Rosemary blooms to fast times

ROSEMARY ROGERS has celebrated a year to remember.

The 66-year-old, who joined West Cheshire Athletic Club two years ago, has produced a number of outstanding road race performances which include new age-group Cheshire records at four distances.

Rogers broke the Cheshire 5km record for over 65 women on three occasions and also holds age group best times for five miles, 10km, and for the marathon in which she beat her previous best by 21 minutes.

Rogers clocked 24 minutes one second to win the over 65 age group prize at the Peter Lowe Memorial Hollins Green 5k Race in June on the back of age group category victories in April at the Mid Cheshire 5k at Kingsley (24:27), the Birchwood Brook 5k at Warrington (24:38) and Dunham Massey Park 5k at Altrincham (24:02) in May, and the Dunham Massey Park 5k (24:51) on June 11.

Her best time for five miles was registered at the Hale Village Race in April, where she posted 38:33, preceding age group victories in July at the Tour of Merseyside Halton Five (40:27), and Tony Barnes Sefton Park Five (39:14), and the Whistle Stop Tour of Wirral Five at Birkenhead in September (40:41).

Rogers impressed at the 10k distance during the last 12 months, with no fewer than seven age group victories at the Port Sunlight Race (48:17), Cheshire Warrington Race (49:10), Liverpool Spring Race (49:40), Penny Lane Striders Race (50:22), Birchwood Warrington Race (50:31), and Wigan Race (48:45).

And the purple-vested race ace clocked a new personal best in October at the Chester Marathon when she covered the 26.2 miles course in 4:07:23.

Rogers has ended the year ranked eighth for her age in the UK for the 5k, fifth in the five miles, 16th for the 10k, and 13th for the marathon.

West Cheshire AC trio Anest Muller, Mark Davies and Phil Woodley have also experienced a memorable year in road racing.

Muller ran a time of 69:23 at the Wrexham 10 miles event in April is the fastest time recorded by a Cheshire club female member during the last 12 months.

Davies headed the over 35 mens age group for 10 miles after clocking 66:07 at Wrexham in April, and Woodley posted the fastest time this year by a Cheshire club member in the over 25 age group at the Rhyl 10 miles event of 66:45.

WEST CHESHIRE AC duo Su Baird and Ellie Robinson achieved top-50 places in the UK age group ranking lists in helping secure their club promotion to Division One of the North of England Track and Field League.

Baird is fourth FV50 in the 400m hurdles and 21st in the FV50 400m hurdles and 21st FV50 in the 400m, while Robinson is 24th FV40 in the 800m, and just outside the top 50 for 400m and 3000m.

ROB FREEMAN was the first West Cheshire AC finisher at the latest Ellesmere Port 5k Park Run at Whitby Park, posting 21:39 for fifth position, ahead of Isla Shillington (fifth lady in 30:36), and Imogen Pughe (sixth lady in 30:37).

Steve Hillier was the first West Cheshire AC man home at the Delamere 5k parkrun, posting 21:59 for 40th position, ahead of Andrew Carter (57th in 23:33), Peter Smith (95th in 25:23), Daniel Craig (127th in 27:03), and Rory Willson (128th in 27:06).

FORTHCOMING fixtures include the Cheshire Cross Country Championships, at Reaseheath, Nantwich, on Saturday, January 9, (11.30am start), and the Sale Harriers Indoor Open Track and Field Meeting at Sportcity, Manchester, on Sunday, January 10, (10.30am start).

Fun morning caps good year for WCAC

Ninety youngsters gathered to enjoy the West Cheshire Athletic Club annual fun morning.

Junior members and friends took part in a total of 10 games, supervised by parents and club coaches in the sportshall at Ellesmere Port Sports Village.

The event raised £100 for local young carers and provided plenty of entertainment at the end of what has proved to be a very busy and successful year for the Stanney Oaks-based club.

The Stanney Oaks-based outfit won promotion to Division One of the North of England Seniors Track and Field League, and the under 13 and under 15 Youth Development League squad were promoted to the Northern Premier Division.

And a total of 23 members achieved top-50 positions in the UK age group ranking lists for 2015.

Abigail Pawlett finished the year at the head of the under 13 girls 70m hurdles rankings after clocking 11.2 seconds and was also ninth in the 75m (10.0).

England international Olivia Montez-Brown completed her season sitting second in the under 20 womens heptathlon rankings after scoring 4,987 points as a guest at an event staged at Carshalton in September, and that achievement places her 13th on the senior womens list, which is headed by Olympic champion Jessica Ennis-Hill.

English Schools medallist George Hyde powered his way to second spot in the under 15 boys shot put rankings with a throw of 15.93m, and Emma Howe launched the under 15 girls javelin to a mark of 43.07m for third place in her age group list.

England international Matthew Pagan is fifth in the under 20 mens 400m ranking list for his time of 47.93 seconds, and Sophie Percival finished the year in fifth spot for the under 20 womens javelin with her throw of 43.22m which ranks her 26th in the senior womens list.

Isobel Griffin Morris, who represented England during the summer, spun her way to sixth spot in the under 17 ladies discus rankings with 41.20m, and Emily Ball is eighth in the under 20 womens shot put rankings after her throw of 12.56m, while Kelly Baker is 10th in the under 20 womens shot with a put of 11.80m.

Rosemary Rogers achieved two eighth placed rankings in her over-65 age group in the 5k (24:01) and half marathon (1:46:23), while Emily Misantoni secured eighth spot in the under 13 girls 800m rankings with her time of 2:23.7; Tamsin O\’Keefe is eighth in the under 13 girls 1200m list with 3:54.1, and Anna Crayston leapt to 13th spot in the under 13 girls long jump list with 4.71m.

Multi-eventer James McMahon posted 4,346 points for 10th place in the under 20 mens indoor heptathlon rankings and is 17th in the decathlon list with 5,869 points, while Dave McKay launched himself to 27th spot in the mens javelin list with 60.97m.

Daniel Berg powered his way to 12th place on the under 15 boys hammer list with 44.97m, while Will Rattray is 23rd on the under 15 boys discus list with 36.45m, and Michael Ozoemelam sprinted his way to 29th spot in the under 13 boys 200m with 26.3 seconds.

Sisters Evie and Maisie Tipping grabbed top 50 positions, with Evie hitting 22.59m for 37th spot in the under 13 girls discus, and Maisie achieving 44th place for her under 15 girls 300m time of 42.7 seconds.

And the veteran trio of Richard Batterham, Joe Foy and Rob Freeman also celebrated impressive performances, with Batterham posting 3:23:22 at London for 18th spot in his over 65 age group and 95:48 at Wrexham for 48th place in the half marathon list.

Foy secured 23rd place in his over-60 age group for 86:02 at the Paris Half Marathon, and Freeman posted 87:07 at the Birkenhead Half Marathon for 44th place in her over 60 age category.

Richard Farley grabbed glory at the Ellesmere Port 5km parkrun in a new personal best time of 19 minutes six seconds.

He was backed up by Dave Alexander (fourth in 19:52), Jack Dodd (10th in 21:02), Rob Freeman (13th in 21:23), Anest Muller (first lady in 22:24), Henry Robinson (18th in 22:59), Ellie Robinson (second lady in 23:56), Imogen Pughe (third lady in 24:05), Matthew Douglass (24th in 24:27), Mimi Jayaram (fourth lady in 24:30), Peter Smith (33rd in 25:06), Louis Tegg (37th in 25:47), Harvey Tegg (47th in 27:24), and Isla Shillington (52nd in 28:15).

Ethan Greenland (11th in 18:28) was the first West Cheshire finisher at the Delamere 5km parkrun, ahead of Issy Clarke (second lady in 20:27), Charlie Weaver (33rd in 20:37), Adam Carlile (57th in 22:19), Charlie Clarke (92nd in 24:39), and Kay Hayes (129th in 26:46).

EMILY MISANTONI was one of six West Cheshire AC members in action at the latest Sale Harriers Indoor Meetings held at Eastlands, Manchester. The under 15 all-rounder clocked a winning time of 1:43:41 in the 600m and cleared 1-45m in the high jump, while Zac Barnsley posted 7.44 seconds in his under 20 mens 60m, Charlie Douglass achieved 7.95 and 42.79 seconds respectively in his under 17 mens 60m and 300m, Mark Hearn clocked 38.0 seconds in the under 20 mens 300m, Jacob Simmonds clocked 41.31 seconds in his under 15 boys 300m, and Sophie Percival hit a new under 20 womens personal best of 10.38m in the shot put.

FIXTURES this weekend include the Ribble Valley 10k Road Race, which incorporates the Northern 10k Road Race Championships, on Sunday, at Clitheroe (10am start).

WCAC win in heavy going at Uttoxeter

SONNY DEAN celebrated success at the final round of the North Staffs Cross Country League.

The West Cheshire AC youngster posted 14 minutes 41 seconds for victory in the under 15 boys race held at Uttoxeter racecourse.

Dean finished eight seconds clear of his nearest rival and was supported by team mates Sion Roberts (sixth in 15:32), Jac Goodall (seventh in 15:42), Jack Dodd (14th in 16:20), Alex Mason (15th in 16:30), Rory Willson (18th in 16:46), Patrick Tait (27th in 17:39), and Oliver Dandy (36th in 18:39). The West Cheshire under 15 boys won the team competition on the day.

Harvey Tegg headed the West Cheshire AC under 13 boys to the overall team title after four rounds, posting 14:28 for sixth spot, just three seconds ahead of seventh placed team mate Isaac Tait. The duo were backed up by Ethan Butler (14th in 15:09), Charlie Potts (15th in 15:09), Liam Farrell (33rd in 16:46), and Ivor Smith ( 52nd in 26:03).

Anna Crayston (fourth in 8:08) steered the West Cheshire under 13 girls to second spot overall in the team competition. Crayston was supported by Hollie Jones (17th in 8:57) and Molly Jones (30th in 9:43). And Tamsin O\\\\\\\’Keefe finished the four-round league series in third individual position in the under 13 girls age group.

Henry Robinson (eighth in 8:13), Fergus Garland (19th in 8:42), and Louis Tegg (27th in 8:59) combined to earn West Cheshire sixth team position.

Ethan Greenland (third in 18:45) and Harri Britton (15th in 23:14) completed the under 17 mens race, while Issy Clarke (sixth in 15:12) and Beth McMahon (17th in 16:36) finished the under 15 girls race, and Katie Clarke posted 17:13 for sixth position in the under 17 womens event.

Imogen Pughe (seventh in 6:20), Carys Roberts (ninth in 6:23), Lara Battersby (13th in 6:33), Scarlett Ross (19th in 6:51), and Nina Willson (52nd in 8:35) earned West Cheshire fourth place in the under 11 girls team event.

Ellie Robinson (35th in 23:34) and Anne-Marie Tait (70th in 25:21) combined for West Cheshire in the womens race.

John Parlevliet (95th in 38:35), Bob Benson (198th in 43:56), and Peter Smith (228th in 46:40) completed the senior mens event.

CHRISTY MAGEEAN of West Cheshire AC was first in the Delamere 5km parkrun in a time of 17 minutes 54 seconds, ahead of Graham Wells (sixth in 19:16), Adam Carlile (13th in 21:17), Charlie Weaver (22nd in 22:15), Charlie Clarke (34th in 23:27), and Kay Hayes (61st in 25:55), while Bob Freeman was first home for West Cheshire AC at the latest Ellesmere Port parkrun, posting 21:35.

WEST CHESHIRE AC will start their Cheshire Track and Field League campaign next year at Bebington Oval against host club, Wirral, Altrincham, Bury, Manchester, St Helens Sutton, and Colwyn Bay.

The Stanney Oaks-based club will travel to Crewe on Saturday, June 4, for the second round where they will face Trafford, Stockport, Halton and Frodsham, Colwyn Bay, and the host club. Warrington is the setting for the third round on Sunday, July 10, where they will oppose Macclesfield, Handforth and Wilmslow, Vale Royal, Salford, Colwyn Bay and the host club. And Colwyn Bay will host the final round on Sunday, September 4, where West Cheshire will face Wrexham, East Cheshire, Deeside, Maldwyn, and Menai.

FIXTURES this weekend include the West Cheshire AC Festive Fun Morning at Ellesmere Port Sports Village Sportshall, (assemble at 9.30am for a 10am start).

Youngsters to Deeside Indoor Outcome

WEST CHESHIRE Athletic Club will be represented in six age groups at the North West Sportshall League Final in January.

The Stanney Oaks-based outfit celebrated four team victories at the final round of the three-round competition held at Deeside College, and now qualify for the final to be held on Sunday, January 24.

Freya Johnston, Sara Pearson, Scarlett Ross, Imogen Pughe, Stephanie Jones, Grace Scott, Lara Battersby, Libby Dowling, Carys Roberts, Isla Shillington, Dervla Desouza, and Ruby Wisbey combined for the winning under 11 girls squad.

Tamsin O’Keefe, Anna Crayston, Mimi Jayaram, Ambre Richards, Sophie Cribb, Emma Ashcroft, Abigail Cartwright, and Lucia Pyne teamed up for success in the under 13 girls competition.

Jac Goodall, Dave Dentith, Josh Ford, Daniel Pagan, Will Scott, and Ewan Brandon steered the under 15 boys to success.

And the under 13 boys team of Ivor Smith, Matthew Webb, Michael Maxwell, Ethan Butler and Harvey Tegg grabbed glory.

TEAM RESULTS

UNDER 11 GIRLS: 1 West Cheshire 244.5 points; 2 Wirral 240; 3 Warrington 229.5; 4 Deeside 81.

UNDER 13 GIRLS: 1 West Cheshire 251; 2 Wirral 235; 3 Deeside 97; 4 Liverpool 24.

UNDER 15 GIRLS: 1 Wirral 250; 2 Deeside 228.5; 3 West Cheshire 221; 4 Liverpool 88.5.

UNDER 11 BOYS: 1 Wirral 244.5; 2 West Cheshire 237.5; 3 Liverpool 133; 4 Warrington 106.

UNDER 13 BOYS: 1 West Cheshire 244; 2 Wirral 235; 3 Liverpool 66.

UNDER 15 BOYS: 1 West Cheshire 245; 2 Wirral 148; 3 Liverpool 143; 4 Warrington 87; 5 Deeside 47.

MARK DAVIES headed the West Cheshire AC charge at the third round of the Borders Road Running League, posting 36 minutes 52 seconds for 17th position around the 10km course.

He was backed up by first under 20 finisher, Ethan Greenland (24th in 37:23), Graham Wells (25th in 37:29), George Dewhurst (31st in 37:40), John Parlevliet (34th in 37:48), Richard Farley (43rd in 38:14), Andy Carter (44th in 38:29), Andrew Clague (56th in 39:07), Alex Staniforth (57th in 39:11), Dave Tiernan (86th in 41:02), Rob Freeman ((88th in 41:11), Vince Hodges (102nd in 42:44), Rob Shellie (105th in 42:57), Bob Benson (108th in 43:12), Richard Batterham (125th in 45:26), Peter Smith (158th in 48:41), and Daniel Craig (173rd in 50:53),

Anest Muller was the first female finisher for West Cheshire, clocking 40:45 for third spot, ahead of Katie Clarke (first under 20 woman, 13th overall, in 42:40), Ellie Robinson (24th in 44:46), Lisa Davies (40th in 48:08), Ann-Marie Tait (46th in 49:05), and Kay Hayes (58th in 51:44).

TEAM POSITIONS (after round three)

MEN Division One: 1 Wirral 1017 points; 2 Wallasey 1238; 3 West Cheshire 1542; 4 Buckley 1617; 5 Abergele 2500; 6 Helsby 2619; 7 Chester Tri 3458.

MEN Division Two: 1 Deestriders 1385; 2 Prestatyn 1487; 3 Ellesmere Port 1755; 4 Cybi 1833; 5 Wrexham 2106; 6 Eryri 2254; 7 Wrecsam Tri 3064; 8 Tattenhall 3103; 9 Deeside 3869; 10 Birkenhead 5167.

WOMEN Division One: 1 Chester Tri 71; 2 West Cheshire 318; 3 Ellesmere Port 320; 4 Buckley 359; 5 Helsby 369; 6 Wirral 417; 7 Tattenhall 431.

WOMEN Division Two: 1 Wallasey 237; 2 Prestatyn 255; 3 Abergele 256; 4 Cybi 340; 5 Eryri 449; 6 Deestriders 522; 7 Wrecsam Tri 770; 8 Birkenhead and Deeside 900.

EMILY MISANTONI represented West Cheshire AC at the Sale Harriers indoor meeting and clocked 1:41.58 in the 600m, 44.15 seconds in the 300m, and cleared 1.45m in the high jump.

ROB FREEMAN (fifth in 20:59) was the first West Cheshire AC finisher at the Ellesmere Port 5km parkrun, ahead of Jack Dodd (sixth in 21:00), Harvey Tegg (13th in 23:02), Charlie Clarke (14th in 23:16), Imogen Pughe (17th in 23:47), Mimi Jayaram (18th in 24:12), and Louis Tegg (21st in 24:27).

FIXTURES this weekend include the final round of the North Staffs Cross Country League at Uttoxeter Racecourse on Saturday (first race at 12 noon), and the Liverpool and District Cross Country League third round at Stadt Moers Park, Huyton, on Saturday (2pm start).

News Menu