County vests indoors; cross-country out

FOURTEEN West Cheshire AC youngsters have been selected to represent Cheshire.

Matthew Webb, Harvey Tegg, Tom Weaver, Michael Maxwell, and Ethan Butler will compete for the county under 13 boys team at the North-west Regional Sportshall Athletics Finals being held at Sportcity, Manchester, on Saturday, March 5.

The quartet of Abi Pawlett, Anna Crayston, Tamsin O`Keefe and Emma Ashcroft will line-up for the Cheshire under 13 girls squad.

Beth McMahon will compete for the Cheshire under 15 girls, and the quartet of Ewan Brandon, Josh Ford, David Dentith, and Jac Goodall will be members of the county under 15 boys squad.

CARYS ROBERTS, Zak Dean and Eleanor Williams will be targeting a clean sweep of victories at the West Cheshire AC Schools Cross Country Race Series at Ellesmere Port Sports Village Athletics Track this Saturday (9.15am registration for a 10am start).

Roberts has already celebrated a hat-trick of victories in the year five girls age group races and will contest the event this weekend alongside nearest challengers Jessica Hennessey (Newton), Martha Willetts (Tarvin), Georgina Duffey (Childer Thornton), and Scarlett Ross (Tarporley).

Dean has secured a winning treble in the year five boys age group where he heads nearest rivals Fergus Garland (Childer Thornton), Dan Willetts (Tarvin), and Louis Tegg (Childer Thornton).

Williams has won all three rounds so far in the year three girls age group, and faces competition from Ella Hims (Childer Thornton) and Cerys Rowlands (Woodlands) who are currently second and third respectively.

Jessica Lark, of Upton Heath, will be eyeing a third victory in the year four girls race, but will be tracked by other medal contenders Sara Pearson (Frodsham Manor House), Darcey Fay (Helsby Hillside), Ruby Carlile (Guilden Sutton), and Isabella Rimmer (Overleigh St Marys).

Joseph Ireland, from Mill View, will be aiming to complete his campaign in the year three boys race with a third race win, but faces competition from Henry Copelin of Eaton, Henry Jones (St Lukes), and Joshua Oates (Newton).

Reece Munro of Eccleston heads the year four boys standings ahead of the final round, where he will face competition from closest rivals Ben Grantham (Bishop Wilson), William Line (Tarporley), and Alex Gray (Newton).

Holly Weedall, from Cuddington, is one win away from claiming the year six girls title after grabbing victories at the last two rounds.

Her nearest opponents are Childer Thornton duo Imogen Pughe and Lara Battersby, Sophie Grainger from Boughton Heath, and Stephanie Jones from Christleton.

Ted Bolton, also from Christleton, and William Sutcliffe (Mill View) are joint leaders in the year six boys age group, ahead of nearest challengers Thomas Doherty (The Firs) and Henry Robinson from Waverton.

Dylan Bugg (Tarporley), Upton High pair Ethan Dawson and Matthew Holtom, and Ethan Butler (Christleton) will battle it out for the year seven boys title.

Charlotte Walker (Tarporley) is lining up a third win to secure success in the year eight girls event, but faces competition from her sister, Nina, Mimi Jayaram of Abbeygate, and Emily Page from Christleton.

Harvey Tegg (Wirral Grammar) tops the year eight boys standings ahead of respective Upton, Christleton and Neston duos Jack Hollins and Matthew Douglass, Dylan Moore and James Moore, and Liam Farrell and Aaron Scott, who are all in contention for medals.

ROB FREEMAN clocked 21 minutes 26 seconds for third spot at the Ellesmere Port 5km parkrun held at Whitby Park, ahead of other West Cheshire AC finishers Harvey Tegg (sixth in 22:20), Fergus Garland (ninth in 23:14), Imogen Pughe (first lady in 24:11), Louis Tegg (18th in 25:41), Tony Kennedy (21st in 26:00), Rosemary Rogers (25th in 26:38), and Brian Beattie (35th in 28:58).

RICHARD FARLEY (fifth in 18:01) was the first West Cheshire AC finisher at the Delamere 5km parkrun, ahead of club mates Ethan Greenland (sixth in 18:09), Christy Mageean 10th in 18:49), Andrew Carter (17th in 19:41), Sion Roberts (22nd in 20:17), Ellie Robinson (fifth lady in 23:23), Adam Carlile (61st in 23:29), Henry Robinson (63rd in 23:34), Dave Alexander (64th in 23:34), and Clare Mallon (10th lady in 24:31).

THE Inter-counties Seniors Fell Running Championships take place on Saturday, May 14, at Ras Moel Eilio, Llanberis.

The selection process for the Cheshire team is through Nick Bishop, who can be contacted on 07919 565904 or at: nick@nickbishopsolutions.co.uk

Anyone wanting to be considered for selection should either contact Nick direct or via your club representative. A race to act as a form guide is to be held on Sunday, April 17, at the Mow Cop Fell Race. A junior event is being held at Stretton, Shropshire, on Saturday, July 2.

ENTRIES are now being accepted for the Chester Spring Five Miles Road Race being held at Cheshire County Sports Club, Upton, Chester, on Wednesday, April 13, (7pm start).

The online entry link is: https://wcac.niftyentries.com/

ENTRIES are now being accepted for the Liverpool Throws and Jumps Competition which is being held at Wavertree Athletics Centre, on Saturday, April 9.

WEST CHESHIRE AC will start their track and field league season on Sunday, April 10, at Bebington Oval in the first round of the Cheshire League, and other rounds will be held at Crewe on Saturday, June 4; at Warrington on Sunday, July 10; and at Colwyn Bay on Sunday, September 4.

FIXTURES this weekend include the English National Cross-country Championships at Castle Donington, on Saturday, and the Welsh National Cross Country Championships at Singleton Park, Swansea.

The British Indoor Track and Field Championships take place on Saturday and Sunday at Sheffield, and the Ruthin 5k and 10k Races take place on Sunday (9.15am start).

Nick Pagan
Nick Pagan

Latest posts by Nick Pagan (see all)

Posted by Nick Pagan
22nd February 2016
General

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

News Menu