WCAC Road Running Championship 2016

Andy, Graham and Mark make up the male top three after local races Chester Half-marathon and Christleton 5k, Clare, Anest and Lisa make up the female – see http://www.westcheshireac.co.uk/roadracing/competition/roadrunchamps

WCAC Win at Witton

WEST CHESHIRE Athletic Club have taken another big step towards promotion.

The Ellesmere Port Sports Village-based outfit`s under 17 and under 20 squad secured a team success at the second round of the Youth Development Track and Field League held at Blackburn`s Witton Park.

Maisie Tipping, Emma Howe, Lauren Dimbylow and Alice Barnsley combined to celebrate victory in the under 17 womens 4x100m relay.

Tipping grabbed glory with a new 300m hurdles personal best before adding valuable points from the 200m and 300m, alongside Howe who delivered success in the javelin, Dimbylow who won the 80m hurdles and high jump, Keane Harrison who won the B javelin and B 300m, and Beth McMahon.

Georgia Barlow continued her impressive form on the back of a double success at the Cheshire Championships by winning the under 20 womens 100m at Blackburn.

She was backed up by Georgina Moulton who won the discus, and by Katie Clarke who secured success in both the 3000m and in her 1500m steeplechase debut.

George Hyde powered his way to victory in the under 17 mens shot put alongside B winner and team mate Will Rattray.

Ethan Milligan catapulted his way to top spot in the high jump alongside B winner Franklin Onomerike.

David Dentith celebrated success in the B 400m, while Christy Mageean finished second in the 800m, and the other important under 17 points scorers included Ewan Brandon, Jake Gibson, Alex Mason, Harri Britton, Josh Ford, Rory Willson, and Ethan Greenland.

Mageean teamed up with Brandon, Dentith and Gibson for victory in the 4x100m relay.

Zac Barnsley and James McMahon wrapped up West Cheshire`s impressive performance by contributing valuable points in the under 20 men’s events.

ABI PAWLETT of West Cheshire AC clocked a new under 15 girls 75m hurdles personal best of 11.92 seconds at Trafford’s Bank Holiday Monday Meeting to better her previous best time of 12.18, and long jumped 4.89m.

PAM ACKROYD of West Cheshire AC celebrated a huge new personal best time at the Birkenhead Park 5km parkrun. Ackroyd, who has been training hard with West Cheshire AC members at Thursday evening sessions on the Ellesmere Port Sports Village track, posted 24 minutes 37 seconds which improved her previous best by 77 seconds.

Her son, Ethan, also clocked a new personal best time of 16:59 at Birkenhead Park to finish fourth overall and first in his age category.

ANEST MULLER was the first lady finisher at the Ellesmere Port 5k parkrun. The West Cheshire AC race ace posted 20 minutes 46 seconds, ahead of team mates Rob Freeman (10th in 21:18), Liam Farrell (11th in 21:26), Imogen Pughe (second lady in 21:42), Vince Hodges (15th in 22:24), Clare Mallon (third lady in 23:19), Rosemary Rogers (sixth lady in 24:22), Peter Smith (36th in 24:24), Harvey Tegg (37th in 24:29), Paul Morrison (40th in 24:55), and Dave Hough (55th in 27:41).

CHRISTLETON, The Queen’s School, and Neston all secured success at the West Cheshire AC Schools Track and Field Cup competition.

Christleton won the combined boys and girls competition with 186 points, ahead of Neston with 162 points and third-placed Whitby with 144 points.

Queen`s School won the girls event with 127 points, ahead of Christleton with 113, and Whitby with 85.

And Neston won the boys competition with 85 points, ahead of runners-up Christleton on 73, and third-placed Ellesmere Port Catholic High with 68.

THE first round of the Deestriders Off Road Grand Prix will be held on Thursday, (June 2), from Tata Sports and Social Club, Shotton (7.30pm start).

Other rounds are scheduled to take place at the same venue on Thursday, July 7 (7.30pm), Thursday, August 4, (7.30pm), and Friday, September 2 (7pm).

WEST CHESHIRE AC fixtures this weekend include the second round of the Cheshire Track and Field League at Longford Park Stadium, Trafford, on Saturday (11.30am start), and the second round of the Northern Seniors Track and Field League at Woodburn Road Stadium, Sheffield (11.30am start).

Forthcoming fixtures include the Birkenhead Park Five Miles Road Race on Wednesday, June 8, (7.30pm), preceded at 7pm by a young athletes race.

Club bests at Christleton

ANEST MULLER and Lisa Davies demonstrated record-breaking form at the Christleton 5k Road Race.

The West Cheshire duo smashed age group club records, with Muller clocking a new over-35 womens best of 19:56 for eighth spot in her age category, and Davies posting 21:41 for a new over-45 womens best to secure third position in her age category.

They were supported by Ellie Robinson who was eighth in her over-40 age group with 20:43, Anne-Marie Tait (seventh over-45 lady in 24:26), and Kay Hayes (11th over-35 lady in 24:28).

West Cheshire AC under 20 year old distance runner Christy Mageean clocked 16:47 seconds to secure 69th position, just eight places in front of club mate Dave Alexander who achieved 16:59 for eighth spot in his over-45 age group.

Rob Little continued his impressive form on the back of the Chester Half Marathon, posting 17:15 for 94th position at Christleton, clocking an identical time to Mark Davies who finished 100th.

Graham Wells completed the flat and fast course in 17:47 for 129th position, and was backed up by Ian Gloyne-Phillips (142nd in 17:56), Andrew Clague (154th in 18:19), and Andy Carter (166th in 18:28).

Dave Bish won his over-70 age group category with 23:25, ahead of Brian Beattie, who was fourth in the same age group with 26:01.

EWAN BRADLEY catapulted his way to a winning height of 3.05m in the under 15 boys pole vault at South Leeds Stadium. Bradley achieved the English Schools qualifying standard, and was backed up by team mate Adam Howe who won the B event with 1.80m.

Bradley also added points in the 80m hurdles, and was supported in his age group by Harvey Culverhouse, Michael Ozoemelam, Sam Paton, Jacob Simmonds, Sonny Dean, Harvey Tegg, Sion Roberts, Charlie Potts, Matthew Webb, Will Scott, and Daniel Pond.

Dylan Bugg, Isaac Tait, Michael Maxwell, and Ethan Butler all celebrated success in the under 13 boys competition.

Bugg won the 800m, while Tait and Butler combined for A and B 1500m victories, and Maxwell won the high jump and B 75m hurdles.

The quartet were backed up by Uzezi Onomerike, Gabrial Ford, Henry Robinson, Leon Moorhouse, and Ivor Smith.

Evie Tipping and Raimi Harrison delivered a double success for West Cheshire in the under 15 girls hammer. The duo were supported by Chloe Mount, Harriet Alexander, Emily Misantoni, Tamsin O’Keefe, Molly Jones, and Lauren Jones.

Nia Forshaw (B high jump) and Lucia Pyne (B 1200m) secured success in the under 13 girls age group. The pair were backed up by Emma Ashcroft, Ella Dimbylow, Lara Battersby, Stephanie Jones, Imogen Pughe, and Jodi Bemond.

MATCH RESULT: 1 Wirral 536 event points (6 league points); 2 Leeds City 533 (5); 3 Kingston Upon Hull 493.5 (4); 4 Harrogate 487 (3); 5 West Cheshire 481.5 (2); 6 Rotherham 361 (1).

OVERALL POSITIONS (after two rounds): 1 Leeds City 1060 (11); 2 Wirral 1014.5 (10); 3 West Cheshire 1005 (7); 4 Kingston Upon Hull 959.5 (6); 5 Harrogate 956 (6); 6 Rotherham 713 (2).

MIKE LAMB was presented with the John Young Memorial Award at the Cheshire AA Track and Field Championships at Macclesfield.

The hardworking West Cheshire AC official was recognised by Cheshire County Athletic Association for his contribution over many years at cross-country, road running and track and field competitions.

FIXTURES this weekend include West Cheshire AC’s second round of the Youth Development Under 17/20 Track and Field League match at Blackburn on Sunday (11.15am start for field events, and 11.40am start for track events), the same day as the Rock N Roll Liverpool Half Marathon and Marathon, from the Albert Dock (9am start).

Age Group Records at Christleton

Lisa Davies and Anest Muller set respective FV45 and FV35 WCAC records at the Christleton 5k on Friday May 20th. See http://www.westcheshireac.co.uk/roadracing/5ktimes; see also http://www.westcheshireac.co.uk/roadracing/roadperform for Mike Lamb`s progression of age group records at each distance.

County Golds Galore at Macclesfield

WEST CHESHIRE Athletic Club members pocketed 35 gold medals at the Cheshire Track and Field Championships.

The Ellesmere Port Sports Village-based outfit impressed at the annual two-day fixture held at Macclesfield where they also secured 13 silver medals and 16 bronze awards.

Isaac Tait celebrated a double success story with victories in the under 13 boys 800m (2:24.44) and 1500m (4:55:83), alongside double winner Abi Pawlett who claimed the under 15 girls high jump (1-54m) and shot put (8.96m) titles.

Dave McKay grabbed glory in the senior men`s discus (32.30m), shot put (11.29m), hammer (45.41m), and javelin (52.73m), while James McMahon scored a hat-trick of titles from the under 20 men`s long jump (6.45m), shot put (10.80m), and 110m hurdles (15.39 seconds).

Ethan Milligan catapulted his way to a personal best of 1.92m to win the under 17 mens high jump and added a victory 24 hours later in the triple jump (11.30m), while Will Scott powered his way to top spot in the under 15 boys javelin (30.25m) and discus (27.93m).

Evie Tipping threw the under 15 girls hammer to a winning distance of 37.09m, while Emma Howe launched the under 17 womens javelin to a winning mark of 37.39m, George Hyde hit 14.43m for success in the under 17 mens shot put, and Sophie Percival nailed 39.81m for victory in the under 20 womens javelin.

Katie Clarke rounded the under 20 womens 3,000m in a winning time of 10:48:33, and Georgia Barlow blasted her way to success in the under 20 womens 200m in 25.95 seconds, while Isobel Griffin Morris spun the under 17 womens discus to a winning mark of 37.69m.

Ethan Butler cleared 1.25m for victory in the under 13 boys high jump, while Lara Battersby won the under 13 girls discus with 13.34m, and Lauren Dimbylow clocked 13.87 seconds for success in the under 17 womens 80m hurdles.

Matthew Pagan (49.37), Mark Hearn (51.37) and Shona Valetine (60.03) won the under 20, senior men`s and senior women`s 400m titles, while Sonny Dean was crowned under 15 boys 800m champion with a time of 2:14:53, and Richard Farley clocked 4:19.62 for success in the senior mens 1500m.

Daniel Berg (43.50m) and Debra Erskine (22.96m) won the under 17 mens and senior womens hammer competitions, while Alan Littler cleared 1-65m for victory in the senior men`s high jump, Ewan Bradley achieved a winning height of 2-80m in the under 15 boys pole vault, and Danielle Erskine long jumped to success with 4.90m in the senior women`s event.

ROBERT LITTLE headed West Cheshire AC`s charge at the Chester Half Marathon, clocking a time of one hour 20 minutes 32 seconds for 43rd position.

He was followed home by Andrew Clague (12th over-45 man in 1:24:34), Graham Wells (10th over-40m man in 1:24:37), Andy Carter (14th over-45 man in 1:25:54), Joe Foy (first over-60 man in 1:26:53), Ian Gloyne-Phillips (163rd in 1:28:31), Antony Woodall (189th in 1:29:05), Willie McGarrell (281st in 1:31:21), Stephen Cunningham (289th in 1:31:39), Heather McLintock (ninth over-40 lady in a new pb of 1:37:40), Lisa Davies (seventh over-45 lady in 1:40:32), Simone Tondelloni (1178th in 1:46:58), Clare Mallon (1349th in 1:48:58), Rosemary Rogers (first over-65 lady in 1:54:13), David Bish (first over-70 man in 1:54:46), Brian Brattie (second over-70 man in 1:56:57), Mark Povey (2318th in 1:59:30), Sarah Hughes (2513th in 2:01:30), and Lorrie McFaul (2946th in 2:05:12).

Mark Kibiwott Kangogo of Run-Fast was this year`s winner with a time of 1:03:58, followed by Jonah Chesum, also of Run-Fast (1:05:50) and Mohammad Aburezeq of Altrincham and District AC (1:06:16). The first woman was Julie Briscoe of Wakefield District Harriers & AC who finished in a time of 1:17:21 followed by Rachel Doherty of Higham Harriers (1:18:07) and Joasia Zakrzewski of Durham City Harriers & AC (1:20:52).

FIXTURES this weekend include the Christleton 5k Road Race on Friday (7.15pm start), and West Cheshire AC`s second round of the Youth Development Under 13/15 Track and Field League match at South Leeds (11am start).

The annual West Cheshire AC Schools Track and Field Cup Match takes place on Thursday, May 26, at the Ellesmere Port Sports Village Athletics Track (4pm start).

WCAC Road Running Championship 2016

Andy and Clare still ahead after Mid-Cheshire 5k, with Graham and Anest not far behind – see http://www.westcheshireac.co.uk/roadracing/competition/roadrunchamps

Wests Go East to Wakefield

WEST CHESHIRE Athletic Club produced a solid start to life in the top flight.

The Ellesmere Port Sports Village-based senior men`s and women`s squad finished fourth in their first ever North of England Track and Field League Division One appearance.

Sophie Percival, Ethan Milligan, and Dave McKay all celebrated individual victories at the fixture staged in blistering hot conditions at Wakefield.

Percival, a student at the University of Chester, launched the javelin to a winning mark of 39.94m and hit a new shot put personal best of 11.31m alongside B winner Kelly Baker (10.30m).

Milligan elevated himself to a winning clearance of 1-90m in the high jump, and McKay threw the javelin to a winning distance of 54.33m.

Andrew Clague won the B 3,000m steeplechase in a time of 11 minutes 23.9 seconds and provided back-up for Tom Booth who finished third overall in 10:56.5.

Booth also clocked 17:58.2 in the 5000m alongside Clague who clocked 18:17.1, and Booth added important points from the pole vault (2.40m), 400m hurdles (71.6) and B 110m hurdles (22.4).

Zac Barnsley sprinted to times of 11.9 and 25.9 seconds in the 100m and 200m alongside James McMahon in the B 100m (11.9) and Liam Davoren in the B 200m (25.4).

Alex Kearns clocked 54.5 in the 400m alongside Alan Littler who posted 57.6 in the B race.

Richard Farley rounded the 800m in 2:02.7 and the B 1500m in 4:56.4), while Ethan Greenland clocked a new personal 800m best of 2:14.0 in the B race, and posted 4:39.2 in the 1500m.

McKay, who secured good points from the 110m hurdles, hammer, discus, triple jump and shot, was supported by Richard Stocker who was second in the B shot (10.93m), third in the discus (36.91m), and third in the B hammer (32.31m).

McMahon (6.39m) and Milligan (5.63m) combined in the men`s long jump, and Milligan triple-jumped 11.59m.

Alice McMahon headlined in the short sprints, with times of 12.8 and 26.0 alongside Shona Valentine (13.3) and Georgia Barlow (27.0), before Valentine (61.8) and Maisie Tipping (65.1) teamed up in the 400m.

Katie Clarke posted a new 3000m personal best of 10:51.8, alongside Ellie Robinson (12:22.5), who also rounded the 800m in a personal best 2:35.0. Lisa Davies earned valuable points in running times of 2:48.2 in the 800m and 5:48.5 in the 1500m.

Alice Jennings clocked 70.1 in the 400m hurdles alongside B winner Danielle Erskine (76.2), and the duo combined in the 100m hurdles with times of 17.3 and 17.8 respectively, as well as in the long jump with Erskine nailing 4.97m and Jennings 4.44m, and in the triple jump with Erskine hitting 9.46m, and Jennings managing 9.23m.

Jennings cleared 1.55m in the high jump alongside Tipping (1.40m), while Debra Erskine hit 24.31m in the hammer alongside Percival (21.19m) who also achieved 27.07m in the discus.

McMahon, Valentine, Barlow and Danielle Erskine then teamed up for a winning time of 50.1 in the 4x100m relay.

MATCH RESULT: 1 City of Sheffield 353 points; 2 Preston 341.5; 3 Wakefield 335.5; 4 West Cheshire 306; 5 Kingston Upton Hull 297; 6 Blackburn 227.

MARK DAVIES of West Cheshire won the Delamere 5k parkrun in a new personal best time of 18:31, ahead of clubmates Alex Staniforth (fifth in 19:17), Rory Willson (13th in 20:05), Tamsin O\’Keefe (second lady in 21:53), Cara Henshall (fourth lady in a new pb of 22:52), Lily Moorhouse (22nd lady in 27:41), Ellie Finn (44th lady in 29:13), and Leon Moorhouse (298th in 39:01).

Vince Hodges (12th in 22:11) was West Cheshire\’s first finisher at the Ellesmere Port 5k ParkRun, ahead of Harvey Tegg (14th in 22:14), Liam Farrell (15th in 22:15), Louis Tegg (28th in 23:57), Tony Kennedy (30th in 24:04), Rosemary Rogers (fifth lady in 25:14), and Dave Hough (47th in 27:10).

ALEX STANIFORTH will provide an illustrated talk and book signing this Friday about his expeditions to Mount Everest.

The Chester-born adventurer will present the gripping true story of his journey, from his hometown to the top of the world – Mount Everest.

The long distance runner, aged 20, faced obstacles through childhood such as epilepsy, stammering, mental health problems and bullying, to eventually become part of the two biggest disasters in Everest history.

Both attempts to reach the summit ended in tragedy with the 2014 avalanche, and last year, where he narrowly survived the avalanche triggered by the Nepal earthquake.

His debut book ICEFALL, endorsed by Bear Grylls, tells an inspirational account of overcoming adversity and this is your chance to hear the experiences first-hand and get a signed copy.

The talk and book signing, being hosted by West Cheshire Athletic Club, will take place at Cheshire County Sports Club, Plas Newton Lane, Upton By Chester, CH2 1PR, this Friday, (May 13), with doors opening at 6.30pm, the talk starting at 6.45pm, and the event scheduled to finish at 8.30pm.

The cost of the event is £5 (inclusive of hot drinks and refreshments), which is payable on the door.

ENTRIES are being taken this Saturday and Sunday at the Cheshire County AA Track and Field Championships being held at Macclesfield. Further details can be obtained online at: www.cheshireaa.com

FIXTURES this weekend include the Chester Half Marathon on Sunday (9am start).

WCAC Endurance League, April 2016

Nothing and next to nothing to choose between top two men Andy and Mark, and women Anest and Ellie, with Dave and Clare still in third. See http://www.westcheshireac.co.uk/roadracing/pointscomp/

League success at Bury and Prestatyn

WEST CHESHIRE Athletic Club blasted their way to an emphatic victory at Bury.

The purple-vested under-17 and under-20 juniors celebrated a 92-point winning margin in the opening round of their Youth Development Track and Field League campaign.

Sophie Percival and George Hyde spearheaded the Ellesmere Port Sports Village-based outfit`s charge to success by each securing a hat-trick of victories.

Percival spun the under 20 womens discus to a mark of 24.06m, hit 37.29m in the javelin, and powered her way to success with 10.62m in the shot.

Hyde provided solid back-up after hitting 14.68m in the under 17 mens shot, throwing the hammer to a mark of 38.32m, and launching the javelin to 31m.

Georgia Barlow celebrated an under 20 womens sprint double in the 100m (13.2) and 200m (27.1), while Isobel Griffin Morris grabbed glory in the under 17 womens discus with 37.88m, and Lauren Dimbylow cleared 1-45m for victory in the under 17 womens high jump.

Maisie Tipping clocked a winning under 17 womens 300m time of 45.8 seconds, while Emma Howe nailed a winning under 17 womens javelin throw of 36.78m.

Other important womens squad point scorers included Katie Clarke (second in the 3000m with 10:55.7), Issy Clarke (second in the u17 womens long jump with 3.85m), Georgina Moulton (first B discus with 15m, first B javelin with 8.11m, and first B shot with 6.04m), Alice Barnsley (second u17 womens long jump with 4.07m), and Keane Harrison (second B u17s 300m with 47.9).

The u17 womens quartet of Dimbylow, Howe, Barnsley, and Tipping won the 4x100m relay in 56.3 seconds, and the u20 womens 4x100m team of Percival, I Clarke, McMahon, and Barlow posted 55.9 for second spot.

James McMahon achieved maximum points in the u20 mens shot (10.65m) and long jump (6.24m), and was backed up by Ethan Milligan who cleared a winning height of 1-80m in the u17 mens high jump.

Ethan Greenland (9:53.1) and Rory Willson (11:01.4) were A and B under 17 mens 3000m winners, while Daniel Berg won the u17 mens hammer (42m), Will Rattray was first B in shot (8.17m), and Alex Kearns won the B 100m (12.2).

The mens team received important support from Charlie Douglas (fourth in u17 mens 100m with 12.8), Jake Gibson (sixth B in u17 mens 100m with 14.0), Josh Ford (second in u17 mens B 400m with 59.9), David Dentith (second in u17 mens 1500m with 4:31.7), Patrick Tait (second in u17 mens B 800m with 2:40.5), and Jac Goodall (second in u17 mens B 1500m with 4:37.8).

MATCH RESULT: 1 West Cheshire 465 points; 2 Border Harriers 373; 3 Blackpool, Wyre & Fylde 364; 4 M60 Nomads 324; 5 Bury 236; 6 Horwich RMI Harriers 173; 7 Hyndburn 23.

WEST CHESHIRE Athletic Club secured no fewer than 11 prizes at the final round of the Borders Road Running League.

And both mens and womens teams secured their places in Division One next season after a series of noteworthy performances at Prestatyn.

Katie Clarke, Anest Muller, and Ellie Robinson completed the campaign with awards in their respective age groups, with Clarke winning the under-20 prize, Muller finishing third female overall, and Robinson achieving second spot overall in her over-40 age group.

Bob Freeman celebrated success in his over-60 age group ahead of third-placed Bob Benson, while Ethan Greenland and Brian Beattie were runners-up in the under-20 and over-70 men`s age groups respectively.

Graham Wells secured fourth place overall in his over-40 age group, while Andy Carter and Andrew Clague finished fifth and sixth respectively in the over-45 age category, and Dave Tiernan finished fifth overall in his over-50 age group.

Tom Booth headed the West Cheshire charge at the final round, covering the 6.9km course in a time of 24 minutes 39 seconds for 16th position, ahead of Dave Alexander (20th in 24:56) and Mark Davies (21st in 25:02); Graham Wells (32nd in 25:38), Ethan Greenland (33rd in 25:40), Daniel Mitchell (43rd in 26:05), Ian Gloyne-Phillips (45th in 26:14), Andy Carter (55th in 26:27), Alex Staniforth (61st in 26:41), Andrew Clague(68th in 27:02), John Parlevliet (72nd in 27:14), Dave Tiernan (73rd in 27:19), and debutant Christopher White (81st in 27:27).

Katie Clarke finished fourth lady in 27:33, ahead of Anest Muller (ninth lady in 28:27), Ellie Robinson (27th lady in 30:24), Lisa Davies (37th lady in 31:39), Clare Mallon (46th lady in 32:55), Tony Kennedy (166th in 33:19), Pam Ackroyd (50th lady in 33:27), Peter Smith (168th in 34:26), David Bish (first over-70 man in 34:39), Kay Hayes (61st lady in 35:11), Lorraine McFaul (71st lady in 36:15), Brian Beattie (third over-70 man in 37:58), and Dave Brierley (184th in 44:04).

FINAL TEAM POSITIONS
MEN Division One: 1 Wirral 2200 points; 2 Wallasey 2498; 3 West Cheshire 3353; 4 Buckley 3808; 5 Helsby 4954; 6 Abergele 5219; 7 Chester Tri 8104.

Division Two: 1 Deestriders 2784; 2 Prestatyn 3084; 3 Ellesmere Port 5662; 4 Cybi Striders 6360; 5 Wrexham 6885; 6 Eryri 7117; 7 Tattenhall 7586; 8 Wrecsam Tri 8617; 9 Deeside 9635; 10 Birkenhead 11207.

WOMEN Division One: 1 Chester Tri 349; 2 Helsby 625; 3 Buckley 769; 4 Wirral 809; 5 West Cheshire 822; 6 Tattenhall 852; 7 Ellesmere Port 1777.

Division Two: 1 Wallasey 500; 2 Prestatyn 512; 3 Abergele 645; 4 Eryri 826; 5 Deestriders 960; 6 Cybi Striders 1310; 7 Wrexham 2650; 8 Wrecsam Tri 2769; 9= Birkenhead and Deeside 3150.

VETERANS: 1 Wirral 1767; 2 Wallasey 2178; 3 Buckley 2258; 4 West Cheshire 2579; 5 Chester Tri 3015; 6 Helsby 3703; 7 Prestatyn 5113; 8 Deestriders 5204; 9 Abergele 5476; 10 Ellesmere Port 6908; 11 Tattenhall 7086; 12 Wrecsam Tri 8675; 13 Cybi Striders 8947; 14 Eryri 9091; 15 Wrexham 9823; 16 Birkenhead 12745; 17 Deeside 14304.

WIRRAL AC are organising their Open Medal Meeting at Bebington Oval, on Sunday May 8, (11am start).

ENTRIES are being taken on both days of the Cheshire County AA Track and Field Championships being held at Macclesfield, on Saturday and Sunday, May 14 and 15, and further details can be obtained online at www.cheshireaa.com

FIXTURES this weekend for West Cheshire AC include the first round of the Northern Track and Field League Division One at Wakefield on Saturday.

News Menu