Pyne stands tall in Sefton Park

LUCIA PYNE starred for West Cheshire Athletic Club at Sefton Park.

The youngster secured 18th position in a field of 118 competitors at the British Cross Country Challenge event in Liverpool.Pyne ran a controlled race and completed the under 13 girls event in a time of 12 minutes six seconds.

West Cheshire club mate Harvey Tegg clocked 11:33 for 42nd spot in the under 13 boys race, while his brother, Louis, posted 8:30 for 44th position in the under 11 boys event.

Dave Dentith was the first of four West Cheshire finishers in the under 15 boys race, clocking 10:43 for 45th place, ahead of Jac Goodall (80th in 11:19), Rory Willson (103rd in 11:45), and Patrick Tait (116th in 12:21).

Ethan Greenland completed the under 17 mens race in 89th place (20:14), ahead of Harri Britton, who posted 25:04 for 129th place.

Zeinab Weyers (158th in 39:16) and Anne-Marie Tait (167th in 40:31) represented West Cheshire in the senior womens race.

Mark Davies headed the West Cheshire male contingent in 234th place (38:37), backed up by Denis Duret (384th in 43:12), Bob Benson (458th in 47:08) and Peter Smith (504th in 49:40).

JOHN DRISCOLL was appointed West Cheshire AC president at the annual general meeting f the club on Friday November 27th. Other officers elected included Jon Tipping as club chairman, Dan Gilroy as club secretary, and Bob Benson as club treasurer.

WEST CHESHIRE AC youngsters will be aiming to consolidate their age group team positions at the final round of the North West Sportshall League this Sunday at Deeside College (12.30pm start).
The purple-vested club currently lead in the under 13 boys and girls and under 15 boys competitions after two of the three rounds staged at Widnes and Crewe.

CURRENT LEAGUE TABLES

UNDER 11 GIRLS – 1 Crewe & Nantwich 327 points; 2 Macclesfield 307.5; 3 West Cheshire 307; 4 Wirral 296.5; 5 Southport Waterloo 266.5; 6 Halton & Frodsham 242; 7 St Helens Sutton 222.5; 8 Warrington 189; 9 Handforth 93; 10 Liverpool 75.5; 11 Deeside 52.5.

UNDER 13 GIRLS – 1 West Cheshire 331; 2 Crewe & Nantwich 308.5; 3 Macclesfield 293.5; 4 Wirral 292.5; 5 Southport Waterloo 266; 6 St Helens Sutton 192; 7 Handforth 143.5; 8 Deeside 137.5; 9 Liverpool 131; 10 Halton & Frodsham 103.5; 11 Warrington 40.

UNDER 15 GIRLS – 1 Crewe & Nantwich 332.5; 2 Deeside 305.5; 3 Wirral 299.5; 4 West Cheshire 299.5; 5 Halton & Frodsham 172.5; 6 Liverpool 158; 7 Warrington 151; 8 Southport Waterloo 100.5; 9 Handforth 93; 10 St Helens Sutton 47.

UNDER 11 BOYS – 1 Crewe & Nantwich 325; 2 West Cheshire 300.5; 3 Wirral 294; 4 Macclesfield 286; 5 Halton & Frodsham 278.5; 6 Southport Waterloo 190; 7 Warrington 188; 8 St Helens Sutton 185; 9 Handforth 172.

UNDER 13 BOYS – 1 West Cheshire 329; 2 Crewe & Nantwich 322; 3 Wirral 299; 4 Southport Waterloo 230; 5 St Helens Sutton 175; 6 Liverpool 165; 7 Handforth 112; 8 Warrington 100; 9 Halton & Frodsham 74; 10 Deeside 40.

UNDER 15 BOYS – 1 West Cheshire 324; 2 Crewe & Nantwich 310; 3 Wirral 269.5; 4 Warrington 165; 5 Liverpool 120.5; 6 Halton & Frodsham 89; 7 Handforth 83; 8 Macclesfield 82; 9 St Helens Sutton 76; 10 Deeside 31.

WEST CHESHIRE AC road runners make the trip to Caernarfon on Sunday for the latest round of the Borders League (11am start), with the squad currently third in the Division One male and fifth in the Division One female team.

OTHER fixtures this weekend include the Manchester Area Cross Country League at Boggart Hole Clough, on Saturday, and a Sale Harriers Indoor Open Track and Field Meeting at Sportcity, Manchester, on Sunday (10.30am start).

Nearly 300 brave the Stanney cold

A TOTAL of 298 youngsters competed in the second round of the West Cheshire Athletic Club Schools Cross Country Race Series.

Pupils from across the district braved icy temperatures to complete the latest fixture in the four-round series held at Stanney Oaks.

Carys Roberts (Tarporley) won the year five girls race in 5:44, ahead of runner-up Martha Willetts (Tarvin) in 5:58, and third-placed Scarlett Ross (Tarporley) in 6:01.

Zak Dean (5:21) and Nathan Robinson (5:31) made it a one-two for Helsby Hillside in the year five boys race ahead of third-placed Fergus Garland (Childer Thornton) who posted 5:32.

Holly Weedall (Cuddington) won the year six girls race in 5:07, ahead of Childer Thornton duo Imogen Pughe (5:31) and Lara Battersby (5:34) who finished second and third.

Ted Bolton (Christleton) posted a winning time of 5:10 in the year six boys race, two seconds clear of runner-up William Sutcliffe (Mill View), while Thomas Doherty (The Firs) was third in 5:22.

Sisters Lottie and Jessica Wood from Helsby High finished first and second respectively in the year seven girls race with times of 9:21 and 9:54.

Dylan Bugg, of Tarporley, won the year seven boys race in 8:12, ahead of Upton duo Matthew Holtom (8:15) and Ethan Dawson (8:24) who were second and third.

Mimi Jayaram (Abbeygate) won the year eight girls race in 14:37, while Jack Hollins (Upton) was the year eight boys winner in 12:09, ahead of second-placed Dylan Moore (Christleton) in 12:41, and Aaron Scott (Neston) who was third in 13:55.

Eleanor Williams (Kings) won the year three girls race in a time of 3:25, ahead of runner-up Ella Hims (Childer Thornton) in 3:34, and third-placed Cerys Rowlands (Woodlands) in 3:44.

Henry Copelin (Eaton) won the year four boys race in 3:25, ahead of second-placed Joshua Oates (Newton) in 3:35, and Joseph Ireland (Mill View) who was third in 3:36.

Jessica Lark (Upton Heath) clocked 3:29 to win the year four girls race, ahead of Sara Pearson (Frodsham Manor House) who was second in 3:41, and third-placed Darcey Fay (Helsby Hillside) in 3:43.

Ben Grantham (Bishop Wilson) posted 3:14 to win the year four boys race, just one second in front of Reece Munro (Eccleston), while Cameron Tapley (Delamere) was third in 3:18.

The next round in the series of schools cross country races at Stanney takes place on Saturday, February 6.

ABIGAIL PAWLETT and Emily Misantoni, of West Cheshire AC, finished joint second in an indoor quadrathlon competition held at Sportcity, Manchester.

ANDREW CARTER of West Cheshire AC posted a new personal best time of 89 minutes 13 seconds at the Conwy Half Marathon, ahead of club mates Steve Hillier (333rd in 96:55), Neil Carter (513th in 1:41:53), Sharon Eaton (947th in 1:53:35),

WEST CHESHIRE AC members secured three of the top four places at the latest Delamere 5k parkrun.

Jerome Castelow won the event in 17 minutes 42 seconds, while Christy Mageean was second in a new personal best time of 17:47, and Ethan Greenland finished fourth in 18:13.

Other West Cheshire AC finishers included Charlie Weaver (20th in 20:50), Charlie Clarke (34th in 22:39), Harri Britton (43rd in 23:30), Peter Smith (54th in 24:38), Lily Moorhouse (63rd in 25:09), Pamela Ackroyd (112th in 28:14), and Ivor Smith (173rd in 34:19).

Sion Roberts (third in 20:09) was West Cheshire\\\\\\\’s first finisher at the Ellesmere Port 5k parkrun, ahead of Rob Freeman (ninth in 21:07), late-starting Mark Davies (13th in 21:25), Anest Muller (14th in 21:48), Isaac Tait (21st in 23:40), Rory Willson (24th in 23:51),

WEST CHESHIRE Athletic Club will stage their annual general meeting at Cheshire County Sports Club boardroom, Upton By Chester, this Friday (7.3opm start).

FIXTURES this weekend include the British Cross Country Challenge, incorporating the Liverpool Cross Country League, at Sefton Park, Liverpool, on Saturday, the same day as the North Wales Seniors Cross Country League at Mold Alun School.

Saturday 21-11-15: No Under-11s training

Please note that, due to the schools’ cross-country at Stanney tomorrow, Saturday 21-11-15, there will be no under-11s training.

Cross-country – free cake!

Possibly. But why not venture off the roads in 2015 anyway, and run in big events with character? For club members of all ages and abilities, enter the Cheshire, Liverpool, Northern or National Cross-country Championships by returning this slip (http://www.westcheshireac.co.uk/docs/load.php?id=2109), with entry fees (at a fraction of the cost of most road races…), to Mike Lamb, Dennis Wall, Tim Durrant or your coach by the dates shown on the slip. For more details, see http://www.westcheshireac.co.uk/Offroad/champs

Sonny shines at Stormy Stafford

SONNY DEAN helped Cheshire Schools to a cross-country team success at Stafford. The West Cheshire member posted 14 minutes 18 seconds for fourth position at the Inter-Counties match, and was backed up by clubmates Charlie Potts (72nd in 16:33), Ben Grinter (73rd in 16:33), and Sion Roberts.

Emily Misantoni finished sixth in the junior girls race with a time of 12:19, ahead of clubmate Anna Crayston (39th in 13:10), while Issy Clarke completed the intermediate girls race in 16:12 for 12th spot.

Isaac Tait was first home for the Cheshire Year Seven Boys team, finishing sixth overall in a time of 9:04, ahead of club mate Dylan Bugg (35th in 9:38).

Ethan Greenland (32nd in 21:48) was a member of the winning Cheshire intermediate boys team, alongside club mate Jac Goodall (52nd in 22:29).

WEST CHESHIRE AC under 15 boys, under 13 girls and under 13 boys all secured success at the second round of the North West Sportshall League held at South Cheshire College, Crewe.

Aaron Scott, Nathan Partington, Ethan Butler, Michael Maxwell, Harvey Tegg, Matthew Webb, Noah St Hill, and Alfie Baker secured top spot in the under 13 boys team competition.

Anna Crayston, Lauren Jones, Sophie Cribb, Nia Forshaw, Isobel Ellis, Abi Pawlett, Ambre Richards, Tamsin O’Keefe, and Emma Ashcroft raced to success in the under 13 girls event.

And the under 15 boys squad of Will Scott, Daniel Pagan, David Dentith, Ewan Brandon, and George Booth teamed up for victory in the under 15 boys competition.

The hard-working trio of Beth McMahon and sisters Laura and Chloe Mount combined to earn second position in the under 15 girls team event.

Ben Mustafa, Tommy Smith, Leo Hewitt, Harvey Shakespeare-Wetton, Louis Tegg, Jack Brett, Harry Weetch, Zac Grinter, Gabriel Pulford, Uzezi Onomericke, Casper Armstrong, and Harry Bugg teamed up for the under 11 boys who finished second.

Lara Battersby, Libby Dowling, Kate Braley, Grace Scott, Lowri Blockley, Scarlett Ross, Stephanie Jones, Izzy Whittlestone, Dervla Desouza, Imogen Pughe, and Martha Willetts, Isla Shillington, Carys Roberts, and Jodie Bemand combined for the under 11 girls who finished third.

TEAM RESULTS
UNDER 11 BOYS – 1 Crewe and Nantwich 85 points; 2 equal West Cheshire and Macclesfield 77.25.

UNDER 13 BOYS – 1 West Cheshire 82.75; 2 Crewe and Nantwich 80.5; 3 Handforth 77.

UNDER 15 BOYS – 1 West Cheshire 83.25; 2 Crewe and Nantwich 79; 3 Deeside 31; 4 Macclesfield 28; 5 Handforth 25.

UNDER 11 GIRLS – 1 Crewe and Nantwich 85.75; 2 Macclesfield 80.5; 3 West Cheshire 71.25; 4 Handforth 43.5; 5 Deeside 35.

UNDER 13 GIRLS – 1 West Cheshire 85.5; 2 Crewe and Nantwich 77.25; 3 Macclesfield 74.25; 4 Handforth 45.5; 5 Deeside 36.

UNDER 15 GIRLS – 1 Crewe and Nantwich 87.25; 2 West Cheshire 84; 3 Deeside 69; 4 Handforth 26.

SEVERAL West Cheshire AC members were represented at the penultimate round of the North Staffs Cross-country League held at Park Hall Country Park, Weston Coyney, Stoke on Trent.

Imogen Pughe, Carys Roberts, Lara Battersby, Scarlett Ross, and Nina Willson competed in the under 11 girls race, while Henry Robinson, Charlie McMullan, and William Wright headed West Cheshire’s charge in the under 11 boys event.

Tamsin O’Keefe, Molly Jones, and Abigail Cartwright combined for the under 13 girls team, while Harvey Tegg, Ethan Butler, Liam Farrell, and Ivor Smith represented the club in the under 13 boys race, and Patrick Tait, Rory Willson, and Oliver Dandy teamed up for the under 15 boys.

Beth McMahon combined with Lily Moorhouse in the under 15 girls race, Katie Clarke finished the under 17 womens event, and Ellie Robinson completed the senior womens race.

WEST CHESHIRE AC will hold their annual general meeting at Cheshire County Sports Club Boardroom, Upton By Chester, on Friday, November 27, (7.30pm start).

FIXTURES this weekend include the West Cheshire AC Schools Cross Country Races at Stanney Oaks Athletics Track, Ellesmere Port, on Saturday (registration from 9.15am for a 10am start).

Jerome heads WCAC charge in park

JEROME CASTELOW spearheaded a record-breaking West Cheshire AC Borders Road Running League charge at Birkenhead Park.

The University of Chester student completed the 5.5 miles course in a time of 32 minutes 26 seconds for 25th position ahead of 26 other purple-vested men and eight West Cheshire ladies.

Castelow was backed up by Borders League debutant Richard Farley (29th in 32:35), Mark Davies (33rd in 32:42), league debutant Ethan Greenland (45th in 33:22), David Tait (58th in 33:54), Andrew Clague (60th in 33:56), Neil Hershaw (63rd in 34:03), Andy Carter (65th in 34:10), Tony Woodall (68th in 34:25), and John Parlevliet (74th in 34:40).

The 10 scoring counters earned West Cheshire third team position in Division One on the day and third spot overall after two rounds.

Katie Clarke was the first West Cheshire lady home, clocking 13th place with a time of 37:16. The under 20 junior was supported by Anest Muller (16th in 37:28), Clare Mallon (54th in 43:07), and Ann-Marie Tait (58th in 43:38), to earn West Cheshire fifth team position both on the day and overall after two rounds.

Sharon Eaton, completed her first-ever Borders League race and finished 61st in 43:53, ahead of Kay Hayes (67th in 45:00), Sophie Carter (99th in 49:39), and Laura Smith (100th in 49:52).

The other West Cheshire finishers were Rob Freeman (98th in 35:48), Phil Woodley (102nd in 35:55), Andy Starkey (104th in 36:08), Jack Gannon (119th in 36:48), Vince Hodges (123rd in 36:59), Dave Tiernan (137th in 37:43), Bob Benson (140th in 37:57), Joseph Smyth (157th in 39:23), Neil Carter (166th in 39:55), Craig Richardson (169th in 40:06), Richard Batterham (177th in 40:21), Peter Smith (218th in 43:12), Phil Howe (225th in 44:00), Daniel Craig (226th in 44:09), Dave Bish (235th in 46:36), Brain Beattie (243rd in 47:41), and Dave Brierley (252nd in 53:04).

TEAM POSITIONS (after round two)
MEN Division One: 1 Wirral 741 points; 2 Wallasey 809; 3 West Cheshire 1125; 4 Buckley 1158; 5 Abergele 1769; 6 Chester Tri 1771; 7 Helsby 1816.

MEN Division Two: 1 Deestriders 835; 2 Wrexham 939; 3 Prestatyn 1056; 4 Ellesmere Port 1237; 5 Cybi Striders 1309; 6 Tattenhall 1356; 7 Wrecsam Tri 1680; 8 Eryri 1813; 9 Deeside 2525; 10 Birkenhead 3650.

WOMEN Division One: 1 Chester Tri 49; 2 Ellesmere Port 136; 3 Tattenhall 194; 4 Wirral 196; 5 West Cheshire 238; 6 Buckley 250; 7 Helsby 320.

WOMEN Division Two: 1 Wallasey 144; 2 Abergele 161; 3 Prestatyn 166; 4 Cybi Striders 247; 5 Eryri 385; 6 Deestriders 401; 7 Wrecsam Tri 525; 8 Wrexham 561; 9 equal Birkenhead and Deeside 600.

WILLIAM WRIGHT represented West Cheshire at Sherdley Park, St Helens at the Manchester Cross Country League and posted 12:17 for eighth spot in the under 13 boys race, and Denis Duret clocked 41:26 for 25th position in his 45-49 age group.

SION ROBERTS (sixth in 20:02) headed the West Cheshire contingent at the Delamere parkrun, ahead of Charlie Weaver (10th in 20:25), Issy Clarke (14th in a new personal best of 21:04), Charlie Clarke (42nd in 24:14), and Mike Perchard (88th in 27:35).

ROB FREEMAN posted 21:23 for seventh spot at the Ellesmere Port parkrun, ahead of Mimi Jayaram (19th in 24:09), and Abigail Cartwright (24th in 25:16).

WEST CHESHIRE AC will hold their AGM at Cheshire County Sports Club\’s boardroom on Friday, November 27, (7.30pm start).

FIXTURES this weekend include the third round of the North Staffs Cross Country League at Park Hall Country Park, Weston Coyney, Stoke on Trent, on Saturday (12 noon start).

The second round of the North West Sportshall Athletics League takes place on Sunday at South Cheshire College, Crewe, (12.30pm start).

WCAC Endurance League, October 2015

All still to play for in both competitions, as Mark and Anest lead going into the final two months, with points available on and off road. See http://www.westcheshireac.co.uk/roadracing/pointscomp/

Spookily good Halloween parkruns

ETHAN GREENLAND warmed up for the Borders Road Running League fixture on Sunday with a victory. The West Cheshire AC teenager clocked a winning time of 18 minutes nine seconds at the Delamere 5km Park Run.

He was joined at the event by West Cheshire clubmate Evan Roberts (fourth in 18:52), Christy Mageean (fifth in 18:57), Alex Staniforth (seventh in 18:59), Jac Goodall (15th in 19:58), Sion Roberts (17th in 20:06), and Charlie Weaver (18th in 20:09).

Other West Cheshire AC finishers at Delamere included Harri Britton (32nd in 21:47), Ben Mason (60th in 23:33), Molly Jones (63rd in 23:42), Charlie Clarke (65th in 23:48), Henry Robinson (68th in 23:52), Ellie Robinson (69th in 23:53), Rory Willson (86th in 24:47), Adam Howe (107th in 25:40), Kay Hayes (111th in 25:47), Pamela Ackroyd (153rd in 27:52), Leon Moorhouse (171st in 29:09), Ivor Smith (232nd in 32:17), Peter Smith (233rd in 32:18), and Lily Moorhouse (271st in 34:00).

Mark Davies was the first West Cheshire AC finisher at the Ellesmere Port 5km Park Run, clocking 19:12 for second place and being backed up by Bob Freeman who posted 20:10 for sixth position.

Bob Benson rounded the Whitby Park course in 12th place with a time of 21:27, ahead of club colleagues Anest Muller (15th in 21:48), Liam Farrell (17th in 22:10), Luke Parker (38th in 25:21), Dave Bish (44th in 26:21), Louis Tegg (47th in 27:04), and Harvey Tegg (52nd in 27:50).

BRIAN BEATTIE posted 28:42 at the Edinburgh 5km Park Run held at Figgate Park.

WEST CHESHIRE AC men and women will be aiming to match or better their Borders Road Running League Division One team results from the opening round when they line-up for action this Sunday at 11am at Birkenhead Park for a four-lap 5.5 miles course.

Both men and women achieved fourth position in their respective team competitions at the first round staged at Capenhurst.

Any West Cheshire AC members wanting to car share this Sunday should meet at Cheshire County Sports Club, Plas Newton Lane, Upton, CH2 1PR, at 9.30am with last car leaving at 9.45am.

TEAM STANDINGS (after round one):

MEN Division One: 1 Wallasey 494 points; 2 Wirral 526; 3 Buckley 599; 4 West Cheshire 605; 5 Chester Tri 766; 6 Helsby 861; 7 Abergele 885.

MEN Division Two: 1 Deestriders 276; 2 Wrexham 444; 3 Cybi 479; 4 Prestatyn 587; 5 Ellesmere Port 588; 6 Wrecsam Tri 636; 7 Tattenhall 676; 8 Eryri 930; 9 Deeside 1047; 10 Birkenhead 1812.

WOMEN Division One: 1 Chester Tri 26; 2 Wirral 50; 3 Ellesmere Port 51; 4 West Cheshire 97; 5 Tattenhall 116; 6 Buckley 138; 7 Helsby 171.

WOMEN Division Two: 1 Prestatyn 72; 2 Abergele 84; 3 Wallasey 91; 4 Cybi 139; 5 Deestriders 177; 6 Eryri 219; 7 Wrecsam Tri 268; =8 Deeside; Birkenhead; and Wrexham 300.

WEST CHESHIRE AC will hold their annual general meeting at Cheshire County Sports Club Boardroom on Friday, November 27, (7.30pm start).

Other fixtures this weekend include the Manchester Area Cross Country League on Saturday at Sherdley Park, St Helens.

News Menu