one of three West Cheshire members in action at the
opening round of the Manchester Area Cross Country League.
Goodall completed the under 17 mens race in 23:59 for 21st position,
while Jack Dodd completed the under 15 boys race in 18:44 for 27th
position, and Eve Duret rounded the under 15 girls event in 22:01 for
30th spot.

IMOGEN PUGHE of West Cheshire clocked a new personal best of 21:29 at
the Ellesmere Port 5k parkrun.

Pughe was the first female to complete the course at Whitby Park and was
joined at the event by Richard Hayes (21:23), Rob Freeman (21:57),
Julian Tegg (22:32), Rosemary Rogers (25:04), and Harvey Tegg (25:58),
while Lauren Moore of West Cheshire completed the Delamere 5k ParkRun in
26:06.

Jeff McQueen posted 17:39 for third spot in his first-ever Chester 5k parkrun appearance.
He was joined at the event by Andrew Clague, who clocked a new personal
best time of 18:14, Patrick Tait (20:00), Tamsin O’Keefe (second lady in
22:03), Peter Smith (23:55), Tony Kennedy (24:25), David Tait (26:18),
Adam Carlile (26:21), Brian Beattie (27:25), Sarah Hughes (27:41), Bob
Benson (31:46), and John Parlevliet (43:07).

ENTRIES are now being accepted for the Essar Chester Road The Walls Race
being held from Chester Racecourse on Boxing Day. The entries link is:
http://www.westcheshireac.co.uk/2016/10/10/essar-chester-round-walls-entries-open/

CHESHIRE will be represented at the Inter Counties Schools Dave
Sunderland Trophy Cross Country Race Meeting at Sandwell Valley, West
Midlands, on Saturday, November 12.

The Cheshire County Schools Cross Country Championships will be held on
Saturday, February 4, at Knights Grange, Winsford, to avoid clashes with
the Manchester and North Staffs Cross Country League fixtures.

WEST CHESHIRE AC will host the second round of the Borders Road Running
League at Cheshire County Sports Club, Upton, Chester, on Sunday,
November 6, (11am start).

More details can be found at:
http://www.bordersleague.org.uk/wp-content/uploads/2016/09/Chester-BL-Runners-Info.pdf

CHESHIRE County Sports Club’s Pavilion, Mannings Lane, Upton, Chester,
will be the venue for West Cheshire AC’s AGM on Friday, November 25,
(7.30pm start).

Weekly Round-up: Top Start for Borders Squad at Caernarfon…

KATIE CLARKE headed West Cheshire Athletic Club’s charge to top spot at the first round of the Borders Road Running League.
The teenager bettered her under 20 women’s 10km club record to register 40 minutes 53 seconds at Caernarfon and finished fifth in the women’s race.

Clarke was backed up by Anest Muller (sixth in 41:47), under 17 junior Issy Clarke (eighth in 41:57), and Claire Harris (21st in 44:32) who combined to earn West Cheshire a 15 point lead in Division One.

The quartet were supported by Ellie Robinson (26th in 45:15), women’s team captain Clare Mallon (47th in 48:33), Lisa Davies (50th in 48:55), Pam Ackroyd (58th in a new over 50 club best of 50:26), Kay Hayes (61st in 51:11), Claire Gloyne-Phillips (73rd in 54:25), and Lorraine McFaul (76th in 54:35).

Mark Davies spearheaded West Cheshire AC’s men’s squad to third position in Division One.

Davies clocked 36:31 in 18th position, just seven seconds and one place ahead of teenager Ethan Greenland, and the pair were backed up by other team scorers Dave Alexander (28th in 37:04), Andrew Clague (31st in 37:21), Richard Hayes (36th in 37:37), Ian Gloyne-Phillips (39th in 37:44), Graham Wells (42nd in 37:53), Neil Hershaw (55th in 38:31), and Andy Dawe (73rd in 39:49).

West Cheshire AC’s other finishers included John Parlevliet (85th in 40:30), Bob Benson (118th in 42:09), Greg Jones (138th in 43:25), Rory Willson (173rd in 45:14), Dave Tiernan (192nd in 46:19), Harri Britton (201st in 46:52), Richard Batterham (212th in 47:27), Matt Smith (221st in 47:47), and Peter Smith (252nd in 49:43).

Womens Division One: 1 West Cheshire 40 points; 2 Chester Tri 63; 3 Wallasey 75; 4 Prestatyn 86; 5 Wirral 87; 6 Buckley 115; 7 Helsby 220.

Mens Division One: 1 Wallasey 349; 2 Wirral 381; 3 West Cheshire 383; 4 Buckley 389; 5 Prestatyn 389; 5 Prestatyn 664; 6 Helsby 802; 7 Deestriders 1200.

WEST CHESHIRE AC won four out of six age group team competitions at the opening round of the North West Indoor Sportshall Athletics League at Widnes.

The club’s under 11 boys, under 13 boys, under 15 boys and under 11 girls all celebrated success, while the under 13 girls finished second and the under 15 girls team comprising of Arie Cummings and Hema Thottapudi secured third position.

TEAM POSITIONS
UNDER 11 BOYS – 1 West Cheshire 183 points; 2 St Helens Sutton 123; 3 Deeside 79; 4 Halton & Frodsham 63; 5 Southport Waterloo 39; 6 Handforth 24.

UNDER 13 BOYS – 1 West Cheshire 184; 2 St Helens Sutton 156; 3 Halton & Frodsham 92; 4 Handforth 67; 5 Southport Waterloo 39.

UNDER 15 BOYS – 1 West Cheshire 191; 2 St Helens Sutton 57; 3 Halton & Frodsham 54; 4 Southport Waterloo 46; 5 Handforth 43.

UNDER 11 GIRLS – 1 West Cheshire 179.5; 2 Southport Waterloo 170; 3 St Helens Sutton 164; 4 Halton & Frodsham 152.5.

UNDER 13 GIRLS – 1 St Helens Sutton 184; 2 West Cheshire 181; 3 Southport Waterloo 120; 4 Halton & Frodsham 90.

UNDER 15 GIRLS – 1 Southport Waterloo 128; 2 Deeside 105; 3 West Cheshire 82; 4 Halton & Frodsham 81; 5 Handforth 61.

UPTON HEATH and King’s Chester celebrated double success at the opening round of the Essar West Cheshire Schools Cross Country Race Series.

Maxwell Carter and Jessica Lark scored victories for Upton Heath, while Eleanor Williams and Charlie Beyeler grabbed glory for King’s Chester at Ellesmere Port Sports Village.

Carter won the year three boys race in three minutes nine seconds ahead of runner-up Harry Shepherd (The Firs) and Christleton’s Joseph Smythe, while Lark won the year five girls race in 6:39, ahead of Frodsham Manor House pupil Sara Pearson (6:47) and Boughton Heath’s Evie Davies (6:51) who were second and third.

Williams rounded the year four girls course in a winning time of 3:03, ahead of runner-up Ella Hims (Childer Thornton) and third-placed Cerys Rowlands (Woodlands), while Beyeler won the year four boys race in 3:02, ahead of Saughall All Saints pupil Luke Atkinson and Newton’s Joshua Oates.

Delamere’s Isla Entwistle won the year three girls event, while Reece Munro triumphed in the year five boys event and Tarporley’s Carys Roberts won the year six girls race.

Childer Thornton’s Louis Tegg was the year six boys race winner, while Imogen Pughe (Wirral Grammar) and Lucia Pyne (West Kirby Grammar) won the year seven and eight girls races.

Henry Robinson of Christleton secured success in the year seven boys race and Upton’s Matthew Holtom strided to victory in the year eight boys event.

GEORGINA DUFFEY, of West Cheshire AC, bagged a medal at the North West Schools Biathlon held at Leigh Sports Village, finishing fifth overall after winning her 800m heat and securing third spot in her swimming heat.

ROSEMARY ROGERS of West Cheshire AC won the over 60 womens age group prize and finished 11th lady in a time of 48:38 at the Winsford 10k Road Race, and West Cheshire’s Dave Bish finished second in his over 70 age group with 83:35 at the York 10 miles Road Race.

FIXTURES this weekend include the first round of the Manchester Area Cross Country League at Wythenshawe Park, on Saturday (12 noon start); and the opening round of the North Wales Cross Country League at Mold Alun School, (2pm start), while the Farndon 10k Road Race takes place on Sunday (9.30am start).

WCAC Endurance League – Sept 2016

Neck and neck for first place in both male and female competitions. Same for men`s third place, and only one point separates third and fourth women. Phew. See http://www.westcheshireac.co.uk/roadracing/pointscomp/

WCAC in the frame at season opener

THREE West Cheshire Athletic Club youngsters secured a place in the frame at the opening cross country fixture of the season.

Carys Roberts, Issy Clarke and Lucia Pyne all achieved impressive starts to their winter campaign at Winsford in the first round of the North Staffordshire League.

Roberts finished second in the under 11 girls` race and was backed up by Georgina Duffey in seventh position and by Martha Willetts who secured 14th spot.

Clarke negotiated the 17 women`s race in second place, ahead of clubmate Beth McMahon who was 12th.

And Pyne strode her way to third position in the under 13 girls` event, supported by team mates Sophie Grainger (16th), Jodi Bemand (32nd), Stephanie Jones (39th), and Henrietta Duffey (44th).

Under 20 junior Katie Clarke rounded the senior women`s race in fourth position and was backed up by Anest Muller (23rd), Ellie Robinson (52nd), Zeinab Weyers (65th), Lisa Davies (89th), Pam Ackroyd (106th) and Kay Hayes (123rd).

Sion Roberts spearheaded the under 15 boys` charge in fifth spot ahead of team mates Harvey Tegg (17th), Matthew Douglass (24th), Andy Prigg (39th), and Charlie Clarke (42nd).

Ethan Greenland finished seventh in the under 17 men`s race, ahead of Tristan McFarlane (16th), Patrick Tait (21st) and Rory Willson (27th), while Issac Tait (10th) and Henry Robinson (23rd) combined in the under 13 boys event.

Fergus Garland (12th) was the first of five West Cheshire finishers in the under 11 boys` event, ahead of Dan Willetts (23rd), Louis Tegg (24th), Leo Green (25th), and William Line (27th).

Dave Alexander completed the men`s race in 28th position, ahead of Richard Hayes (45th), Bob Benson (163rd), John Parlevliet (185th), Greg Jones (187th) and Peter Smith (240th).

Hollie Jones (29th), Lily Moorhouse (36th) and Molly Jones (38th) combined for West Cheshire AC in the under 15 girls event.

ANDY CARTER was West Cheshire AC`s first finisher of the Chester Marathon after clocking three hours 14 minutes four seconds.

He was joined at the event by club mates Keely Smith (39th lady in 3:32:01), Julian Tegg (463rd in 3:32:01), Neil Carter (28th over 55 man in 3:45:04), Wullie McGarrell (81st over 50 man in 4:00:50); and Neil Webster (150th over 45 man in 4:00:50).

West Cheshire AC duo Mark Povey (46th over 45 man in 2:28:08) and Sarah Hughes (64th over 40 lady in 2:56:41) completed the Chester 26.2km Metric Marathon.

GLOBETROTTING West Cheshire AC member Tom Booth has celebrated a double success in New Zealand.

Booth won the YMCA Auckland Domain Series 10k Race in 37:14 and secured victory in the Hope Street 15k Race in a time of 54:29, as well as claiming a new personal best time of 16:45 in the O`Hagans 5k Race.

ENTRIES are now being accepted for the Essar Chester Round The Walls Race being held from Chester Racecourse on Boxing Day. Further details can be found at: http://wcac.niftyentries.com/Events/Preview/ebf6bf46-8ec2-420f-9a19-8d36564a0b7c

FIXTURES this weekend include the first round of the Essar West Cheshire AC Schools Cross Country Race Series at Ellesmere Port Sports Village on Saturday.

Local pupils in years three, four, five, six, seven, and eight, are being invited to take part in the free of charge fixture with registration from 9am for a 10am start.

West Cheshire AC will be represented at the opening round of the North West Indoor Sportshall Athletics League at Kingsway Leisure Centre, Widnes, on Sunday (12.30pm start).

News Menu