Sophie Spearheads English Challenge

SOPHIE PERCIVAL is celebrating success for her club and country.

The talented West Cheshire Athletic Club thrower powered her way to victory for England at the Welsh Under 20 International Match in Cardiff after launching the womens javelin to a new personal best distance of 42.08m.

Percival, who celebrates her 20th birthday this weekend, is a student at Chester University and is currently fifth for her age group on the UK under 20 womens javelin ranking lists.

The Ellesmere Port-based athlete also helped West Cheshire AC win promotion to the Under 17 and Under 20 Youth Development Track and Field League Division One North West with a double success story.

Percival hit 39.11m for top spot in the under 20 womens javelin and also spun the discus to a winning mark of 19.36m.

Alex Kearns, Matthew Pagan, James McMahon and Zac Barnsley also capitalised in West Cheshire`s home match at the Ellesmere Port Sports Village track by clocking a new under 20 mens 4x400m club record time of three minutes 41.9 seconds.

Pagan had earlier posted 11.2 seconds for victory in the 100m, while McMahon won the pole vault (3.60m), long jump (6.60m) and the discus (32.95m) alongside B winner Barnsley (21.10m).

English Schools Championship gold medallist George Hyde secured a hat-trick of victories in the under 17 mens hammer (36.50m), javelin (34.28m) and shot (15.70m), alongside B winners and team mates Jac Goodall (22.94m in the hammer), Sam Grinter (25.52m in the javelin), and Goodall (8.82m in the shot).

Goodall also won the under 17 mens 1500m steeplechase (5:22.7), and Will Rattray bagged success in the under 17 mens 100m hurdles (17.1) and discus (31.13m).

Dave Dentith (2:10.2) and Joseph Morrison (2:11.3) teamed up for a double success story in the under 17 mens 800m, while Ethan Greenland (9:56.1) and Patrick Tait (11:28.9) grabbed glory in the 3000m.

Josh Ford won the under 17 mens long jump (5.45m), and Charlie Douglas won the under 17 mens B 200m (24.7).

Georgia Barlow blasted her way to a double success story in the under 20 womens 100m (12.8) and 200m (26.4), while Katie Clarke won the 3000m (10:28.5), 1500m steeplechase (5:48.5) and B discus (13.92m).

Issy Clarke won both the under 17 womens 800m (2:27.6) and 1500m (5:04.4), while Maisie Tipping clocked a winning time of 47 seconds in the 300m hurdles, Isobel Griffin Morris spun the discus to a winning mark of 44.98m, and Emma Howe won the javelin with 39.69m.

Greenland, Morrison, Dentith and Douglas combined to secure the under 17 men success with a time of 3:48.2 in the 4x400m relay.

They were backed up by Alice Barnsley who was third in the under 17 womens long jump (4.39m), Alex Kearns who was second in under 20 mens 400m (57.0), Jake Gibson who was fourth in the under 17 mens B 100m (13.2), Harri Britton who secured third place in the under 17 mens 1500m (5:20), and Sophie Carter in the under 20 womens long jump.

MATCH RESULT: 1 West Cheshire AC 548 points; 2 Blackpool Wyre and Fylde 507; 3 Border Harriers 418; 4 M60 Nomads 345; 5 Bury AC 143; 6 Horwich RMI Harriers 60.

ENTRIES close this Friday for the U17 and U15 Combined Events Championships at Bedford being held on August 20 and 21, which incorporate the North, Midlands and Welsh Championships. Further details can be obtained by ringing 01924 457922 or emailing: judith@northernathletics.org.uk

ENTRIES are now open for the Cheshire County Multi-Events Championships being held at Macclesfield on Sunday, September 11. Further details can be obtained by ringing David Henshaw on 07958 118161 or by emailing: jmecheshire@outlook.com

FIXTURES this weekend include the Les Baldwin Memorial Wrexham Games at Queensway Stadium, on Saturday (11am start), the same day as the North Wales Half Marathon at Conwy (11am start), and the England Athletics Track and Field Championships and CAU Inter Counties Championships at Bedford.

The Helena Tipping Memorial 10k Road Race takes place on Sunday from Wrexham Industrial Estate (10am start).

The Wirral AC Endurance Track Series 5,000m Race takes place at Bebington Oval on Wednesday, (August 3), at 7pm, the same night as the Ponderosa Hill Race on the Horseshoe Pass (7pm start), and the Pie and Peas Five Miles Road Race at Moulton, near Winsford (7.30pm start).

WCAC win at the Oval

WEST CHESHIRE Athletic Club`s youngsters are celebrating a promotion campaign.

The Ellesmere Port Sports Village-based squad won the final round of the U13/U15 Youth Development Track and Field League at Bebington Oval to secure second spot overall in the Northern Premier Two Division.

Many new personal bests were achieved by the purple-vested team as they completed the league season in stylish fashion.

Lauren Jones catapulted herself to success in the under 15 girls pole vault with a new personal best clearance of 1.90m, having only started to vault last winter.

Ella Dimbylow (13.6 seconds) and Jodie Bemond (12.9) both clocked new personal bests for a double success story in the under 13 girls 70m hurdles, while Stephanie Jones (4.28m) won the under 13 girls long jump with a new personal best, and Issy Whittlestone grabbed glory in the B high jump with 1.20m.

Abigail Pawlett (12.0 seconds) and Emily Misantoni (12.3) teamed up for a double success story in the under 15 girls 75m hurdles, while Tamsin O`Keefe won the B long jump with 4.58m.

Michael Maxwell (1-35m) and Dylan Bugg (1.20m) combined for maximum points from the under 13 boys high jump, and Will Scott (31.02m) and Adam Howe (24.65m) teamed up for success in the under 15 boys discus.

Ewan Bradley cleared 2.80m for victory in the under 15 boys pole vault, while Isaac Tait (4:54.7) and Ethan Butler (5:08.1) both registered new under 13 boys 1500m personal bests for success, and Ivor Smith won the under 13 boys B shot put with 6.17m.

Ambre Richards, Stephanie Jones, Lara Battersby and Ella Dimbylow teamed up for a winning time of 56.2 seconds in the under 13 girls 4x100m relay.

Anna Crayston, Tamsin O’Keefe, Abigail Pawlett and Emily Misantoni combined to win the under 15 girls 4x300m relay in a new personal best time of 3:00.2.

Michael Ozoemelam posted new under 15 boys 100m (12.1) and 200m (25.5) personal bests alongside Harvey Culverhouse and Dan Pagan who clocked a new 200m best of 27.9.

Matthew Webb rounded the under 15 boys 300m in a new best of 42.4 alongside Sonny Dean (43.1) who then clocked 2:16.3 in the 800m alongside Harvey Tegg, who posted a new best of 2:29.9.

Matthew Douglas, Charlie Potts, Nathan Partington, Jacob Simmonds and Daniel Pond provided valuable point-scoring back-up in the under 15 boys events.

Ethan Stanworth clocked new under 13 boys 100m (13.2) and 200m (27.1) personal best times alongside Uzezi Onomerike and Isaac Tait in the short sprints, while Dylan Bugg and Henry Robinson (new 800m best of 2:43.3), Gabriel Ford, Alex Head, and Charlie Hyde, who hit a new under 13 boys personal best of 26.56m, added valuable support.

Emily Misantoni (44.6) and Lily O’Gorman (46.3) clocked new under 15 girls 300m personal best times alongside Anna Crayston (2:25.8) and Tamsin O’Keefe (2:27.4) with new 800m best times.

Molly Jones posted a new under 15 girls 1500m best time of 5:45.3 alongside sisters Laura and Chloe Mount, and Jessica Hall.

Ambre Richards clocked a new under 13 girls 75m best of 11.0 seconds, while Ella Dimbylow (21.3) and Lara Battersby (21.8) posted new 150m best times, alongside Imogen Pughe (new 1200m best of 4:13.5) and Lucia Pyne (4:15.8).

MATCH RESULT: 1 West Cheshire 499.5 points; 2 Leeds City 488.5; 3 Wirral 474.5; 4 Harrogate 428; 5 Kingston Upon Hull 423.5; 6 Rotherham 221.

OVERALL STANDINGS (after four rounds): 1 Leeds City 22 league points (2037 event points); 2 West Cheshire 1980.5 (18); 3 Wirral 1956 (18); 4 Harrogate 1818 (12); 5 Kingston Upon Hull 1814 (10); 6 Rotherham 1163.5 (4).

WEST CHESHIRE duo Isobel Griffin Morris and George Hyde represented England at Ashford, Kent, in the Home Countries Schools International Match.

Griffin Morris secured second spot in the discus, and Hyde finished fourth in the shot put.

WEST CHESHIRE AC member and Chester University student Sophie Percival has been selected to represent England in the womens javelin at an Under 20 Track and Field International at Cardiff on Wednesday this week.

WEST CHESHIRE AC will host the second round of the Borders Road Running League on Sunday, November 6.

The full list of dates and host clubs is: October 9 (Eryri Harriers); November 6 (West Cheshire); December 4 (Birkenhead); January 22 (Deeside); March 12 (Wirral); April 9 (Helsby); April 26 (Wrexham).

FIXTURES this weekend include West Cheshire`s final round of the U17/U20 Youth Development Track and Field League at Ellesmere Port Sports Village on Sunday (11.15am start for field events, and 11.40am start for track events).

George and Isobel Top of English Class

GEORGE HYDE and Isobel Griffin Morris have powered their way to national titles.

The West Cheshire Athletic Club duo were crowned English Schools Track and Field Championship title winners at Gateshead and will now represent England at the Home International Meeting in Kent this weekend.

Hyde hit a new personal best of 15.54m for victory in the intermediate boys shot put final, and Griffin Morris spun the intermediate girls discus to a winning mark of 39.18m.

Club colleague Emma Howe launched the intermediate girls javelin to a new personal best mark of 43.98m for third position.

Emily Ball hit 11.90m for sixth position in the senior girls shot put final and Evie Tipping achieved 39.59m for ninth spot in her junior girls hammer final.

Maisie Tipping clocked 47.10 seconds for seventh spot in her heat of the intermediate girls 300m hurdles, and Matthew Pagan finished third in a time of 49.94 seconds in his heat of the senior boys 400m.

WEST CHESHIRE celebrated a series of impressive performances at Warrington in the penultimate round of the Cheshire Track and Field League

Franklin Onomerike cleared a winning height of 1.45m in the under 17 mens high jump, while Will Scott (34.33m) and Matthew Webb (31.77m) combined for a double success story in the under 15 boys javelin.

Onomerike was backed up in his age group by David Dentith, Joseph Morrison, Alex Mason, Jac Goodall, Ethan Greenland, Patrick Tait, Rory Willson and Sam Grinter, while Scott and Webb were supported in the under 15 boys age group by Jacob Simmonds, Sonny Dean, Sion Roberts, Matthew Douglas, Ben Grinter, Aaron Scott, Charlie Clarke, Harvey Tegg and Paul Morrison.

Abigail Pawlett secured success in the under 15 girls high jump (1-50m) and shot (9.80m), alongside Emily Misantoni, Lauren Jones, Lily Moorhouse, Molly Jones, and Jess Hall.

Alan Littler, Liam Davoren, Bob Benson and Peter Smith teamed up for the senior men, while Beth McMahon and Lauren Dimbylow combined for the under 17 women alongside senior team mates Ellen McMahon, Ellie Robinson, Anest Muller, Joanne Lacking, and Anne-Marie Tait.

Ella Dimbylow, Lara Battersby, Stephanie Jones, Ambre Richards, Imogen Pughe, Fatoumatta Bojang, Isobel Whittlestone, Abigail Cartwright, Jodi Bemond, Isla Shillington, Dervla Desouza, Henrietta Duffey, Kate Braley, Nia Forshaw, Grace Scott, and Ceris Gaffney teamed up for the under 13 girls.

Ethan Stanworth, Dylan Bugg, Uzezi Onoemerike, Ben Mustafa, Henry Robinson, Gabriel Ford, Alex Head, Jack Brett, Harrison Lupton, Ethan Butler, Michael Maxwell, Ivor Smith, Leon Moorhouse, and Ben Milligan combined for the under 13 boys.

Harley Shakespeare-Wetton, Harry Bugg, Fergus Garland, Charlie McMullan, Zac Grinter, Leo Green, Carys Roberts, Ruby Wisbey, Martha Willetts, Sara Pearson, Jessica Lark, Milly Mustafa, Alice Lee, and Freya Harvey all starred for the under 11 team.

TEAM RESULTS

MALE: 1 West Cheshire 272 points; 2 Warrington 271; 3 Colwyn Bay 229; 4 Macclesfield 213; 5 Vale Royal 154; 6 Handforth & Wilmslow 121; 7 Salford Met 95.

FEMALE: 1 Warrington 263; 2 West Cheshire and Macclesfield 198; 4 Salford Met 182; 5 Colwyn Bay 125; 6 Vale Royal 70; 7 Handforth & Wilmslow 69.

UNDER 11s: 1 Macclesfield 150; 2 West Cheshire 126; 3 Vale Royal 118; 4 Warrington and Salford Met 95; 6 Colwyn Bay 45; 7 Handforth & Wilmslow 29.

MARK DAVIES of West Cheshire AC finished third at the Deestriders Off Road Race at Shotton, clocking 27 minutes 51 seconds.

He was backed up by club colleagues Graham Wells (sixth in 28:26), George Dewhurst (16th in 30:17), Andy Carter (21st in 30:54), Bob Benson (34:30), Mark Povey (39:53), Tony Kennedy (37:18), Brian Beattie (41:58), and David Brierley (49:25).

ROSEMARY Rogers of West Cheshire AC completed the Tour of Merseyside Race Series in a time of seven hours 22 minutes, a series of six races in seven days to secure 13th position in the women`s standings out of 122 finishers.

CHRISTLETON won the Chester District Primary Schools Sports Day Team Competition at the Ellesmere Port Sports Village Athletics Track.

Christleton scored 85 points to finish ahead of runners-up Upton Heath with 50 points, and third-placed Upton Mill View with 37 points.

WEST CHESHIRE AC will host the second round of the Borders Road Running League on November 6.

The full list of dates and host clubs is: October 9 (Eryri Harriers), November 6 (West Cheshire), December 4 (Birkenhead), January 22 (Deeside), March 12 (Wirral), April 9 (Helsby), April 26 (Wrexham).

FIXTURES for West Cheshire AC this weekend include the final round of the Under 13 and Under 15 Youth Development Track and Field League at Bebington Oval.

WCAC Endurance League June 2016

No change in both male and female top three places, but Mark and Andy continue to pull away, as do Ellie and Anest. See http://www.westcheshireac.co.uk/roadracing/pointscomp/

WCAC hold their own at home

WEST CHESHIRE Athletic Club`s seniors produced a battling display in their penultimate Division One home match of the season.

The Ellesmere Port Sports Village-based squad secured third position at the third round of the Northern Track and Field League.

Shona Valentine, who will miss the final round due to her marriage, demonstrated the team’s fighting spirit with a memorable run in her leg of the 4x400m relay by overtaking two rivals to secure the squad of Beth McMahon, Alice Jennings and Danielle Erskine second spot in 2:18.0.

Valentine had contributed only seconds earlier towards a team victory in the 4x100m relay alongside Alice McMahon, Georgia Barlow and Erskine who clocked 49.3 seconds.

Jennings added 68 seconds in the 400m hurdles, 16.8 seconds in the 100m hurdles, 1.50m in the high jump, 63.5 seconds in the B 400m, and 9.83m in the B triple jump, and was backed up by Erskine’s 5.08m long jump, 9.98m triple jump, 77.3 seconds in the B 400m hurdles, 17.6 seconds in the B 100m hurdles, and 22.17m in the B javelin.

Alice McMahon (12.6 in 100m and 25.5 in 200m) joined forces in the short sprints with Georgia Barlow (12.8 in B 100m and 26.5 in B 200m), while Issy Clarke (2:27.7 in 800m), Beth McMahon (2:33.8 in B 800m), Ellie Robinson (1500m), Lisa Davies (B 1500m), Joanne Lacking (3000m), and Anest Muller (B 3000m) contributed points from the middle distance and endurance races.
Emily Ball spun the discus to a winning distance of 37.49m and added valuable points from the javelin (26.12m and shot (11.47m), alongside Georgina Moulton (16.36m in B discus, and 5.54m in B shot).

Alice Barnsley (4.21m in B long jump) and Debra Erskine (24.37 in the hammer) completed the purple-vested female contingent.

Team manager Dave McKay led by example with a winning throw of 56.38m in the javelin, 11.65m in shot, 19.3 in 110m hurdles, 45.83m in hammer, 31.48m in discus, 9.84m in B triple jump, and 1-55m in the B high jump).

Newly crowned North West Schools decathlon champion James McMahon contributed 6.46m in the long jump, 3-50m in the pole vault, 30.44m in the B discus, and 9.10m in the B shot.

Alan Littler (1.65m in high jump, 16.15m in B hammer, and 22.79m in the B javelin) was supported by Mark Hearn (11.8 in 100m and 51.4 in 400m), Josh Ford (24.8 in 200m, and 5.10m in B long jump).

Richard Farley (2:00.9 in 800m and 10.83m in triple jump), Joseph Morrison (2:09.5 in B 800m), Ethan Greenland (1500m), Mark Davies (3,000m steeplechase and B 1500m), Andy Carter (5,000m and B 3000m steeplechase), and Dave Alexander (5,000m) posted middle distance and endurance running points.

Zac Barnsley (12.0 in B 100m), Liam Davoren (25.5 in B 200m), and Alex Kearns (55.3 in B 400m) accounted for West Cheshire`s other importance point-scoring performances.

MATCH RESULT: 1 Preston 390 points; 2 Wakefield 377; 3 West Cheshire 346; 4 Kingston Upon Hull 328; 5 City of Sheffield 316; 6 Blackburn 288.

SIX West Cheshire AC members will be representing Cheshire at this Friday and Saturday`s English Schools Track and Field Championships being held at Gateshead.

George Hyde, Matthew Pagan, Emma Howe, Isobel Griffin Morris, and Evie and Maisie Tipping will line-up for their county, while Ewan Bradley and Ethan Milligan have been named as reserves.

CHESHIRE celebrated a 243-201 points success in their annual Year Seven Track and Field Match against Merseyside on Monday night at the Ellesmere Port Sports Village Track.

FIXTURES for this season`s North Staffs Cross Country League series have been released.

Round One, on Saturday, October 1, will be held at Knights Grange, Winsford, and the second round will be staged at Park Hall Country Park, on Saturday, October 29; while round three is at Keele University on Saturday, November 19; and the final round is at Stafford Common on Saturday, December 17.

FIXTURES this weekend for West Cheshire AC include the third round of the Cheshire Track and Field League at Warrington`s Victoria Park on Sunday (12 noon start).

NO TRAINING THIS MONDAY AND THURSDAY

Please note: There is NO training at Stanney track this Monday (July 4) and Thursday (July 7). Tonight`s cancellation of hurdles training is due to a Cheshire v Merseyside Year 7 Schools Match. Thursday`s cancellation is because the Chester Primary Schools Athletics Championships is taking place on that night.

News Menu