George and Isobel Top of English Class

GEORGE HYDE and Isobel Griffin Morris have powered their way to national titles.

The West Cheshire Athletic Club duo were crowned English Schools Track and Field Championship title winners at Gateshead and will now represent England at the Home International Meeting in Kent this weekend.

Hyde hit a new personal best of 15.54m for victory in the intermediate boys shot put final, and Griffin Morris spun the intermediate girls discus to a winning mark of 39.18m.

Club colleague Emma Howe launched the intermediate girls javelin to a new personal best mark of 43.98m for third position.

Emily Ball hit 11.90m for sixth position in the senior girls shot put final and Evie Tipping achieved 39.59m for ninth spot in her junior girls hammer final.

Maisie Tipping clocked 47.10 seconds for seventh spot in her heat of the intermediate girls 300m hurdles, and Matthew Pagan finished third in a time of 49.94 seconds in his heat of the senior boys 400m.

WEST CHESHIRE celebrated a series of impressive performances at Warrington in the penultimate round of the Cheshire Track and Field League

Franklin Onomerike cleared a winning height of 1.45m in the under 17 mens high jump, while Will Scott (34.33m) and Matthew Webb (31.77m) combined for a double success story in the under 15 boys javelin.

Onomerike was backed up in his age group by David Dentith, Joseph Morrison, Alex Mason, Jac Goodall, Ethan Greenland, Patrick Tait, Rory Willson and Sam Grinter, while Scott and Webb were supported in the under 15 boys age group by Jacob Simmonds, Sonny Dean, Sion Roberts, Matthew Douglas, Ben Grinter, Aaron Scott, Charlie Clarke, Harvey Tegg and Paul Morrison.

Abigail Pawlett secured success in the under 15 girls high jump (1-50m) and shot (9.80m), alongside Emily Misantoni, Lauren Jones, Lily Moorhouse, Molly Jones, and Jess Hall.

Alan Littler, Liam Davoren, Bob Benson and Peter Smith teamed up for the senior men, while Beth McMahon and Lauren Dimbylow combined for the under 17 women alongside senior team mates Ellen McMahon, Ellie Robinson, Anest Muller, Joanne Lacking, and Anne-Marie Tait.

Ella Dimbylow, Lara Battersby, Stephanie Jones, Ambre Richards, Imogen Pughe, Fatoumatta Bojang, Isobel Whittlestone, Abigail Cartwright, Jodi Bemond, Isla Shillington, Dervla Desouza, Henrietta Duffey, Kate Braley, Nia Forshaw, Grace Scott, and Ceris Gaffney teamed up for the under 13 girls.

Ethan Stanworth, Dylan Bugg, Uzezi Onoemerike, Ben Mustafa, Henry Robinson, Gabriel Ford, Alex Head, Jack Brett, Harrison Lupton, Ethan Butler, Michael Maxwell, Ivor Smith, Leon Moorhouse, and Ben Milligan combined for the under 13 boys.

Harley Shakespeare-Wetton, Harry Bugg, Fergus Garland, Charlie McMullan, Zac Grinter, Leo Green, Carys Roberts, Ruby Wisbey, Martha Willetts, Sara Pearson, Jessica Lark, Milly Mustafa, Alice Lee, and Freya Harvey all starred for the under 11 team.

TEAM RESULTS

MALE: 1 West Cheshire 272 points; 2 Warrington 271; 3 Colwyn Bay 229; 4 Macclesfield 213; 5 Vale Royal 154; 6 Handforth & Wilmslow 121; 7 Salford Met 95.

FEMALE: 1 Warrington 263; 2 West Cheshire and Macclesfield 198; 4 Salford Met 182; 5 Colwyn Bay 125; 6 Vale Royal 70; 7 Handforth & Wilmslow 69.

UNDER 11s: 1 Macclesfield 150; 2 West Cheshire 126; 3 Vale Royal 118; 4 Warrington and Salford Met 95; 6 Colwyn Bay 45; 7 Handforth & Wilmslow 29.

MARK DAVIES of West Cheshire AC finished third at the Deestriders Off Road Race at Shotton, clocking 27 minutes 51 seconds.

He was backed up by club colleagues Graham Wells (sixth in 28:26), George Dewhurst (16th in 30:17), Andy Carter (21st in 30:54), Bob Benson (34:30), Mark Povey (39:53), Tony Kennedy (37:18), Brian Beattie (41:58), and David Brierley (49:25).

ROSEMARY Rogers of West Cheshire AC completed the Tour of Merseyside Race Series in a time of seven hours 22 minutes, a series of six races in seven days to secure 13th position in the women`s standings out of 122 finishers.

CHRISTLETON won the Chester District Primary Schools Sports Day Team Competition at the Ellesmere Port Sports Village Athletics Track.

Christleton scored 85 points to finish ahead of runners-up Upton Heath with 50 points, and third-placed Upton Mill View with 37 points.

WEST CHESHIRE AC will host the second round of the Borders Road Running League on November 6.

The full list of dates and host clubs is: October 9 (Eryri Harriers), November 6 (West Cheshire), December 4 (Birkenhead), January 22 (Deeside), March 12 (Wirral), April 9 (Helsby), April 26 (Wrexham).

FIXTURES for West Cheshire AC this weekend include the final round of the Under 13 and Under 15 Youth Development Track and Field League at Bebington Oval.

Nick Pagan
Nick Pagan

Latest posts by Nick Pagan (see all)

Posted by Nick Pagan
12th July 2016
General

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

News Menu