Harvey helps in Winsford win for WCAC

HARVEY TEGG pointed West Cheshire AC to success at the first cross country fixture of the season. Harvey was third in the under 13 boys race at the opening round of the North Staffs League held at Winsford, posting a time of 13 minutes 21 seconds. He was backed up by team mates Isaac Tait (ninth in 13:42), and Ethan Butler (16th in 14:14), to earn their club top spot in the team competition.

Other West Cheshire under 13 finishers included Charlie Potts (20th in 14:29), Matthew Douglass (25th in 14:34), Dylan Bugg (32nd in 15:12), and Ivor Smith (58th in 21:07).

Tamsin O’Keefe secured third spot with a time of 8:21 in the under 13 girls race, ahead of Lucia Pyne (ninth in 8:41), Molly Jones (16th in 9:08), Hollie Jones (22nd in 9:14), and Abigail Cartwright (31st in 9:31), to earn West Cheshire second team position.

Jac Goodall (ninth in 15:12) headed the WCAC charge in the under 15 boys race, ahead of Sion Roberts (12th in 15:34), Alex Mason (21st in 16:16), Rory Willson (27th in 16:44), Patrick Tait (32nd in 17:21), and Oliver Dandy (41st in 18:49), while Adam Carlile finished the under 17 mens race in a time of 23:38 for 20th position

Imogen Pughe (12th in 6:53), Carys Roberts (18th in 7:03), and Nina Willson (59th in 9:00) combined for West Cheshire in the under 11 girls race, while Henry Robinson (10th in 8:41), Charlie McMullan (13th in 8:53), Fergus Garland (24th in 9:12) represented West Cheshire in the under 11 boys race.

Beth McMahon (27th in 16:13), Lily Moorhouse (33rd in 17:02), and Lauren Moore (37th in 17:53), completed the under 15 girls event, and Katie Clarke (seventh in 17:16) finished the under 17 womens race.

Ellie Robinson (34th in 24:22) and Anne-Marie Tait (100th in 27:38) completed the womens race, while Dave Alexander headed the West Cheshire mens charge, finishing 23rd in 38:55, supported by Andrew Clague (73rd in 42:04), Bob Benson, second in his over 60 age group in his first-ever North Staffs League appearance, and second season doing cross-country at all. He is trying to get more of our seniors involved – leading by example! (167th in 47:08), and Peter Smith (255th in 54:35).

EMILY BALL, George Hyde and Isobel Griffin Morris made it a hat-trick of victories for West Cheshire AC at the Final Flings Meeting staged at Wrexham. Ball produced a new personal best of 12.56m to win the under 20 womens shot put competition and finished second in the discus with 37.67m, while Hyde powered his way to success in the under 15 boys shot with a put of 14.69, and Griffin Morris spun the under 17 womens discus to a winning mark of 38.88m.

Evie Tipping hit 8.30m for third spot in the under 13 girls shot, and hit new personal bests in the discus (22.59m) and hammer (21.12m), and Will Scott hit a new personal best in the under 15 boys hammer with 19.51m.

ANDREW CLAGUE (10th in 2:12:20) of West Cheshire completed the Sandstone Trail A Race, ahead of Ian Gloyne-Phillips (13th in 2:15:58), Andrew Carter (73rd in 2:36:48), Mark Davies (79th in 2:38:12), while Lisa Davies (58th in 1:36:54) completed the B race.

BOB BENSON won the overall over 60 mens title after the final round of the Wirral Multi Terrain League Series. Bob finished the final round at Arrowe Park, Birkenhead in 97th position with a time of 31:07 to clinch his age group title.

He was joined at the fixture by Mark Davies (18th in 27:05), Jeff McQueen (31st in 27:45), Andrew Clague (40th in 28:17), Andrew Carter (52nd in 29:09), Ian Gloyne-Phillips (57th in 29:20), George Dewhurst (138th in 33:35), Mark Povey (186th in 37:22), and Dave Brierley (204th in 44:45), while Anest Muller finished 36th with 35:22 in the womens race, and Anna Crayston (third in 16:59) and Hollie Jones (fifth in 18:31) completed the junior girls race.

BOB FREEMAN (sixth in 20:15), Rosemary Rogers (17th in 23:53) and Clive Sykes (72nd in 37:18) represented West Cheshire at the Ellesmere Port Park Run, while Delamere Park Run finishers included Graham Wells (fourth in a new pb of 18:35), Charlie Clarke (36th in a new pb of 23:13), Mike Perchard (76th in 25:26), and Luke Parker (100th in a pb of 26:22).

TICKETS are now on sale at West Cheshire AC training sessions for the West Cheshire AC Celebration Party this Friday, (October 2), at Cheshire View, Plough Lane, Christleton, (7.30pm start).

FIXTURES this weekend include the first round of the North Wales Senior Cross Country League at Bangor, on Saturday.

Relay good running from WCAC

SEVERAL West Cheshire Athletic Club members have posted relay success.

Harvey Tegg (10 minutes 25 seconds), teamed up with Isaac Tait (10:36)and Charlie Potts (11:18) to earn West Cheshire under 13 boys gold medals in the Cheshire Road Relay Championships and third spot overall in the North West Road Relays Championships, which were held at Edge Hill University, Ormskirk.

The West Cheshire under 13 boys trio were supported in their race by Ethan Butler (11:29), Matthew Douglass (11:47) and William Wright(11:20) who finished 15th overall and fourth in the Cheshire Championship.

Ethan Greenland (18:27), Cameron Bradley (21:53) and Adam Carlile(20:33) combined for third place in the Cheshire under 17 mens race and 14th spot overall, while Hollie Jones (12:12), Lucia Pyne (11:38) and Molly Jones (12:06) earned third spot in the Cheshire Championships and
ninth position in the North West event.

Sonny Dean (10:08), Sion Roberts (10:28) and Jac Goodall (10:20) secured fourth place in the Cheshire Under 15 boys event and ninth place overall, while Dave Dentith (11:04), Rory Willson (11:19) and Patrick Tait (12:03) finished sixth in Cheshire and 20th overall.

Ellie Robinson (22:14), Lisa Davies (23:25) and Heather McLintock(22:11) finished fifth in Cheshire and 28th overall in the womens race, while Ann Marie Tait (25:13) and Ellen McMahon (25:20) were part of an incomplete team and Beth McMahon posted 12:32 in West Cheshire under 15
girls’ incomplete team.

Mark Davies (18:23), David Tait (19:14), Andrew Clague (19:24), and Ian Gloyne-Philips (18:44) finished fourth in Cheshire and 38th overall in the mens race, while Andrew Carter (19:14), Bob Benson (21:29), John Collings (23:25) and Peter Smith (24:30) combined for eighth spot in the
Cheshire event and 66th place overall.

ABIGAIL PAWLETT was crowned under 13 girls Cheshire Junior Pentathlon champion at Macclesfield. The all-rounder clocked a new sprint hurdles personal best of 11.2
seconds, and was joined at the event by Emily Misantoni, who was joint third, Anna Crayston, who posted a new long jump best, Lauren Jones, and Abigail Cartwright.

Finn Bowyer and Alex Mason combined for West Cheshire AC in the under 15 boys pentathlon, while Evie Tipping was represented in the under 15 girls competition, while Ivor Smith posted new long jump and 100m bests alongside Adam Howe in the under 13 boys event.

ISOBEL GRIFFIN MORRIS completed her season in style at the Liverpool Jumps and Throws Meeting. The West Cheshire Athletic Club thrower spun the discus to a new
personal best mark of 41.20m to win the under 17 womens competition, and was joined at the fixture by Emily Ball and Sophie Percival.

DAVID TAIT was first home for West Cheshire AC at the Wirral Half-marathon, where he posted 86 minutes 20 seconds for 26th position, ahead of Robert Freeman (40th in 88:56), Ben McKean (87th in 95:17), and Rosemary Rogers (306th in 1:50:17).

ROB LITTLE represented West Cheshire AC at the Lake Vyrnwy Half-marathon where he posted 85 minutes 53 seconds for 75th position. He was joined at the race by Jack Gannon (104th in 88:25), Joe Foy (131st in 90:19), and Vince Hodges (320th in 1:41:50).

BOB FREEMAN (seventh in 20:00) was first home for West Cheshire AC at the Ellesmere Port parkrun, ahead of Chris Weedall (12th in 20:53) and Dave Bish (29th in 25:49), while Charlie Weaver (ninth in a new personal best of 20:18) was the first West Cheshire AC finisher at Delamere parkrun, ahead of Harri Britton (29th in 21:45), and Kay Hayes (105th in 26:38).

JAMES McMAHON and Maisie Tipping will represent Cheshire at the English Schools Combined Events Championship Final at Bedford this weekend.

FIXTURES this weekend include the Guilden Sutton Six 10k Road Race near Chester, being organised by West Cheshire AC on Sunday (11am start), and a 1.5 miles fun run which starts at 12.15pm.

The final round of the Wirral Multi Terrain League Series takes place on Tuesday, (September 23), from Arrowe Park, (6.30pm start).

PB for George at home track

GEORGE HYDE capped his season with a personal best performance at the Stanney Oaks Athletics Track.

The talented West Cheshire AC thrower, who was crowned England Athletics Under 15 shot put champion at Bedford last week, hit a grade one mark of 15.93m to win the shot at the final round of the Cheshire Track and Field League.

Hyde, who is second for his age group in the UK shot put ranking list, rounded off a memorable year which has featured a silver medal at the English Schools Championships and a gold medal at the recent Northern Inter Counties Championships.

He was joined at Stanney by Will Scott who won the B shot competition with a put of 8.33m, while Dave Dentith (2:22.7), Alex Mason (2:23.7), Sonny Dean (2:25.2), and Tristan McFarlane (2:26.2) finished first, second, third and fifth respectively in the under 15 boys 800m race.

Charlie Douglas cleared a winning height in the high jump and won his 100m race in 12.9 seconds, backed up by Jack Weaver (13.1), Jacob Simmonds (13.3), and Ewan Brandon (13.5).

Michael Ozoemelam (13.0) won the under 13 boys 100m A race and achieved a grade one long jump of 4.71m for victory. He was supported by Michael Maxwell who won the B long jump with 3.86m, while Charlie Hyde (first with 23.79m) and Alfie Baker (second B with 10.88m) competed in the javelin, and Tom Weaver (14.8), Nathan Partington (14.0) and Adam Howe (14.3) ran in the 100m.

Harvey Tegg (second in 5:02.3), Isaac Tait (5:09.6), Dylan Bugg (5:17.6), Ethan Butler (5:18.2), Liam Farrell (5:23.3), and Michael Douglas (5:25.3) completed the 1500m.

Uzezi Onomericke (11.4), Joe Hall (13.2), George Hall (12.3), and Zac Dean (12.2) teamed up in the under 11 boys 75m, while Dean (1:56.2), Jamie Richards (1:57.7), Charlie McMullan (2:01.4), and Henry Robinson (2:09.8) completed the 600m.

Alice Barnsley won the under 17 womens long jump with 4.23m, while Ethan Greenland clocked 4:38.9 for second spot in the under 17 mens 1500m.

Emma Howe (29.0), Erin Stuart (28.1), Beth McMahon (30.1), and Lily O’Gorman (31.1) combined in the under 15 girls 200m, alongside Maisie Tipping who long jump 4.27m, while Lauren Moore (2:59.0) and Lauren Jamieson (3:09.0) rounded the 800m.

Abigail Pawlett cleared a grade one height of 1.42m for success in the under 13 girls high jump alongside B winner Lauren Jones (1-25m), and Pawlett (8.66m) teamed up with Evie Tipping (8.32m) for a double success story in the shot put.

Emily Misantoni (28.2), Pawlett (28.9), Anna Crayston (29.7), and Tamsin O’Keefe (30.1) combined in the under 13 girls 200m, while O’Keefe (first in 2:31.3), Crayston (third in 2:35.5), Lucia Pyne (second B in 2:47.4), and Hollie Jones (third B in 2:48.4) completed the 800m.

Stephanie Jones (3.44m) and Fatoumatta Bojang (2.77m) combined for success in the under 11 girls long jump, and Lara Battersby (13.04m) and Imogen Pughe (11.52m) scored top marks in the soft javelin.

Kate Braley (11.6), Battersby (11.6), Jones (12.1), and Bojang (12.3) ran in the 75m, and Pughe (2:04.6), Battersby (2:07.4), Braley (2:08.6), and Jones (2:09.2), rounded the 600m.

George Dewhurst won the mens 1500m in 4:51.1, ahead of Scott Williams (5:12.8), Julian Tegg (5:31.7), and Bob Benson (5:33.3), while Alan Littler was second in the long jump (5.02m) and third in the B shot (5.03m) alongside Richard Farley (5.74m), and Mark Hearn (25.0) and Farley (25.1) competed in the 200m.

Ellie Robinson clocked 2:42.1 in the womens 800m and 12:00.7 in the 3,000m alongside winner Mark Davies (10:12.5), Andrew Carter (11:02.3), Williams (11:37.9), Tegg (11:53.9), Benson (12:02.8), Lisa Davies (12:45.0) and Peter Smith (13:29.4).

MATCH RESULTS

UNDER 11s: 1 West Cheshire 104 points; 2 Bury 93; 3 Stockport 63; 4 Colwyn Bay 48; 5 Altrincham 42; 6 Trafford 34.

MEN: 1 West Cheshire 193; 2 Colwyn Bay 165; 3 Bury 148; 4 Altrincham 106; 5 Trafford 83; 6 Stockport 41.

WOMEN: 1 Colwyn Bay 174; 2 West Cheshire 154; 3 Bury 112; 4 Trafford; 5 Stockport 73; 6 Altrincham 49.

MARK DAVIES (27:54) was West Cheshire’s first finisher at the Deestriders Off Road Grand Prix Race at Shotton, ahead of Andrew Clague (28:57), Ellie Robinson (35:07), Tony Kennedy (36:34), Peter Smith (38:00), and Mark Povey (38:06).

BOB FREEMAN was fifth with a new personal best of 19:45 at the Ellesmere Port Park Run.

He was joined by other West Cheshire finishers Liam Farrell (17th in 22:04), while Chris Weedall (eighth in a new best of 20:08), was West Cheshire’s first finisher at the Delamere Park Run, ahead of Charlie Weaver (12th in 21:01), Rory Willson (14th in 21:05), Mike Perchard (77th in 25:36), Adam Carlile (103rd in 26:59), and Graham Wells (165th in 30:46).

Celebration Party!

It has been a year to remember for West Cheshire Athletic Club, and we need to celebrate!
Every member and their family is being asked to support an event to mark our success on Friday, October 2, at the Cheshire View, Christleton, Chester.

West Cheshire AC has been promoted to the Youth Development League Premier Division; the North of England League Division One for the first time-ever; and our mens and womens Borders Road Running League teams both won promotion to Division One.

West Cheshire AC has organised four hugely successful road race promotions; five West Cheshire AC members medalled at the English Schools Track & Field Championships; several West Cheshire AC members have represented their country; and George Hyde has just won a national title!

Tickets for the night of celebration are limited, so they will be sold at club training sessions on a first come, first served basis, at £5 per head, which will include a three-course buffet, disco, and a bar.

Make sure you are there!

News Menu